romea - logo
20. října 2018 (sobota)
svátek má Vendelín
Loading
rozšířené vyhledávaní

Radek Jiránek přebírá Agenturu. Zkusí zaměstnancům rozmluvit výpovědi

5.6.2015 11:34
Radek Jiránek (FOTO: MVČR)
Radek Jiránek (FOTO: MVČR)

Radek Jiránek dnes nastupuje do funkce ředitele Agentury pro sociální začleňování. Přebírá ji ve chvíli, kdy výpověď podalo 24 ze 70 zaměstnanců a další odchod zvažují. Agentura je otřesena krizí, kterou nastartovalo odvolání jejího bývalého ředitele Martina Šimáčka v polovině dubna. Všichni zaměstnanci se postavili za Šimáčka a část z nich potom protestovala proti budoucím možným změnám Agentury vyhlášením stávky, nakonec podáním výpovědí. Zároveň se blíží čerpání miliard korun z evropských strukturálních fondů, ve kterém má Agentura hrát klíčovou roli.

Schůzka s premiérem i se zaměstnanci

Včera se Jiránek s několika protestujícími zaměstnanci sešel s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Ten podle ČTK dal zaměstnancům příslib, že by v budoucnu mohla Agentura získat status samostatné sekce úřadu vlády. "To je, myslím, maximum, co nám asi protistrana může slíbit," cituje ČTK jednoho z protestujících zaměstnanců Petra Čápa, který se schůzky zúčastnil. 

Informaci potvrdil Jiránek i v dnešním ranním rozhovoru ve studiu České televize. V něm zároveň zopakoval, že v Agentuře nechystá žádné velké změny a dodal, že se bude zaměstnancům snažit jejich výpovědi rozmluvit. Sejde se s nimi ve středu příští týden. 

Podle informací serveru Romea.cz může ale naopak čelit i dalším ochodům. Řadě zaměstnanců Agentury totiž končí smlouvy v létě. Jedna ze zkušených pracovnic Agentury minulý týden serveru Romea.cz řekla: „Výpověď neřeším. Smlouva mi končí v srpnu. Musel by se stát zázrak, abych chtěla zůstat.“

Velká výzva

Radek Jiránek působil jako vedoucí odboru prevence kriminality na ministerstvu vnitra. O post ředitele Agentury se ucházel už v roce 2009, kdy výběrové řízení vyhrál Martin Šimáček. Na tiskové konferenci, kde ho ministr Dienstbier představil jako vítěze konkurzu, řekl: "Ve své profesi jsem došel k pomyslné zdi či na pomyslný konec, kdy jsme se zabývali zvýšením bezpečnosti v sociálně vyloučených lokalitách. Toto nové působení beru jako velkou výzvu, kdy v lokalitách a pro sociálně vyloučené budeme moci nabídnout nejen bezpečí, ale podílet se i na zaměstnanosti, vzdělání a dalších službách, kterých se jim nedostává."

Někteří komentátoři považují Jiránkovo dlouhodobé angažmá v oblasti prevence kriminality za limitující. „Zatímco Šimáček chtěl odstraňovat příčiny vyloučení a zajímaly ho sociální byty či to, jak dostat romské děti ze „zvláštních“ do běžných škol, Radek Jiránek se dosud zasazoval spíš o kontrolu a represi. V archivu se dá třeba dohledat, že letos začátkem roku chválil politiky Tanvaldu za to, že instalovali ve městě a okolních obcích více kamer,“ napsala redaktorka Respektu Hana Čápová. I v jiných textech či projektech spojených s Radkem Jiránkem lze skutečně najít z pohledu prevence kriminality logický důraz na ochranu bezpečnosti prostřednictvím nástrojů jako jsou kamerové systémy, ochranné mříže, posílení policejního dohledu apod.

Jiří Dienstbier nového ředitele hájí: „V této zemi není nikdo, kdo by byl špičkový expert zároveň na oblast prevence kriminality, zároveň na oblast vzdělávání, zároveň na oblast sociálního bydlení, zároveň na otázky zadluženosti a na všechny věci, které souvisí s tím, co Agentura vykonává,“ řekl na tiskové konferenci, kde ho představil jako vítěze výběrového řízení. „Naopak já si myslím, že ten kdo přistupuje ke kriminalitě z pohledu prevence, tak v zásadě k tomu přistupuje z podobných hledisek, tak jako Agentura má přistupovat k celé té škále problémů sociálního začleňování.“

Přečteno: 906x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Odvolání Martina Šimáčka, Radek Jiránek, Agentura pro sociální začleňování, Jiří Dienstbier, Martin ŠimáčekHLAVNÍ ZPRÁVY

Více než osm desítek romských studentů středních a vyšších odborných škol si v pátek 4. 11. 2017 v Praze převzalo stipendia, která jim udělila organizace ROMEA. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Slavnostní předávání stipendií pro romské studenty SŠ a VOŠ

19.10.2018 0:37
Přímý přenos z Brožíkova sálu na Staroměstské radnici ze slavnostního setkání romských studentů středních a vyšších odborných škol, kteří se pro tento školní rok stali součástí Romského stipendijního programu. Ten realizuje organizace ROMEA již třetím rokem za podpory dánské nadace Velux, nadace Albatros a dalších podporovatelů. Přímý přenos ze slavnostní akce zajišťuje první romská internetová televize ROMEA TV.
 celý článek

Jedna ze dvou uzavíraných ubytoven v Ústí nad Labem. Ubytovna Modrá. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Výzkum Agentury: Více než 80% rodin z ubytoven se přestěhovalo do běžného bydlení díky mimořádné dávce

16.10.2018 15:58
Víc než čtyři pětiny domácností z ubytoven, které se díky mimořádné dávce na kauci a vybavení mohly přestěhovat do běžného bytu, si bydlení po roce udržely.
 celý článek

Tomio Okamura a koncentrační tábor v Letech u Písku (Koláž: Romea.cz)

Okamura a Rozner se dle policie nedopustili trestného činu, Lety jsou dál "neexistující pseudokoncentrák bez plotu"

16.10.2018 11:39
Výroky předsedy SPD Tomia Okamury a jeho stranického kolegy poslance Miloslava Roznera o romském táboře v Letech u Písku nejsou trestným činem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo