romea - logo
18. ledna 2022 (úterý)
svátek má Vladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Radek Jiránek: na segregaci romských dětí má podíl stát, ale i špatné rodičovské vzory

19.12.2016 11:41
Radek Jiránek (FOTO: Agentura pro sociální začleňování)
Radek Jiránek (FOTO: Agentura pro sociální začleňování)

Komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks adresoval letos v říjnu českému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi dopis, v němž opětovně podrobil Českou republiku kritice za přístup k Romům. Mezi obvyklé výtky patří segregace romských dětí ve školství a jejich vysoké procentuální zastoupení ve speciálních školách. Ředitel Agentury pro sociální začleňování Radek Jiránek je s evropskou kritikou srozuměn a v řadě ohledů jí dává za pravdu.

V internetovém pořadu Studio Blesk Jiránek mimo jiné uvedl, že byť je nastavení současné legislativy v pořádku, od příslušných změn v diagnostice dětí dosud neuběhla doba dostatečně dlouhá na to, aby se mohly plošně projevit. „I rodiče jsou strůjci segregace, nedobrého osudu svých dětí, aniž by si to uvědomovali - a říkáme tomu nějaká zvykovost,“ upozornil Jiránek na fakt, že nedostatečná informovanost o kvalitě a inkluzivních programech na jednotlivých školách může být dalším faktorem, který v důsledku vede k segregovanosti romských dětí.

Redaktorka Studia Blesk připomněla též Muižnieksovu výtku týkající se takzvaného byznysu s chudobou, neboli časté ubytovávání Romů v sociálních bytech nižší kategorie a přemrštěné nájemné, které od svých "klientů" inkasují majitelé ubytoven. V tomto bodu s kritikou Jiránek nesouhlasí, a tvrdí, že ČR už loni zpřísnila vyplácení dávek doplatku na bydlení na ubytovnu. Hovořil též o tom, že po uplynutí jednoho roku vidí v tomto ohledu jednoznačně sestupnou tendenci.

 

Přečteno: 1924x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Monitoring, Agentura pro sociální začleňování, Romové, školství, Vzdělávání, ubytovny, Chudoba, Rada EU, Nils MuižnieksHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo