romea - logo
19. listopadu 2019 (úterý)
svátek má Alžběta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny: Souhlas obce při udělování doplatků na bydlení je potřeba zrušit

2.7.2015 15:37
Zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, 23.10.2014 (FOTO: František Bikár)
Zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, 23.10.2014 (FOTO: František Bikár)

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, která spadá do gesce ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera, se tento týden na zasedání připojila k institucím a politikům, kteří požadují novelu novely zákona o pomoci v hmotné nouzi.

Díky ní od května letošního roku rozhodují nově namísto úřadů práce o přidělení doplatků na bydlení obce. Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové byla změna zákona o hmotné nouzi myšlena tak, aby obce měly regulační moc nad ubytovnami. Některé z nich žádosti o doplatek plošně zamítly nebo stanovily pro většinu lidí nesplnitelná kritéria. Agentura pro sociální začleňování počet osob, kterým podle stávající novely hrozí, že se ocitnou na ulici, odhaduje na až 17 000, Platforma pro sociální bydlení dokonce na 25 000 lidí.

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny na svém setkání doporučila vládě, aby uložila ministryni práce a sociálních věcí úkol předložit do 15. srpna novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi, která bude obsahovat zrušení podmínky souhlasu obce. Připojila se tak k zastáncům novely, kterou podpořil mimojiné premiér Bohuslav Sobotka, ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, ministr vnitra Milan Chovanec nebo ombudsmanka Anna Šabatová.

Ministryně práce a sociálních věcí Marksová však trvá na tom, že o novele novely se stát musí dohodnout s obcemi a že paragraf o souhlasu obcí s vyplácením doplatku by v ní zůstat měl.

Rada na zasedání také schválila programy Podpora terénní práce, Prevence sociálního vyloučení a komunitní práce a Podpora koordinátorů pro romské záležitosti. Projednala a vzala na vědomí připravované priority Strategie prevence kriminality ve vztahu k sociálně vyloučeným lokalitám - například ve vztahu k budoucímu fungování a financování asistentů prevence kriminality. S tím úzce souvisel i další bod programu - přístup Policie ČR k práci s příslušníky národnostních menšin, zejména s Romy a činnost Policie ČR v sociálně vyloučených lokalitách.

Členům Rady se na setkání také oficiálně představil nový ředitel Odboru pro sociální začleňování ÚV ČR (Agentury) Radek Jiránek a informoval je o aktuální činnosti Agentury a svých dalších záměrech v čele odboru.

bau, TZ Úřadu vlády ČR
Přečteno: 1114x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, doplatek na bydlení, novela, MPSV, BezdomovciHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo