romea - logo
21. října 2021 (čtvrtek)
svátek má Brigita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Prý náhoda. Segregace romských dětí na základní škole v Mostě. Jedna první třída pro bílé děti další dvě pro romské děti

3.9.2020 11:44
Ilustrační FOTO: Wokandapix, Pixabay.com
Ilustrační FOTO: Wokandapix, Pixabay.com

Na mostecké základní škole U Stadionu nastoupily děti bílé pleti do 1. A a romské děti do 1. B a 1. C. Informuje o tom server Novinky.cz s tím, že ředitel tvrdí, že jde o náhodu. Rodiče romských dětí jsou však přesvědčeni o opaku.

„Mám sestru, jejíž syn je stejně starý jako má dcerka, ale ten nastoupil do 1. A. A když nám ukazovala fotky ze zahajování, zbyly mé holčičce jen oči pro pláč. Děti měly ve třídě maskota, rodiče tam byli s nimi a fotili je. Jenomže pak jsem si všimla ještě jiné věci. Všechny děti ve třídě byly bílé. Tedy měly světlou pleť. Zatímco v dalších dvou třídách jsou vesměs samé romské děti. Světlou pleť tam má moje dcera, protože já jsem bílá Češka, ale její tatínek je Rom,“ popsala pro server Novinky.cz jedna z maminek.

Podle ní byla její dcera překvapená, že "bílé děti" měly během focení maskota, že tam s nimi mohli být rodiče. Rodiče romských dětí nemohli své děti doprovodit do třídy.

"Bylo mi do pláče. Vůbec jsem nevěděla, co jí na to mám říct. Před budovou mi začali ostatní rodiče vyprávět, že toto rozdělení je tu běžné. Ale když jsem se ptala, jestli se to snažili změnit, třeba napsat petici, jen krčili rameny, že o nic takového se nepokusili,“ popsala reakce ostatních rodičů prvňáčků matka, která kontaktovala redakci.

"Proč ty děti nenechají, aby se naučily být spolu. Stejně tu spolu všichni žijí. A ve škole by je přece neměli učit rasismu už v takhle brzkém věku. Co z nich pak vyroste?“ dodává maminka, která je "bílá Češka" a má za manžela Roma.

Ředitel tvrdí, že se jedná o náhodu a že rozdělení není na základě barvy pleti dětí. Prý rozdělovali žáky do prvních tříd podle toho, jak přišli.

"Zapisovali jsem děti tak, jak se registrovaly a zda šly do sportovní třídy. A jde-li o další dvě první třídy, nemám ten pocit, že by tam nebyly neromské děti. Mrzí mě tento dojem," dodal ředitel školy.

Podle Miroslava Brože, lidsko-právního aktivisty a místopředsedy Pirátské strany v Mostě, jde o opakující se praxi. "Prostě jednu třídu uděláme jakože "sportovní", jinde to můžou pojmenovat "výběrová", "jazyková" a dvě třídy "normální", rozuměj segregované pro romské děti, děti ze smíšených rodin, maximálně pár dětí z extrémně chudých rodin," komentoval pro zpravodajský server Romea.cz segregační rozdělení v mostecké škole Miroslav Brož.

Brož zároveň uvedl, že mostečtí piráti nabízí rodinám, které se cítí segregací dětí poškozeny, podporu a pomoc.

Přečteno: 2490x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Most, segregace, Rasismus, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo