romea - logo
21. června 2019 (pátek)
svátek má Alois
Loading
rozšířené vyhledávaní

Radek Jiránek: na segregaci romských dětí má podíl stát, ale i špatné rodičovské vzory

19.12.2016 11:41
Radek Jiránek (FOTO: Agentura pro sociální začleňování)
Radek Jiránek (FOTO: Agentura pro sociální začleňování)

Komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks adresoval letos v říjnu českému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi dopis, v němž opětovně podrobil Českou republiku kritice za přístup k Romům. Mezi obvyklé výtky patří segregace romských dětí ve školství a jejich vysoké procentuální zastoupení ve speciálních školách. Ředitel Agentury pro sociální začleňování Radek Jiránek je s evropskou kritikou srozuměn a v řadě ohledů jí dává za pravdu.

V internetovém pořadu Studio Blesk Jiránek mimo jiné uvedl, že byť je nastavení současné legislativy v pořádku, od příslušných změn v diagnostice dětí dosud neuběhla doba dostatečně dlouhá na to, aby se mohly plošně projevit. „I rodiče jsou strůjci segregace, nedobrého osudu svých dětí, aniž by si to uvědomovali - a říkáme tomu nějaká zvykovost,“ upozornil Jiránek na fakt, že nedostatečná informovanost o kvalitě a inkluzivních programech na jednotlivých školách může být dalším faktorem, který v důsledku vede k segregovanosti romských dětí.

Redaktorka Studia Blesk připomněla též Muižnieksovu výtku týkající se takzvaného byznysu s chudobou, neboli časté ubytovávání Romů v sociálních bytech nižší kategorie a přemrštěné nájemné, které od svých "klientů" inkasují majitelé ubytoven. V tomto bodu s kritikou Jiránek nesouhlasí, a tvrdí, že ČR už loni zpřísnila vyplácení dávek doplatku na bydlení na ubytovnu. Hovořil též o tom, že po uplynutí jednoho roku vidí v tomto ohledu jednoznačně sestupnou tendenci.

 

Přečteno: 1893x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Monitoring, Agentura pro sociální začleňování, Romové, školství, Vzdělávání, ubytovny, Chudoba, Rada EU, Nils MuižnieksHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo