romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) zveřejnila analýzu o menšinách

Praha, 22.10.2014 9:58, (ROMEA)

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) zveřejnila analýzu televizního vysílání zaměřeného na menšiny a specifické skupiny. Z výsledků vyplývá, že v případě České televize jsou informace prezentovány většinou vyváženě a se snahou nepodléhat stereotypnímu uvažování. Nova a Prima se podle analýzy problematice věnují pouze v omezené míře.

Jediným z provozovatelů, který v monitorovaném období letošního února a března odvysílal pořady věnované této problematice, byla Česká televize, a to zejména rozhovory v pořadu Ekonomika ČT24 nebo Hyde Park či reportáže v pořadu Reportéři ČT. U obou komerčních provozovatelů se podle analýzy potvrdilo, že tato problematika není považována za atraktivní téma.

Kriticky se analýza vyslovuje u Novy a Primy o výskytu stereotypních projevů, což je ale údajně obvyklé ve všech médiích a v celospolečenském diskursu vůbec. "O osobách se zdravotním postižením je často referováno v souvislosti s různými zdravotními pomůckami nebo charitativními akcemi apod... O seniorech často jako o obětech kriminálního chování," uvádí analýza s tím, že je ale patrná snaha nepodléhat předsudečným modelům a zobrazovat dané menšiny i v jiných souvislostech. "Autoři příspěvků na programech Prima a NOVA stereotypizaci nevytvářejí, pouze jí občas podléhají, jsouc ve vleku všeobecného celospolečenského diskursu," píše doslova.

V otázce etnických menšin si analýza všímá Krimi zpráv televize Prima. Poznamenává však, že "nikdy nedochází k tomu, že by etnikum jako takové bylo stereotypně spojováno s větším sklonem ke kriminální činnosti". U Novy je pak jako problematické označeno informování o tématech týkajících se katolické církve. "Pomineme-li občasné obecné proklamace politiků týkající se církevních restitucí, které k vyznění obrazu menšiny věřících nemají v této podobě žádný vztah, byly zařazeny pouze tři informace, které všechny vyznívají negativně," píše se ve zprávě s tím, že ale nelze vyvodit žádný relevantní závěr, neboť se jedná o nedostatečný rozsah časový i tematický.

Analýzy programů ČT1, ČT24, Nova a Prima se zaměřily na to, jak jsou příslušníci menšin a specifických skupin označováni, jakým způsobem jsou ztvárňováni, ve spojitosti s jakými tématy je o nich informováno a zda jsou jejich zástupci zváni do vysílání jako odborníci či hosté.

brf, ČTK
Přečteno: 423x
 

Kam dál:

Štítky:  

televize, Menšiny, zpráva, Česká televizeHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo