romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Radikalizace Romů vzrůstá, chystají akce proti rasistům, pokoušejí se zakládat domobrany, ozbrojují se

Ostrava, Ústí nad Labem, 4.10.2013 15:28, (ROMEA)
Střety s policií skončil 24. srpna v Ostravě protiromský pochod neonacistů. Nejvážnější incidenty se odehrály na křižovatce ulic Nádražní a Mariánskohorská. Policisté tam neonacisty, kteří zde zaútočili na Romy, zastavili. Vzduchem létaly kameny, dýmovnice, rozbušky, popelnice, policisté několikrát použili i slzný plyn. (FOTO: ČTK)
Střety s policií skončil 24. srpna v Ostravě protiromský pochod neonacistů. Nejvážnější incidenty se odehrály na křižovatce ulic Nádražní a Mariánskohorská. Policisté tam neonacisty, kteří zde zaútočili na Romy, zastavili. Vzduchem létaly kameny, dýmovnice, rozbušky, popelnice, policisté několikrát použili i slzný plyn. (FOTO: ČTK)

Již delší dobu lze v některých lokalitách pozorovat radikalizaci části Romů, zejména adolescentů či mladých mužů. Některým z nich už ani nevadí, že je druzí natáčejí na kameru či mobil, když mlátí nějakého rasistu, jak jsme to mohli vidět na záběrech z protiromských demonstrací v Českých Budějovicích. 

Důvodů, proč některým Romům dochází trpělivost, je podle oslovených Romů a aktivistů více: Stoupající počet a intenzita neonacistických pochodů i fakt, že k extremistům se připojuje čím dál více běžných lidí. Také však to, že města, ve kterých došlo k protiromským demonstracím, často reagují posílením represe či rovnou zaváděním tzv. nulové tolerance. Někdy dokonce komunální či regionální politici tvrdí, že na vině pokusů o pogrom jsou Romové sami, nikoli rasismus. K radikalizaci přispívá i dennodenní ponižování, často spojené s rasistickými nadávkami.

Stoupající radikalizaci vidí lidé z nevládních organizací především na dvou místech republiky, kde žije nejvíc Romů pohromadě: Ústecký kraj, především Ústí nad Labem, a Moravskoslezský kraj, především Ostrava.

Ostrava: "Radikalizace Romů je stoprocentní"

„Radikalizace Romů je stoprocentní. Lidi jsou kvůli náckům i kvůli tomu, že se k nim připojují místní lidi čím dál více naštvaní a znepokojení."

"Radikalizace Romů je stoprocentní. Lidi jsou kvůli náckům i kvůli tomu, že se k nim připojují místní lidi čím dál více naštvaní a znepokojení. Doteď čekali jenom na to, až někdo začne nějakou větší akci organizovat. A to se právě děje, už jsme se do toho pustili," řekl serveru Romea.cz muž z Vítkovic, který si prozatím přeje zůstat v anonymitě, protože patří k organizátorům akce, jež se chce postavit příštímu neonacistickému pochodu v Ostravě.

K radikalizaci dochází i podle Josefa Stojky, předsedy Unie olašských Romů. "Radikalizace mezi Romy je svým způsobem pochopitelná, protože násilí plodí zase jen násilí. Dochází k pokusům o pogrom na Romy, naposledy proti ubytovně v ostravském Zábřehu. Ti, kteří na nás útočí s úmyslem nás zlikvidovat, by si však měli uvědomit, že pokud oni nebudou dodržovat zákony, tak si někteří Romové mohou říci to samé a zákony také dodržovat přestanou. Všichni nám neustále říkají: ustupte, ustupte, ale základním lidským právem je právo na život. A když nám ho někdo chce zničit nebo rovnou vzít, my máme právo se proti tomu bránit," řekl serveru Romea Stojka.

Podle něj je zatím ještě čas na diplomacii. "Jednat, a to co nejdříve, by s námi měli zástupci vlády, krajů i měst. Už nejde jen o Romy a jejich život, je to záležitost celé společnosti," dodal Stojka.

Radikalizaci pociťuje i Renáta Gažiová, vedoucí komunitního centra Hrušov, které v Ostravě provozuje sdružení Vzájemné soužití. Má za to, že Romové v Moravskoslezském kraji se radikalizují, prozatím ale ne natolik, aby se to projevovalo sklonem k nějaké razantní či nesmlouvavé akci. S narůstajícím počtem protiromských demonstrací podle ní mezi Romy narůstá již tak dost velký strach, přesto jsou ochotni vyjít do ulic.

