romea - logo
23. září 2019 (pondělí)
svátek má Berta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Radek Jiránek: na segregaci romských dětí má podíl stát, ale i špatné rodičovské vzory

19.12.2016 11:41
Radek Jiránek (FOTO: Agentura pro sociální začleňování)
Radek Jiránek (FOTO: Agentura pro sociální začleňování)

Komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks adresoval letos v říjnu českému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi dopis, v němž opětovně podrobil Českou republiku kritice za přístup k Romům. Mezi obvyklé výtky patří segregace romských dětí ve školství a jejich vysoké procentuální zastoupení ve speciálních školách. Ředitel Agentury pro sociální začleňování Radek Jiránek je s evropskou kritikou srozuměn a v řadě ohledů jí dává za pravdu.

V internetovém pořadu Studio Blesk Jiránek mimo jiné uvedl, že byť je nastavení současné legislativy v pořádku, od příslušných změn v diagnostice dětí dosud neuběhla doba dostatečně dlouhá na to, aby se mohly plošně projevit. „I rodiče jsou strůjci segregace, nedobrého osudu svých dětí, aniž by si to uvědomovali - a říkáme tomu nějaká zvykovost,“ upozornil Jiránek na fakt, že nedostatečná informovanost o kvalitě a inkluzivních programech na jednotlivých školách může být dalším faktorem, který v důsledku vede k segregovanosti romských dětí.

Redaktorka Studia Blesk připomněla též Muižnieksovu výtku týkající se takzvaného byznysu s chudobou, neboli časté ubytovávání Romů v sociálních bytech nižší kategorie a přemrštěné nájemné, které od svých "klientů" inkasují majitelé ubytoven. V tomto bodu s kritikou Jiránek nesouhlasí, a tvrdí, že ČR už loni zpřísnila vyplácení dávek doplatku na bydlení na ubytovnu. Hovořil též o tom, že po uplynutí jednoho roku vidí v tomto ohledu jednoznačně sestupnou tendenci.

 

Přečteno: 1894x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Monitoring, Agentura pro sociální začleňování, Romové, školství, Vzdělávání, ubytovny, Chudoba, Rada EU, Nils MuižnieksHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo