romea - logo
17. ledna 2020 (pátek)
svátek má Drahoslav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Radek Jiránek: na segregaci romských dětí má podíl stát, ale i špatné rodičovské vzory

19.12.2016 11:41
Radek Jiránek (FOTO: Agentura pro sociální začleňování)
Radek Jiránek (FOTO: Agentura pro sociální začleňování)

Komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks adresoval letos v říjnu českému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi dopis, v němž opětovně podrobil Českou republiku kritice za přístup k Romům. Mezi obvyklé výtky patří segregace romských dětí ve školství a jejich vysoké procentuální zastoupení ve speciálních školách. Ředitel Agentury pro sociální začleňování Radek Jiránek je s evropskou kritikou srozuměn a v řadě ohledů jí dává za pravdu.

V internetovém pořadu Studio Blesk Jiránek mimo jiné uvedl, že byť je nastavení současné legislativy v pořádku, od příslušných změn v diagnostice dětí dosud neuběhla doba dostatečně dlouhá na to, aby se mohly plošně projevit. „I rodiče jsou strůjci segregace, nedobrého osudu svých dětí, aniž by si to uvědomovali - a říkáme tomu nějaká zvykovost,“ upozornil Jiránek na fakt, že nedostatečná informovanost o kvalitě a inkluzivních programech na jednotlivých školách může být dalším faktorem, který v důsledku vede k segregovanosti romských dětí.

Redaktorka Studia Blesk připomněla též Muižnieksovu výtku týkající se takzvaného byznysu s chudobou, neboli časté ubytovávání Romů v sociálních bytech nižší kategorie a přemrštěné nájemné, které od svých "klientů" inkasují majitelé ubytoven. V tomto bodu s kritikou Jiránek nesouhlasí, a tvrdí, že ČR už loni zpřísnila vyplácení dávek doplatku na bydlení na ubytovnu. Hovořil též o tom, že po uplynutí jednoho roku vidí v tomto ohledu jednoznačně sestupnou tendenci.

 

Přečteno: 1904x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Monitoring, Agentura pro sociální začleňování, Romové, školství, Vzdělávání, ubytovny, Chudoba, Rada EU, Nils MuižnieksHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons

Soud: Maďarsko má odškodnit romské děti kvůli segregaci ve vzdělávání. Orbán rozhodnutí zpochybnil a zaútočil na Romy

13.1.2020 12:38
Soud ve městě Debrecín rozhodl, že za segregaci budou odškodněny rodiny romských dětí z obce Gyöngyöspata finanční částkou v rozmezí od 1 000 až 11 000 EUR. Rozsudek ještě není pravomocný, ale už na něj zaútočil maďarský premiér Viktor Orbán.
 celý článek

Ptáčata (FOTO: repro ČT2)

Téměř dospělá Ptáčata. Deset let života v třetí řadě dokumentárního cyklu

10.1.2020 10:20
Tento týden spatřila světlo světa již třetí řada dokumentárního cyklu Ptáčata. První díl třetí řady popisuje cestu dnes již sedmnáctiletého Patrika, který si prošel různými peripetiemi a dnes žije v Londýně. V dalších dílech uvidíme osudy ostatních Ptáčat. Od premiéry první řady uběhlo téměř deset let. Můžeme tedy nahlédnout do života těchto mladých lidí a vidět cestu, kterou za celou tu dobu ušli. Režie se znovu zhostila Kamila Zlatušková.
 celý článek

Vepřín v Letech u Písku - 24. 6. 2017 (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Muzeum romské kultury bude vzdělávat studenty v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku

9.1.2020 15:45
Muzeum romské kultury připravuje vzdělávací program pro studenty v Letech u Písku. Program věnovaný holokaustu Romů a Sintů se bude konat 21. - 24.4. 2020 a 16. - 19. 6. 2020 přímo v areálu Památníku holokaustu Romů a Sintů. Muzeum informaci zveřejnilo na svých webových stránkách.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo