romea - logo
23. ledna 2018 (úterý)
svátek má Zdeněk
Zprávy e-mailem - Nemáte čas číst naše zprávy každý den? Nechte si posílat souhrn toho nejdůležitějšího tak často, jak  chcete Vy.
Loading
rozšířené vyhledávaní

Radek Jiránek přebírá Agenturu. Zkusí zaměstnancům rozmluvit výpovědi

5.6.2015 11:34
Radek Jiránek (FOTO: MVČR)
Radek Jiránek (FOTO: MVČR)

 

Radek Jiránek dnes nastupuje do funkce ředitele Agentury pro sociální začleňování. Přebírá ji ve chvíli, kdy výpověď podalo 24 ze 70 zaměstnanců a další odchod zvažují. Agentura je otřesena krizí, kterou nastartovalo odvolání jejího bývalého ředitele Martina Šimáčka v polovině dubna. Všichni zaměstnanci se postavili za Šimáčka a část z nich potom protestovala proti budoucím možným změnám Agentury vyhlášením stávky, nakonec podáním výpovědí. Zároveň se blíží čerpání miliard korun z evropských strukturálních fondů, ve kterém má Agentura hrát klíčovou roli.

Schůzka s premiérem i se zaměstnanci

Včera se Jiránek s několika protestujícími zaměstnanci sešel s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Ten podle ČTK dal zaměstnancům příslib, že by v budoucnu mohla Agentura získat status samostatné sekce úřadu vlády. "To je, myslím, maximum, co nám asi protistrana může slíbit," cituje ČTK jednoho z protestujících zaměstnanců Petra Čápa, který se schůzky zúčastnil. 

Informaci potvrdil Jiránek i v dnešním ranním rozhovoru ve studiu České televize. V něm zároveň zopakoval, že v Agentuře nechystá žádné velké změny a dodal, že se bude zaměstnancům snažit jejich výpovědi rozmluvit. Sejde se s nimi ve středu příští týden. 

Podle informací serveru Romea.cz může ale naopak čelit i dalším ochodům. Řadě zaměstnanců Agentury totiž končí smlouvy v létě. Jedna ze zkušených pracovnic Agentury minulý týden serveru Romea.cz řekla: „Výpověď neřeším. Smlouva mi končí v srpnu. Musel by se stát zázrak, abych chtěla zůstat.“

Velká výzva

Radek Jiránek působil jako vedoucí odboru prevence kriminality na ministerstvu vnitra. O post ředitele Agentury se ucházel už v roce 2009, kdy výběrové řízení vyhrál Martin Šimáček. Na tiskové konferenci, kde ho ministr Dienstbier představil jako vítěze konkurzu, řekl: "Ve své profesi jsem došel k pomyslné zdi či na pomyslný konec, kdy jsme se zabývali zvýšením bezpečnosti v sociálně vyloučených lokalitách. Toto nové působení beru jako velkou výzvu, kdy v lokalitách a pro sociálně vyloučené budeme moci nabídnout nejen bezpečí, ale podílet se i na zaměstnanosti, vzdělání a dalších službách, kterých se jim nedostává."

Někteří komentátoři považují Jiránkovo dlouhodobé angažmá v oblasti prevence kriminality za limitující. „Zatímco Šimáček chtěl odstraňovat příčiny vyloučení a zajímaly ho sociální byty či to, jak dostat romské děti ze „zvláštních“ do běžných škol, Radek Jiránek se dosud zasazoval spíš o kontrolu a represi. V archivu se dá třeba dohledat, že letos začátkem roku chválil politiky Tanvaldu za to, že instalovali ve městě a okolních obcích více kamer,“ napsala redaktorka Respektu Hana Čápová. I v jiných textech či projektech spojených s Radkem Jiránkem lze skutečně najít z pohledu prevence kriminality logický důraz na ochranu bezpečnosti prostřednictvím nástrojů jako jsou kamerové systémy, ochranné mříže, posílení policejního dohledu apod.

Jiří Dienstbier nového ředitele hájí: „V této zemi není nikdo, kdo by byl špičkový expert zároveň na oblast prevence kriminality, zároveň na oblast vzdělávání, zároveň na oblast sociálního bydlení, zároveň na otázky zadluženosti a na všechny věci, které souvisí s tím, co Agentura vykonává,“ řekl na tiskové konferenci, kde ho představil jako vítěze výběrového řízení. „Naopak já si myslím, že ten kdo přistupuje ke kriminalitě z pohledu prevence, tak v zásadě k tomu přistupuje z podobných hledisek, tak jako Agentura má přistupovat k celé té škále problémů sociálního začleňování.“

Přečteno: 889x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Odvolání Martina Šimáčka, Radek Jiránek, Agentura pro sociální začleňování, Jiří Dienstbier, Martin ŠimáčekHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

VIDEO: Server Romea.cz vyzpovídal napadeného chlapce, jeho matku a svědka incidentu v ústecké MHD

18.1.2018 13:55
Pracovníci serveru Romea.cz hovořili s chlapcem, kterého chtěla revizorka ústeckého dopravního podniku minulý týden násilím vyhodit z ranního spoje do školy. Prostor dostala také matka chlapce a mladík, který incident natočil na telefon. 
 celý článek

Ilustrační FOTO

Policie k případu úmrtí malé Janičky v Sheffieldu: Neexistují žádné podezřelé okolnosti její smrti

12.1.2018 14:45
Podle policejního velitelství v South Yorkshire, které vyšetřuje smrt malé Janičky v Sheffieldu, neexistují žádné podezřelé okolnosti její smrti. Vyplývá to z vyjádření pro server Romea.cz k případu, který mezi Romy na sociálních sítí vyvolal bouřlivou diskuzi.
 celý článek

Revizorka 11. 1. 2018 vyhodila z autobusu romské děti jedoucí do školy do Trmic. Vadilo jí, že měly na zádech batohy (FOTO: Repro Facebook, koláž: Romea.cz)

videoÚstecký dopravní podnik stojí za svou revizorkou, která vyhodila romské děti z autobusu. Uznává ale, že neměla chlapce chytit za ruku

12.1.2018 14:20
Dopravní podnik města Ústí nad Labem uznává (DPMUL), že revizorka v rámci svých pravomocí chlapce neměla chytit za ruku. Vzhledem k tomu, že chlapec měl být k ženě vulgární a měl si odmítnout sundat batoh ze zad, stojí ale dopravní podnik za svou zaměstnankyní. DPMUL to uvádí v dnes zveřejněné tiskové zprávě. Incident se odehrál včera ráno během cesty školáků do trmické základní školy.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky..
romea - logo