"Tak velké odhodlání tu dříve nebylo. Nejde však jen o protiromské demonstrace, ale, a možná na prvním místě, o reakce na každodenní ponižování. Nedávno například přiběhla malá holka, že jí nějaký muž vyhnal z trolejbusu se slovy: ,táhni pryč, ty černá hubo´. Nebo nadávali paní, že jí dítě brečí s tím, že ,Cikáni dělají všude jen bordel´. Takovému a podobnému chování musíme čelit dnes a denně. Především mladí Romové mají čím dál větší problém udržet nervy na uzdě a neoplácet druhým stejnou mincí. My se je ale snažíme držet zkrátka, žádnou válku v ulicích nechceme," řekla serveru Romea.cz Renáta Gažiová.

Podle ní je hlavním bodem řešení napjaté situace práce pro všechny. "Romové chtějí pracovat, ne že ne, ale práce je teď tak málo, že ji skoro nikdo sežene. Za to ale může politika, nikoli Romové," dodává Gažiová.

Ústí nad Labem: Eskalace nebezpečných nálad

Iveta Jaslová z Ústí nad Labem je přesvědčena, že Romové jsou pod tlakem "vražedné kombinace". "Na jedné straně se mezi Romy zvedá strach, především z neonacistických akcí a všudypřítomné nenávisti, na straně druhé se zvedá naštvanost Romů a jejich odhodlání se bránit, protože již nemohou snášet neustálé špinění romské menšiny jako celku i jich samých," řekl Jaslová serveru Romea.cz.

Podle aktivisty Míry Brože ze sdružení Konexe radikalizace v romských komunitách na severu Čech prudce vzrůstá. Podle něj jde o nebezpečnou eskalaci negativních nálad.

"A vedle radikalizace jako takové stoupá i protibělošský rasismus v těch komunitách, které byly terčem protiromských pochodů. Bohužel. Je to logický důsledek situace: když vám bude dav vašich ,bílých´ sousedů skandovat pod okny ,Cikáni ven´ nebo ,pusťte nás na ně´ nebo bude dokonce bojovat s policií, aby se na vás dostal, tak je logické, že to neposílí vaši lásku k lidem z toho davu. V romských komunitách se pohybuji dlouho a to co jsem měl možnost vidět a zažít v uplynulém půl roce, jsem nikdy předtím nezažil a asi ani nevěřil, že je to možné. Romové se bojí. Důvěra v majoritní instituce mezi Romy trvale klesá," řekl Brož serveru Romea.cz.

Mnohé romské komunity se snaží budovat domobrany, rozmáhá se i zvyk chodit vždy a všude ozbrojen.

Podle Brože se mnohé romské komunity se snaží budovat domobrany, rozmáhá se i zvyk chodit vždy a všude ozbrojen. "Je riziko, že podobné skupiny nebudou použity jen k obraně komunity během ohrožení, ale možná i k provádění pomsty. Znovu opakuji: je to nevyhnutelným důsledkem pokusů o pogromy, represe a nenávisti vůči Romům. Víme, že takto jednala a jedná každá skupina, která se ocitne v ohrožení podobném tomu ve kterém se nachází Romové v ČR," dodal Brož.

A jaký je podle Brože bezprostřední důvod k radikalizaci části Romů? Na rasistické akce reagují města a další instituce represí vůči Romům, často v rámci politiky nulové tolerance: posílí přítomnost policie, začnou budovat romskou policii, různé dohledové služby, posílí kamerový sledovací systém v romském ghettu a začnou provádět různé kontroly v domácnostech.

"Chápu, že takováto opatření můžou udělat radost místním anticiganistům, kteří se zapojili do protiromských demonstrací. Jsou částečným ústupkem jejich požadavkům, dodají jim pocit, že jejich protiromské demonstrace k něčemu byly, že si vybojovali, co chtěli. Že město sdílí jejich vidění situace, kdy viníci všeho jsou zlí, nepřizpůsobiví Cikáni a jediné, co na tu pakáž platí, je bič. Samozřejmě tato opatření situaci v místě nijak nezlepší, skutečné řešení je jinde než v kamerových systémech a pokutách. Rasismus a nenávist proti Romům tato opatření taky nesníží. Naopak posilování represe sebou nese zvýšení utrpení a následnou radikalizaci lidí v romských komunitách," je přesvědčen Míra Brož.

Přečteno: 6840x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Neonacismus, Rasismus, Anticiganismus, Demonstrace, Pochod, RadikalizaceHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo