Rada vlády pro lidská práva schválila priority na období 2019- 2023

Letošního druhého zasedání Rady vlády pro lidská práva, které proběhlo v pondělí 27. května 2019, se prvně účastnila nová zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková. Podle webových stránek Úřadu vlády na něm Rada schválila priority na období 2019–2023, které reagují na závažné společenské problémy v České republice, a které vycházejí z návrhů jednotlivých členů Rady.
„Oblasti, kterými se budeme v Radě pro lidská práva zabývat, se přesně shodují i s mými prioritami v úřadu,“ řekla po jednání zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková.
„Je pro mě např. velice důležité, aby se řešila práva osob ohrožených chudobou v sociálně vyloučených lokalitách, práva dětí ohrožených rozpadem rodiny a odstranila se nepřijatelná diskriminace na základě věku, např. u seniorů, kteří nemohou často již kolem šedesátky pokračovat v práci nebo nalézt vhodné uplatnění ve veřejném životě. Byla bych také ráda, kdyby se zvýšila efektivita programů zacházení s odsouzenými, zejména pak s těmi ve věznicích, aby se po svém propuštění z výkonu trestu mohli co nejdříve uplatnit ve společnosti, především pak v pracovní sféře,“ dodala zmocněnkyně Helena Válková.
Prioritou číslo jedna je pro Radu ochrana práv osob ohrožených chudobou a sociálním vyloučením. V důsledku exekucí a vysoké zadluženosti chudoba a sociálního vyloučení postihuje vysoký počet obyvatel České republiky. Součástí problému je i nedostatečný přístup k právní pomoci. Rada proto bude hodnotit, jak se na situaci projevily nedávné reformy oddlužení a právního poradenství, a bude se podílet i na změnách v úpravě exekucí.
Rada se dále zaměří na práva dítěte v soudním řízení, bude směřovat k posílení pozice dítěte v řízení a k vytvoření systému přátelského dětem a beroucímu větší ohled na jejich problémy.
Aktuálním tématem, nejen v České republice, je diskriminace na základě věku a ochrana práv seniorů, kdy je nutné ochránit seniory před zneužíváním, stejně tak jako posílit jejich samostatnost a zapojení do společnosti.
Rada se bude věnovat i vězeňství, zejména efektivní práci s vězni vedoucí k jejich resocializaci a také zajištění důstojných podmínek ve věznicích.
Vzhledem k narůstajícímu počtu zaměstnávaných cizinců, kteří do České republiky přicházejí v reakci na zvýšenou poptávku zaměstnavatelů po pracovní síle, je pro Radu nezbytné zaměřit se i na ochranu těchto zahraničních pracovníků před zneužíváním a vykořisťováním.
V souvislosti s technologickým rozvojem v České republice a ve světě se Rada shodla, že ani lidská práva nemohou ignorovat vědecký, technologický a společenský vývoj. Z tohoto důvodu se rozhodla založit novou pracovní skupinu pro lidská práva a moderní technologie, která bude sledovat dopad využívání moderních technologií na lidská práva a navrhovat případná doporučení pro jejich dostatečnou ochranu.
Rada rovněž stanovila dvě průřezové priority, a to lidskoprávní vzdělávání a osvětu a monitorování plnění mezinárodních lidskoprávních závazků ČR, které bude uplatňovat ve všech svých činnostech.
Rada vlády České republiky pro lidská práva je poradním orgánem vlády České republiky pro otázky ochrany lidských práv a základních svobod. Vznikla v roce 1998. Sleduje dodržování a naplňování Ústavy České republiky a Listiny základních práv a svobod jako základních dokumentů zajišťujících ochranu lidských práv a základních svobod. Rada dále sleduje vnitrostátní plnění mezinárodních závazků České republiky v oblasti ochrany lidských práv a základních svobod. Jsou v ní rovnoměrně zastoupeni zástupci státní správy a zástupci občanské a odborné veřejnosti a akademické obce.
Kam dál:
- Šimon Pánek dostal cenu velvyslanectví USA za lidská práva
- "Romská" rada doporučila analýzu předválečného jmění Romů. Tato záležitost nebyla nikdy řešena na rozdíl od majetku židovských obětí
- Hamáček: ČR musí napřed od Řecka vědět, kdo dětští uprchlíci jsou
- Zástupkyní veřejné ochránkyně práv se stala Monika Šimůnková, dřívější zmocněnkyně vlády pro lidská práva
- Člověk v tísni byl v Rusku zařazen mezi nežádoucí organizace
- Hamáček odmítá dětské uprchlíky. Ztrácíme zbytky lidství v nás, píší mu osobnosti
- Vláda zaujala neutrální stanovisko k návrhu odškodnění protiprávně sterilizovaných žen
- Jan Balog, člen výboru pro národnostní menšiny pražského zastupitelstva, úzce spolupracuje s nevládními organizacemi
- Před 20 lety stála v Matiční ulici zeď, která oddělovala Romy. Protestovala proti ní vláda, prezident Havel i mezinárodní organizace.
- Babiš: Vláda nikdy neuvažovala o změně financování neziskových organizací. Stávající podmínky zůstanou zachovány
- Rada vlády pro záležitosti romské menšiny schválila Zprávu o stavu romské menšiny v ČR za rok 2018
- Stát dá příští rok neziskovkám dotace 5,68 mld Kč, rozhodla vláda. Nejvíce půjde na sport
Štítky:
Vláda, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici
25.11.2019 11:33
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem
22.11.2019 11:15