romea - logo
17. července 2019 (středa)
svátek má Martina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny: Souhlas obce při udělování doplatků na bydlení je potřeba zrušit

2.7.2015 15:37
Zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, 23.10.2014 (FOTO: František Bikár)
Zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, 23.10.2014 (FOTO: František Bikár)

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, která spadá do gesce ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera, se tento týden na zasedání připojila k institucím a politikům, kteří požadují novelu novely zákona o pomoci v hmotné nouzi.

Díky ní od května letošního roku rozhodují nově namísto úřadů práce o přidělení doplatků na bydlení obce. Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové byla změna zákona o hmotné nouzi myšlena tak, aby obce měly regulační moc nad ubytovnami. Některé z nich žádosti o doplatek plošně zamítly nebo stanovily pro většinu lidí nesplnitelná kritéria. Agentura pro sociální začleňování počet osob, kterým podle stávající novely hrozí, že se ocitnou na ulici, odhaduje na až 17 000, Platforma pro sociální bydlení dokonce na 25 000 lidí.

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny na svém setkání doporučila vládě, aby uložila ministryni práce a sociálních věcí úkol předložit do 15. srpna novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi, která bude obsahovat zrušení podmínky souhlasu obce. Připojila se tak k zastáncům novely, kterou podpořil mimojiné premiér Bohuslav Sobotka, ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, ministr vnitra Milan Chovanec nebo ombudsmanka Anna Šabatová.

Ministryně práce a sociálních věcí Marksová však trvá na tom, že o novele novely se stát musí dohodnout s obcemi a že paragraf o souhlasu obcí s vyplácením doplatku by v ní zůstat měl.

Rada na zasedání také schválila programy Podpora terénní práce, Prevence sociálního vyloučení a komunitní práce a Podpora koordinátorů pro romské záležitosti. Projednala a vzala na vědomí připravované priority Strategie prevence kriminality ve vztahu k sociálně vyloučeným lokalitám - například ve vztahu k budoucímu fungování a financování asistentů prevence kriminality. S tím úzce souvisel i další bod programu - přístup Policie ČR k práci s příslušníky národnostních menšin, zejména s Romy a činnost Policie ČR v sociálně vyloučených lokalitách.

Členům Rady se na setkání také oficiálně představil nový ředitel Odboru pro sociální začleňování ÚV ČR (Agentury) Radek Jiránek a informoval je o aktuální činnosti Agentury a svých dalších záměrech v čele odboru.

bau, TZ Úřadu vlády ČR
Přečteno: 1107x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, doplatek na bydlení, novela, MPSV, BezdomovciHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo