romea - logo
7. srpna 2020 (pátek)
svátek má Lada

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Putovní výstava Romano Suno nabízí sondu do duše romských dětí

20.10.2015 11:55
Romano Suno 2015 (Koláž: Romea.cz)
Romano Suno 2015 (Koláž: Romea.cz)

V komunitním centru Prádelna na pražském Smíchově právě probíhá putovní výstava Romano Suno (Romský sen). Návštěvníkům nabídne pohled na svět očima romských dětí a mládeže skrze jejich malby, básně a příběhy.

Pořadatelem je obecně prospěšná organizace Nová škola. Putovní výstava představuje to nejlepší z historie literární a výtvarné soutěže Romano Suno, která probíhá již 17. rokem. Cílem soutěže, která je určená pro žáky základních a středních škol, je dát příležitost těm, co umí romsky. Mají tak možnost psát v tomto jazyce, který je na ústupu a svou literární výpovědí přiblížit svůj život široké veřejnosti.

Projekt tímto způsobem posiluje zdravé sebevědomí romských dětí a náctiletých, i proto jsou vítězové soutěže každoročně oceňováni. Ke každému ročníku se vydává také sborník, který obsahuje výběr výtvarných a literárních příspěvků. Romské texty tam mají český a anglický překlad.

Soutěže Romano Suno se každoročně účastní stovky dětí ze základních a středních škol po celé republice. Zaslané práce reflektují jejich psychické prožitky a ukazují realitu, ve které žijí. Kromě veselých historek se často objevují i drsné příběhy z ubytoven nebo dětských domovů.

Výstava potrvá v Praze do 5. listopadu. K vidění již byla tento rok například v Plzni, Ostravě nebo Brně.

Det, TZ Nová škola o.p.s
Přečteno: 618x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, romská literatura, romská kultura, Romské děti , Literatura, VýstavaHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo