romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rada postižených bude protestovat proti zavádění sociálních karet

Praha, 15.8.2012 15:46, (ROMEA)
Ilustrační foto archiv Romea.cz.
Ilustrační foto archiv Romea.cz.

Rada postižených se chystá 30. srpna protestovat před ministerstvem práce a sociálních věcí proti zavádění sociálních karet, přes které se začínají vyplácet dávky a příspěvky. Na happeningu spolupracuje s lidovci. Vedení rady sKarty odmítá, podle něj jen zkomplikují přístup potřebných k pomoci od státu. Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) o akci informovala na svém webu. Výhrady ke kartám má i ombudsman.

Akce začne v 11:00. Účastníci chtějí ministrovi Jaromíru Drábkovi předat velkou sKartu. Úřady práce začaly sociální karty vydávat zkušebně. Běžně by se pak měly používat od ledna, do konce letoška by je měl podle plánů dostat zhruba milion lidí. Systém karet provozuje Česká spořitelna, která zvítězila v tendru. Ročně přes ni na dávkách protečou desítky miliard od státu.

Podle šéfa NRZP Václava Krásy je ale karta "zcela zbytečná" a přístup k dávkám znesnadní. Radě vadí třeba to, že by lidé už neměli dostávat peníze od státu poštovní poukázkou, ale měli by si je vybírat z bankomatu. Ty ale všude nejsou. Mnozí postižení a senioři se k nim navíc nedostanou. Složenkou se nyní vyplácejí zhruba dvě pětiny dávek. Rada kritizuje i to, že všichni budou muset mít nový účet u spořitelny, na který se budou příspěvky posílat. Teprve pak bude možné převést je na vlastní konto, dosud je tam stát zasílal rovnou.

"Lidé odmítají být nástrojem podivného obchodu, který se tu děje na úkor těch, kteří se mohou nejméně bránit - to je seniorů a lidí se zdravotním postižením," uvedl Krása. Kritizoval to, že se smlouvy o založení spořitelního účtu uzavírají v úřadech práce. Ty se tak prý staly "dealerem" banky.

Krása míní, že zavedení systému je také "ukázkovým příkladem nepřímé diskriminace" kvůli omezení přístupu ke službám. Rada i ombudsman poukazují na to, že používání karty nebude vždy bezplatné. Zdarma má být jen jeden výběr peněz v měsíci. Za každé další vybírání či za vybírání z bankomatů jiných bank budou muset lidé zaplatit. Za poplatek by byl i výběr na přepážce. Podle Krásy se také člověk, který bude mít na kartě 380 korun, k penězům nedostane. Bankomat vydává totiž jako nejmenší dvousetkorunové bankovky a na spořitelním účtu k sKartě prý musí zůstat aspoň 200 korun.

Přes sociální karty, které slouží i jako průkazky pro postižené, by lidé měli dostávat dávky v hmotné nouzi, příspěvek na péči, na mobilitu a na pomůcky, rodičovskou, přídavky na dítě, pěstounské dávky, porodné, pohřebné či příspěvek na bydlení. Mluvilo se i o tom, že by se přes ně mohly posílat také důchody či nemocenská. "Nic takového v tuto chvíli není předloženo ani do diskuse," řekl ČTK už dřív Drábek.
Přečteno: 626x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sociální dávkyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo