romea - logo
10. července 2020 (pátek)
svátek má Libuše/Amálie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Radek Jiránek: na segregaci romských dětí má podíl stát, ale i špatné rodičovské vzory

19.12.2016 11:41
Radek Jiránek (FOTO: Agentura pro sociální začleňování)
Radek Jiránek (FOTO: Agentura pro sociální začleňování)

Komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks adresoval letos v říjnu českému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi dopis, v němž opětovně podrobil Českou republiku kritice za přístup k Romům. Mezi obvyklé výtky patří segregace romských dětí ve školství a jejich vysoké procentuální zastoupení ve speciálních školách. Ředitel Agentury pro sociální začleňování Radek Jiránek je s evropskou kritikou srozuměn a v řadě ohledů jí dává za pravdu.

V internetovém pořadu Studio Blesk Jiránek mimo jiné uvedl, že byť je nastavení současné legislativy v pořádku, od příslušných změn v diagnostice dětí dosud neuběhla doba dostatečně dlouhá na to, aby se mohly plošně projevit. „I rodiče jsou strůjci segregace, nedobrého osudu svých dětí, aniž by si to uvědomovali - a říkáme tomu nějaká zvykovost,“ upozornil Jiránek na fakt, že nedostatečná informovanost o kvalitě a inkluzivních programech na jednotlivých školách může být dalším faktorem, který v důsledku vede k segregovanosti romských dětí.

Redaktorka Studia Blesk připomněla též Muižnieksovu výtku týkající se takzvaného byznysu s chudobou, neboli časté ubytovávání Romů v sociálních bytech nižší kategorie a přemrštěné nájemné, které od svých "klientů" inkasují majitelé ubytoven. V tomto bodu s kritikou Jiránek nesouhlasí, a tvrdí, že ČR už loni zpřísnila vyplácení dávek doplatku na bydlení na ubytovnu. Hovořil též o tom, že po uplynutí jednoho roku vidí v tomto ohledu jednoznačně sestupnou tendenci.

 

Přečteno: 1910x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Monitoring, Agentura pro sociální začleňování, Romové, školství, Vzdělávání, ubytovny, Chudoba, Rada EU, Nils MuižnieksHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo