romea - logo
26. dubna 2018 (čtvrtek)
svátek má Oto
Loading
rozšířené vyhledávaní

Radek Jiránek přebírá Agenturu. Zkusí zaměstnancům rozmluvit výpovědi

5.6.2015 11:34
Radek Jiránek (FOTO: MVČR)
Radek Jiránek (FOTO: MVČR)

Radek Jiránek dnes nastupuje do funkce ředitele Agentury pro sociální začleňování. Přebírá ji ve chvíli, kdy výpověď podalo 24 ze 70 zaměstnanců a další odchod zvažují. Agentura je otřesena krizí, kterou nastartovalo odvolání jejího bývalého ředitele Martina Šimáčka v polovině dubna. Všichni zaměstnanci se postavili za Šimáčka a část z nich potom protestovala proti budoucím možným změnám Agentury vyhlášením stávky, nakonec podáním výpovědí. Zároveň se blíží čerpání miliard korun z evropských strukturálních fondů, ve kterém má Agentura hrát klíčovou roli.

Schůzka s premiérem i se zaměstnanci

Včera se Jiránek s několika protestujícími zaměstnanci sešel s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Ten podle ČTK dal zaměstnancům příslib, že by v budoucnu mohla Agentura získat status samostatné sekce úřadu vlády. "To je, myslím, maximum, co nám asi protistrana může slíbit," cituje ČTK jednoho z protestujících zaměstnanců Petra Čápa, který se schůzky zúčastnil. 

Informaci potvrdil Jiránek i v dnešním ranním rozhovoru ve studiu České televize. V něm zároveň zopakoval, že v Agentuře nechystá žádné velké změny a dodal, že se bude zaměstnancům snažit jejich výpovědi rozmluvit. Sejde se s nimi ve středu příští týden. 

Podle informací serveru Romea.cz může ale naopak čelit i dalším ochodům. Řadě zaměstnanců Agentury totiž končí smlouvy v létě. Jedna ze zkušených pracovnic Agentury minulý týden serveru Romea.cz řekla: „Výpověď neřeším. Smlouva mi končí v srpnu. Musel by se stát zázrak, abych chtěla zůstat.“

Velká výzva

Radek Jiránek působil jako vedoucí odboru prevence kriminality na ministerstvu vnitra. O post ředitele Agentury se ucházel už v roce 2009, kdy výběrové řízení vyhrál Martin Šimáček. Na tiskové konferenci, kde ho ministr Dienstbier představil jako vítěze konkurzu, řekl: "Ve své profesi jsem došel k pomyslné zdi či na pomyslný konec, kdy jsme se zabývali zvýšením bezpečnosti v sociálně vyloučených lokalitách. Toto nové působení beru jako velkou výzvu, kdy v lokalitách a pro sociálně vyloučené budeme moci nabídnout nejen bezpečí, ale podílet se i na zaměstnanosti, vzdělání a dalších službách, kterých se jim nedostává."

Někteří komentátoři považují Jiránkovo dlouhodobé angažmá v oblasti prevence kriminality za limitující. „Zatímco Šimáček chtěl odstraňovat příčiny vyloučení a zajímaly ho sociální byty či to, jak dostat romské děti ze „zvláštních“ do běžných škol, Radek Jiránek se dosud zasazoval spíš o kontrolu a represi. V archivu se dá třeba dohledat, že letos začátkem roku chválil politiky Tanvaldu za to, že instalovali ve městě a okolních obcích více kamer,“ napsala redaktorka Respektu Hana Čápová. I v jiných textech či projektech spojených s Radkem Jiránkem lze skutečně najít z pohledu prevence kriminality logický důraz na ochranu bezpečnosti prostřednictvím nástrojů jako jsou kamerové systémy, ochranné mříže, posílení policejního dohledu apod.

Jiří Dienstbier nového ředitele hájí: „V této zemi není nikdo, kdo by byl špičkový expert zároveň na oblast prevence kriminality, zároveň na oblast vzdělávání, zároveň na oblast sociálního bydlení, zároveň na otázky zadluženosti a na všechny věci, které souvisí s tím, co Agentura vykonává,“ řekl na tiskové konferenci, kde ho představil jako vítěze výběrového řízení. „Naopak já si myslím, že ten kdo přistupuje ke kriminalitě z pohledu prevence, tak v zásadě k tomu přistupuje z podobných hledisek, tak jako Agentura má přistupovat k celé té škále problémů sociálního začleňování.“

Přečteno: 896x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Odvolání Martina Šimáčka, Radek Jiránek, Agentura pro sociální začleňování, Jiří Dienstbier, Martin ŠimáčekHLAVNÍ ZPRÁVY

Malé romské děti se svými rodiči utíkají před neonacisty, kteří 21. 4. 2018 zaútočili na jejich tábor na Ukrajině (FOTO: repro Youtube.com)

videoŠílené video z pogromu na Romy na Ukrajině: Neonacisté vyhánějí malé romské děti, házejí po nich kamení a stříkají slzný plyn

26.4.2018 1:55
Jak již server Romea.cz informoval členové ukrajinské neonacistické organizace C14 v sobotu 21. dubna vypálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. Na internetu se nyní objevily záběry z tohoto pogromu.
 celý článek

Michal Horáček 8. 4. 2018 při oslavách Mezinárodního dne Romů. (FOTO: Archiv Ara Art)

Michal Horáček pro Romea.cz: Je třeba rozšiřovat romskou elitu. Čím více bude doktorů z romské komunity, tím blahodárnější to bude pro všechny

23.4.2018 20:00
Michal Horáček je spisovatel, producent, textař, vystudoval antropologii a stal se jedním z kandidátů na prezidenta. V letošním roce přijal pozvání Ara Artu a promluvil na oslavách Mezinárodního dne Romů v divadle Archa.
 celý článek

Členové ukrajinské krajně pravicové organizace C14 v sobotu 21. dubna podpálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. (FOTO: Facebook/Сергій Мазур)

Ukrajinští pravicoví radikálové zapálili romský tábor v Kyjevě

23.4.2018 16:08
Členové ukrajinské krajně pravicové organizace C14 v sobotu 21. dubna podpálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. Radikální nacionalisté předtím dali obyvatelům tábora ultimátum, aby do soboty lokalitu vyklidili. Pravicoví extremisté teď vyhrožují, že ve žhářských útocích budou pokračovat. Informuje o tom slovenský zpravodajský server Aktuality.sk.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

 

Další články z rubriky..
romea - logo