romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Radnice se chystá zakázat setkání radikálů v Ostravě

Ostrava, 15.10.2013 15:51, (ROMEA)
Ilustrační FOTO: Lukáš Houdek
Ilustrační FOTO: Lukáš Houdek

Radnice centrálního městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz se chystá zakázat sobotní protiromskou akci radikálů, kteří se chtějí potkat před bývalým ředitelstvím OKD a pochodovat městem. Ve stejné době se má totiž v blízkosti akce konat den otevřených dveří magistrátu a obvod se obává ohrožení bezpečnosti a dopravních komplikací. ČTK o tom dnes informovala mluvčí radnice Jana Pondělíčková. Poslední akce extremistů ve městě skončily potyčkami s policií.

Úřad postupně obdržel dvě oznámení o konání akce s názvem Protest proti rasismu a policejnímu násilí. U prvního oznámení bylo nejprve rovněž avizováno shromáždění u budovy bývalého ředitelství OKD a následný pochod přes Sokolskou, Muglinovskou a Nádražní ulici na náměstí Svatopluka Čecha. Radnice se ale se svolavatelkou dohodla na změně místa konání akce. "Nové oznámení se týká prostoru u památníku v Komenského sadech, pochod již naplánovaný není," uvedla Pondělíčková.

Další oznámení však úřad obdržel v pondělí odpoledne. Radikálové znovu žádají o povolení setkání před budovou bývalého ředitelství OKD a následný průvod po Sokolské ulici až ke křižovatce s Mariánskohorskou ulicí. "Se zástupcem svolavatele jsme řešili případnou změnu místa, ale toto odmítají přijmout. V současné době připravujeme rozhodnutí o zákazu tohoto shromáždění," uvedla mluvčí.

Oba oznamovatelé akci oficiálně nahlásili jako Protest proti rasismu a policejnímu násilí. Na internetových pozvánkách na akci se ale mluví o "cikánském rasismu". Organizátoři k chystanému setkání vytvořili i oficiální webové stránky, na nichž instruují účastníky, jak se mají chovat například při policejním zásahu. Další akce radikálů by se pak v Ostravě měla konat 28. října na Prokešově náměstí.

V Ostravě se v posledních dvou měsících uskutečnily dvě akce extremistů, obě skončily střety s policií. Nejprve se koncem srpna radikálové setkali při protiromské demonstraci na Prokešově náměstí v centru města, odkud následně asi tisícovka lidí vyrazila k náměstí Svatopluka Čecha, kde se dopoledne konala akce Romů. Nejvážnější incidenty vznikly na křižovatce ulic Nádražní a Mariánskohorská. Policie zatkla 62 lidí.

V bitku s policií přerostl na konci září i mítink Dělnické strany sociální spravedlnosti, který se uskutečnil na náměstí v Ostravě - Zábřehu. Asi tisícihlavý dav se pokusil dostat k ubytovně nedaleko náměstí SNP, v níž žijí hlavně Romové. Policie zadržela 21 lidí. Do současnosti policie v souvislosti s oběma akcemi obvinila více než 15 lidí, například z násilí vůči úřední osobě nebo výtržnictví. Při obou akcích vznikly policii či městu statisícové škody, další náklady si vyžádala bezpečnostní opatření.

Přečteno: 1255x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

radikálové, Ostrava, Pochod, Extremismus, nesnášenlivostHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo