romea - logo
6. července 2020 (pondělí)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
Loading
rozšířené vyhledávaní

Radnice se chystá zakázat setkání radikálů v Ostravě

Ostrava, 15.10.2013 15:51, (ROMEA)
Ilustrační FOTO: Lukáš Houdek
Ilustrační FOTO: Lukáš Houdek

Radnice centrálního městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz se chystá zakázat sobotní protiromskou akci radikálů, kteří se chtějí potkat před bývalým ředitelstvím OKD a pochodovat městem. Ve stejné době se má totiž v blízkosti akce konat den otevřených dveří magistrátu a obvod se obává ohrožení bezpečnosti a dopravních komplikací. ČTK o tom dnes informovala mluvčí radnice Jana Pondělíčková. Poslední akce extremistů ve městě skončily potyčkami s policií.

Úřad postupně obdržel dvě oznámení o konání akce s názvem Protest proti rasismu a policejnímu násilí. U prvního oznámení bylo nejprve rovněž avizováno shromáždění u budovy bývalého ředitelství OKD a následný pochod přes Sokolskou, Muglinovskou a Nádražní ulici na náměstí Svatopluka Čecha. Radnice se ale se svolavatelkou dohodla na změně místa konání akce. "Nové oznámení se týká prostoru u památníku v Komenského sadech, pochod již naplánovaný není," uvedla Pondělíčková.

Další oznámení však úřad obdržel v pondělí odpoledne. Radikálové znovu žádají o povolení setkání před budovou bývalého ředitelství OKD a následný průvod po Sokolské ulici až ke křižovatce s Mariánskohorskou ulicí. "Se zástupcem svolavatele jsme řešili případnou změnu místa, ale toto odmítají přijmout. V současné době připravujeme rozhodnutí o zákazu tohoto shromáždění," uvedla mluvčí.

Oba oznamovatelé akci oficiálně nahlásili jako Protest proti rasismu a policejnímu násilí. Na internetových pozvánkách na akci se ale mluví o "cikánském rasismu". Organizátoři k chystanému setkání vytvořili i oficiální webové stránky, na nichž instruují účastníky, jak se mají chovat například při policejním zásahu. Další akce radikálů by se pak v Ostravě měla konat 28. října na Prokešově náměstí.

V Ostravě se v posledních dvou měsících uskutečnily dvě akce extremistů, obě skončily střety s policií. Nejprve se koncem srpna radikálové setkali při protiromské demonstraci na Prokešově náměstí v centru města, odkud následně asi tisícovka lidí vyrazila k náměstí Svatopluka Čecha, kde se dopoledne konala akce Romů. Nejvážnější incidenty vznikly na křižovatce ulic Nádražní a Mariánskohorská. Policie zatkla 62 lidí.

V bitku s policií přerostl na konci září i mítink Dělnické strany sociální spravedlnosti, který se uskutečnil na náměstí v Ostravě - Zábřehu. Asi tisícihlavý dav se pokusil dostat k ubytovně nedaleko náměstí SNP, v níž žijí hlavně Romové. Policie zadržela 21 lidí. Do současnosti policie v souvislosti s oběma akcemi obvinila více než 15 lidí, například z násilí vůči úřední osobě nebo výtržnictví. Při obou akcích vznikly policii či městu statisícové škody, další náklady si vyžádala bezpečnostní opatření.

Přečteno: 1190x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

radikálové, Ostrava, Pochod, Extremismus, nesnášenlivostHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo