romea - logo
25. října 2020 (neděle)
svátek má Beáta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny: Souhlas obce při udělování doplatků na bydlení je potřeba zrušit

2.7.2015 15:37
Zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, 23.10.2014 (FOTO: František Bikár)
Zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, 23.10.2014 (FOTO: František Bikár)

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, která spadá do gesce ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera, se tento týden na zasedání připojila k institucím a politikům, kteří požadují novelu novely zákona o pomoci v hmotné nouzi.

Díky ní od května letošního roku rozhodují nově namísto úřadů práce o přidělení doplatků na bydlení obce. Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové byla změna zákona o hmotné nouzi myšlena tak, aby obce měly regulační moc nad ubytovnami. Některé z nich žádosti o doplatek plošně zamítly nebo stanovily pro většinu lidí nesplnitelná kritéria. Agentura pro sociální začleňování počet osob, kterým podle stávající novely hrozí, že se ocitnou na ulici, odhaduje na až 17 000, Platforma pro sociální bydlení dokonce na 25 000 lidí.

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny na svém setkání doporučila vládě, aby uložila ministryni práce a sociálních věcí úkol předložit do 15. srpna novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi, která bude obsahovat zrušení podmínky souhlasu obce. Připojila se tak k zastáncům novely, kterou podpořil mimojiné premiér Bohuslav Sobotka, ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, ministr vnitra Milan Chovanec nebo ombudsmanka Anna Šabatová.

Ministryně práce a sociálních věcí Marksová však trvá na tom, že o novele novely se stát musí dohodnout s obcemi a že paragraf o souhlasu obcí s vyplácením doplatku by v ní zůstat měl.

Rada na zasedání také schválila programy Podpora terénní práce, Prevence sociálního vyloučení a komunitní práce a Podpora koordinátorů pro romské záležitosti. Projednala a vzala na vědomí připravované priority Strategie prevence kriminality ve vztahu k sociálně vyloučeným lokalitám - například ve vztahu k budoucímu fungování a financování asistentů prevence kriminality. S tím úzce souvisel i další bod programu - přístup Policie ČR k práci s příslušníky národnostních menšin, zejména s Romy a činnost Policie ČR v sociálně vyloučených lokalitách.

Členům Rady se na setkání také oficiálně představil nový ředitel Odboru pro sociální začleňování ÚV ČR (Agentury) Radek Jiránek a informoval je o aktuální činnosti Agentury a svých dalších záměrech v čele odboru.

bau, TZ Úřadu vlády ČR
Přečteno: 1120x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, doplatek na bydlení, novela, MPSV, BezdomovciHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo