romea - logo
21. srpna 2019 (středa)
svátek má Johana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rapem proti kriminalitě: Lukrecius Chang vydává nový klip

1.8.2016 12:53
Lukrecius Chang. (FOTO: Archiv Lukrecia Changa)
Lukrecius Chang. (FOTO: Archiv Lukrecia Changa)

Lukrecius Chang vydává nový videoklip ke stejnojmennému krátkému filmu Syn. Snímek s podtitulem Krimi drama z ghetta přibližuje příběh romského mladíka, který bere život do vlastních rukou a pomáhá zlepšovat soužití ve svém okolí, přičemž naráží na složité rodinné vazby a jiné překážky.

Kromě rapu a kickboxu působí Chang v oblasti prevence kriminality – pracuje jako asistent prevence kriminality v Karviné. Svou hudební tvorbou se dlouhodobě snaží přiblížit oblast prevence široké veřejnosti a zejména mládeži. V roce 2014 například složil pro projekt prevence neformální znělku.

"Byl jsem osloven Ministerstvem vnitra České republiky, abych zkusil natočit nějaký song. Je to poprvé, kdy vznikla nějaká hudba pro Asistenty prevence kriminality a městské policie," uvedl tehdy pro server Romea.cz Chang.

V letošním roce se podílel na DVD, které mapuje práci karvinských preventistů, a které vyšlo v rámci programu Mládež v akci a projektu Cesta k městu II. V dokumentu nazvaném Návrat ke zdravému rozumu přibližuje ředitel městské policie, protidrogový koordinátor, asistenti prevence kriminality, strážníci a další zúčastnění svou každodenní práci.

TRAILER

 

„Rozdíl mezi asistentem prevence kriminality a strážníkem lze spatřovat z pohledu běžného občana třeba i v tom, že asistent prevence kriminality pro ně představuje nerepresivní složku. Proto se právě na asistenty rádi často obrací, očekávají lidský přístup a pomoc v jejich situaci,“ vysvětluje zástupce ředitele karvinské městské policie Václav Ožana.

Součástí DVD je hudební část – autoři se svými songy snaží přirozenou formou vysvětlit, co to prevence je, v čem spočívá a přiblížit mladým lidem nástrahy a následky nezodpovědného jednání.

„Projektem bychom rádi podpořili zejména mládež, aby se na dokument i klipy podívala a něco si z toho vzala. Zároveň bychom byli rádi za nějakou zpětnou vazbu,“ říká Chang.

VIDEO

Nepřehlédněte:

Tři tváře Lukrecia Changa v Desetiminutovce: Raper, kickboxer a asistent prevence kriminality

Přečteno: 1848x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Prevence, asistent prevence kriminality, Karviná, Policie, Mládež, Lukrecius ChangHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo