Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny jednala o novelách zákonů, které mohou mít negativní dopad na Romy

24. října 2014
Čtení na 2 minuty

Ve čtvrtek 23. října se v hlavní budově Vlády ČR, ve Strakově akademii, konalo zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.

Na programu bylo například schválení statutů Rady, inkluzivní vzdělávání, strategie romské integrace ve vztahu k fondům EU nebo problematika financování krajských koordinátorů pro romské záležitosti.

„Mezi nejdůležitější body programu patřilo schválení monitorovacího výboru Agentury pro sociální začleňování, který bude zasedat v listopadu nebo doporučení k návrhu vládě na zrušení přílohy Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání upravující vzdělávání žáků s lehkým mentálním postižením (LMP),“ přibližuje pro server Romea.cz místopředseda Rady David Beňák.

Diskutovalo se také o financování krajských koordinátorů. „Je nezbytně nutné, aby finanční prostředky na jejich činnost nebyly nadále rozdělovány formou státní neinvestiční dotace, kde krajský koordinátor je nucen každoročně opakovaně vypisovat žádost o přidělení finanční dotace,“ uvedl Cyril Koky, koordinátor pro romské záležitosti Středočeského kraje.

„Naší snahou je, aby změna ve financování koordinátorů neúnosným způsobem nezatížila administrativu kraje, ale přitom zůstala funkční,“ říká Beňák.

V diskusi se dále hovořilo třeba o způsobech, jakými vyhodnocovat efektivitu vynaložených financí v projektech zaměřených na integraci romské menšiny ze zdrojů EU.

Velmi diskutovaným tématem se také stala dnes již Senátem schválená novela zákona o hmotné nouzi. V té se například zodpovědnost za schválení provozu ubytoven přenáší na starosty obcí. Zásadní nedostatek většina z přítomných spatřovala v tom, že přiznání doplatku na bydlení jako dávky pomoci v hmotné nouzi bude záviset výhradně na rozhodnutí jednotlivých obcí.

„Souhlas obce vůbec nepovede k tomu, že se obec zbaví ubytovny. To je souhlas k tomu, aby ti lidé dostávali doplatek na bydlení. Tato změna je v rozporu s ústavou,“ uvedl senátor a ministr pro lidská práva, který je zároveň předsedou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, Jiří Dienstbier.

V závěru zasedání představila členka Rady Martina Horváthová Výzkum organizace Slovo 21 o postavení romských žen v České republice.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon