romea - logo
20. srpna 2022 (sobota)
svátek má Bernard

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Psycholog Roman Koky, krajinou Josefa Serinka nebo „Drsná devadesátá v povídkách Romů“. Vyšlo listopadové Romano voďi

26.11.2021 15:01
RV 11/2021 (Foto na titulce Roman Koky / Petr Zewlakk Vrabec)
RV 11/2021 (Foto na titulce Roman Koky / Petr Zewlakk Vrabec)

Bakalářský titul v jednooborové psychologii získal na univerzitě v Ostravě, magisterský v Brně. Poté, co mu jeho původní výzkum znemožnila pandemie, zvolil si jako téma své diplomové práce vztahy mezi Romy a majoritou. Ponořil se do něj tak, že v něm pokračuje i během doktorského studia a píše o něm disertaci. Skoro pokaždé, když v autobuse ukazuje studentskou ISIC kartu, si ji řidiči podezřívavě prohlížejí. „Zřejmě jim přijde divné, že Rom studuje vysokou,“ říká Roman Koky, vzácný host našeho listopadového rozhovoru.

Na sklonku října, v Den vzniku samostatného československého státu, se na Vysočině konala výjimečná pouť – Putování krajinou Josefa Serinka s iniciativou Černý partyzán. „Serinek vedl dva velké zápasy. Jeden proti nacistům po boku dalších v rámci odboje. Druhý a bohužel opomíjený byl nejen jeho osobní, ale on sám ho chápal také jako univerzální – zápas za uznání Romů jako plnohodnotných členů české společnosti,“ přibližuje zakladatel iniciativy Ondřej Liška.

Další významný den – Mezinárodní den romského jazyka, na jehož oslavu jsme zavítali do pražských Holešovic, se nesl v dušičkové atmosféře. Představíme vám také zbrusu novou knihu nakladatelství KHER Samet blues s podtitulem „Drsná devadesátá v povídkách Romů“ a tipy na „tři nejlepší“ filmy, které se dosud představily na festivalu romského filmu AKE DIKHEA? – a o které jsme požádali jeho programovou ředitelku Lisu Smith.

Jak tzv. GDPR přerušilo osvědčený projekt Romský mentoring, o jehož model projevilo zájem chorvatské ministerstvo spravedlnosti, a jaká je šance na jeho návrat, podrobně přibližuje Marek Demner z Rubikon Centra. Jak může pomoci Milostivé léto a helplinka Červené sluchátko se zvládnutím dluhů, pak vysvětluje Martin Kovalčík z Člověka v tísni.

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz (spolu s posledním číslem roku 2021 vám poštou přijdou i všechna letošní předchozí).

Přečteno: 1407x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romano voďi, Romano voďi 2021, editorial, RV 11/2021HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo