romea - logo
2. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Patricie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny: Souhlas obce při udělování doplatků na bydlení je potřeba zrušit

2.7.2015 15:37
Zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, 23.10.2014 (FOTO: František Bikár)
Zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, 23.10.2014 (FOTO: František Bikár)

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, která spadá do gesce ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera, se tento týden na zasedání připojila k institucím a politikům, kteří požadují novelu novely zákona o pomoci v hmotné nouzi.

Díky ní od května letošního roku rozhodují nově namísto úřadů práce o přidělení doplatků na bydlení obce. Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové byla změna zákona o hmotné nouzi myšlena tak, aby obce měly regulační moc nad ubytovnami. Některé z nich žádosti o doplatek plošně zamítly nebo stanovily pro většinu lidí nesplnitelná kritéria. Agentura pro sociální začleňování počet osob, kterým podle stávající novely hrozí, že se ocitnou na ulici, odhaduje na až 17 000, Platforma pro sociální bydlení dokonce na 25 000 lidí.

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny na svém setkání doporučila vládě, aby uložila ministryni práce a sociálních věcí úkol předložit do 15. srpna novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi, která bude obsahovat zrušení podmínky souhlasu obce. Připojila se tak k zastáncům novely, kterou podpořil mimojiné premiér Bohuslav Sobotka, ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, ministr vnitra Milan Chovanec nebo ombudsmanka Anna Šabatová.

Ministryně práce a sociálních věcí Marksová však trvá na tom, že o novele novely se stát musí dohodnout s obcemi a že paragraf o souhlasu obcí s vyplácením doplatku by v ní zůstat měl.

Rada na zasedání také schválila programy Podpora terénní práce, Prevence sociálního vyloučení a komunitní práce a Podpora koordinátorů pro romské záležitosti. Projednala a vzala na vědomí připravované priority Strategie prevence kriminality ve vztahu k sociálně vyloučeným lokalitám - například ve vztahu k budoucímu fungování a financování asistentů prevence kriminality. S tím úzce souvisel i další bod programu - přístup Policie ČR k práci s příslušníky národnostních menšin, zejména s Romy a činnost Policie ČR v sociálně vyloučených lokalitách.

Členům Rady se na setkání také oficiálně představil nový ředitel Odboru pro sociální začleňování ÚV ČR (Agentury) Radek Jiránek a informoval je o aktuální činnosti Agentury a svých dalších záměrech v čele odboru.

bau, TZ Úřadu vlády ČR
Přečteno: 1118x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, doplatek na bydlení, novela, MPSV, BezdomovciHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo