Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny: Souhlas obce při udělování doplatků na bydlení je potřeba zrušit

02. července 2015
Čtení na 2 minuty

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, která spadá do gesce ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera, se tento týden na zasedání připojila k institucím a politikům, kteří požadují novelu novely zákona o pomoci v hmotné nouzi.

Díky ní od května letošního roku rozhodují nově namísto úřadů práce o přidělení doplatků na bydlení obce. Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové byla změna zákona o hmotné nouzi myšlena tak, aby obce měly regulační moc nad ubytovnami. Některé z nich žádosti o doplatek plošně zamítly nebo stanovily pro většinu lidí nesplnitelná kritéria. Agentura pro sociální začleňování počet osob, kterým podle stávající novely hrozí, že se ocitnou na ulici, odhaduje na až 17 000, Platforma pro sociální bydlení dokonce na 25 000 lidí.

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny na svém setkání doporučila vládě, aby uložila ministryni práce a sociálních věcí úkol předložit do 15. srpna novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi, která bude obsahovat zrušení podmínky souhlasu obce. Připojila se tak k zastáncům novely, kterou podpořil mimojiné premiér Bohuslav Sobotka, ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, ministr vnitra Milan Chovanec nebo ombudsmanka Anna Šabatová.

Ministryně práce a sociálních věcí Marksová však trvá na tom, že o novele novely se stát musí dohodnout s obcemi a že paragraf o souhlasu obcí s vyplácením doplatku by v ní zůstat měl.

Rada na zasedání také schválila programy Podpora terénní práce, Prevence sociálního vyloučení a komunitní práce a Podpora koordinátorů pro romské záležitosti. Projednala a vzala na vědomí připravované priority Strategie prevence kriminality ve vztahu k sociálně vyloučeným lokalitám – například ve vztahu k budoucímu fungování a financování asistentů prevence kriminality. S tím úzce souvisel i další bod programu – přístup Policie ČR k práci s příslušníky národnostních menšin, zejména s Romy a činnost Policie ČR v sociálně vyloučených lokalitách.

Členům Rady se na setkání také oficiálně představil nový ředitel Odboru pro sociální začleňování ÚV ČR (Agentury) Radek Jiránek a informoval je o aktuální činnosti Agentury a svých dalších záměrech v čele odboru.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon