romea - logo
18. července 2018 (středa)
svátek má Drahomíra
Loading
rozšířené vyhledávaní

Radek Jiránek přebírá Agenturu. Zkusí zaměstnancům rozmluvit výpovědi

5.6.2015 11:34
Radek Jiránek (FOTO: MVČR)
Radek Jiránek (FOTO: MVČR)

Radek Jiránek dnes nastupuje do funkce ředitele Agentury pro sociální začleňování. Přebírá ji ve chvíli, kdy výpověď podalo 24 ze 70 zaměstnanců a další odchod zvažují. Agentura je otřesena krizí, kterou nastartovalo odvolání jejího bývalého ředitele Martina Šimáčka v polovině dubna. Všichni zaměstnanci se postavili za Šimáčka a část z nich potom protestovala proti budoucím možným změnám Agentury vyhlášením stávky, nakonec podáním výpovědí. Zároveň se blíží čerpání miliard korun z evropských strukturálních fondů, ve kterém má Agentura hrát klíčovou roli.

Schůzka s premiérem i se zaměstnanci

Včera se Jiránek s několika protestujícími zaměstnanci sešel s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Ten podle ČTK dal zaměstnancům příslib, že by v budoucnu mohla Agentura získat status samostatné sekce úřadu vlády. "To je, myslím, maximum, co nám asi protistrana může slíbit," cituje ČTK jednoho z protestujících zaměstnanců Petra Čápa, který se schůzky zúčastnil. 

Informaci potvrdil Jiránek i v dnešním ranním rozhovoru ve studiu České televize. V něm zároveň zopakoval, že v Agentuře nechystá žádné velké změny a dodal, že se bude zaměstnancům snažit jejich výpovědi rozmluvit. Sejde se s nimi ve středu příští týden. 

Podle informací serveru Romea.cz může ale naopak čelit i dalším ochodům. Řadě zaměstnanců Agentury totiž končí smlouvy v létě. Jedna ze zkušených pracovnic Agentury minulý týden serveru Romea.cz řekla: „Výpověď neřeším. Smlouva mi končí v srpnu. Musel by se stát zázrak, abych chtěla zůstat.“

Velká výzva

Radek Jiránek působil jako vedoucí odboru prevence kriminality na ministerstvu vnitra. O post ředitele Agentury se ucházel už v roce 2009, kdy výběrové řízení vyhrál Martin Šimáček. Na tiskové konferenci, kde ho ministr Dienstbier představil jako vítěze konkurzu, řekl: "Ve své profesi jsem došel k pomyslné zdi či na pomyslný konec, kdy jsme se zabývali zvýšením bezpečnosti v sociálně vyloučených lokalitách. Toto nové působení beru jako velkou výzvu, kdy v lokalitách a pro sociálně vyloučené budeme moci nabídnout nejen bezpečí, ale podílet se i na zaměstnanosti, vzdělání a dalších službách, kterých se jim nedostává."

Někteří komentátoři považují Jiránkovo dlouhodobé angažmá v oblasti prevence kriminality za limitující. „Zatímco Šimáček chtěl odstraňovat příčiny vyloučení a zajímaly ho sociální byty či to, jak dostat romské děti ze „zvláštních“ do běžných škol, Radek Jiránek se dosud zasazoval spíš o kontrolu a represi. V archivu se dá třeba dohledat, že letos začátkem roku chválil politiky Tanvaldu za to, že instalovali ve městě a okolních obcích více kamer,“ napsala redaktorka Respektu Hana Čápová. I v jiných textech či projektech spojených s Radkem Jiránkem lze skutečně najít z pohledu prevence kriminality logický důraz na ochranu bezpečnosti prostřednictvím nástrojů jako jsou kamerové systémy, ochranné mříže, posílení policejního dohledu apod.

Jiří Dienstbier nového ředitele hájí: „V této zemi není nikdo, kdo by byl špičkový expert zároveň na oblast prevence kriminality, zároveň na oblast vzdělávání, zároveň na oblast sociálního bydlení, zároveň na otázky zadluženosti a na všechny věci, které souvisí s tím, co Agentura vykonává,“ řekl na tiskové konferenci, kde ho představil jako vítěze výběrového řízení. „Naopak já si myslím, že ten kdo přistupuje ke kriminalitě z pohledu prevence, tak v zásadě k tomu přistupuje z podobných hledisek, tak jako Agentura má přistupovat k celé té škále problémů sociálního začleňování.“

Přečteno: 902x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Odvolání Martina Šimáčka, Radek Jiránek, Agentura pro sociální začleňování, Jiří Dienstbier, Martin ŠimáčekHLAVNÍ ZPRÁVY

Ostravská osada Bedřiška

Ostravská osada Bedřiška vyhlásila Dva týdny bdělosti. Obyvatelé protestují proti vystěhování

12.7.2018 11:50
V pondělí 9. července zahájili obyvatelé ostravské osady Bedřiška takzvané Dva týdny bdělosti, obávají se totiž o ztrátu svých domovů. Akce s podtitulem Barvy Bedřišky má upozornit na těžkou situaci místních a představit veřejnosti život v osadě, která již dávno není vyloučenou lokalitou. Na programu jsou workshopy pro děti, diskuze, letní kino a koncerty. Kromě samotných obyvatel Bedřišky se do organizace zapojilo místní komunitní centrum vedené organizací Bílý nosorožec, kolektiv Probuď domy, městská galerie Plato ve spolupráci s PAF Olomouc, kino Cineport, literární iniciativa Harakiri Czurakami a další jednotliví aktivisté a podporovatelé Bedřišky.
 celý článek

Mário Bihári ve videoklipu V uličkách (FOTO: Repro Youtube.com)

videoMário Bihari: Jako slepý řídím ve videoklipu kabriolet

10.7.2018 23:28
Mário Bihari se svou kapelou Bachtale Apsa vystoupili na Festivalu Vítání Pražského jara. Během koncertu Mário promluvil o jejich novém videoklipu "V uličkách", který se odehrává na svatbě nevidomých lidí. Videoklip kapela pojala ve vtipném duchu, například Mario Bihari v klipu řídí kabriolet.
 celý článek

Edita Stejskalová (Koláž: Romea.cz)

Edita Stejskalová: OBSE by měla kvůli pogromům na Romy na Ukrajině vytvořit pozorovatelskou misi a dohlížet na vyšetřování

10.7.2018 19:10
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) by se měla začít zabývat útoky na Romy na Ukrajině. Měla by vytvořit pozorovatelskou misi, která by dohlížela nad vyšetřování pogromů na Romy. Vyzvala k tomu politoložka Edita Stejskalová v pořadu Rómské slovo, které vysílá Slovenský rozhlas.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

 

Další články z rubriky..
romea - logo