romea - logo
31. května 2020 (neděle)
svátek má Kamila
Loading
rozšířené vyhledávaní

Lukrecius Chang v projektu Romský mentor: Rap, kick-box a prevence

Bohumín, 11.3.2013 15:22, (ROMEA)
Projekt Romský mentor v Bohumíně - Lukrecius Chang. (FOTO:ROMEA)
Projekt Romský mentor v Bohumíně - Lukrecius Chang. (FOTO:ROMEA)

Raper a kick-boxer Lukrecius Kišš, uměleckým jménem Chang, dochází pravidelně na Základní školu T.G. Masaryka v Bohumíně – Pudlově. Kromě hudby a sebeobrany se s dětmi věnuje tématům, které se dotýkají práva.

Umět se bránit

V tělocvičně se začíná rozcvičovat parta dětí. Protahování postupně vystřídají kopy a údery do vzduchu, pěkně svižně, hlavně nevypadnout z tempa. „V dnešní době vás může na ulici potkat spousta nebezpečných věcí. Proto je velice důležité umět se bránit,“ přibližuje Lukrecius.

Ví, o čem mluví. Pracuje v Karviné jako asistent prevence kriminality a s tím, co se děje na ulici, se setkává každý den.

Do svých aktivit s dětmi v rámci projektu Romský mentor proto zařadil i povídání, kterému říká „Právo a zákon“. Dnes jsou tématem drogy. Mimoděk si vzpomenu na spoustu nezáživných přednášek, kde se kolem dokola suše opakuje, jak jsou drogy špatné. Ale Lukrecius mě překvapí. Jeho podání je náctiletým blízké – pod „drsňáckými“ pohledy je znát, jak natahují uši. A karvinský raper je nešetří – z videoukázky o zdrogované dívce mrazí i mě.

„Děti Lukrecia obdivují, má přirozený respekt,“ říká Milada Dubnická, která na škole působí jako asistentka pedagoga a Lukreciovi pomáhá při aktivitách s dětmi.

Uměním a vzájemným poznáním k integraci

Na bohumínské škole působí Lukrecius díky projektu Romský mentor. „Jde o mezinárodní projekt, který úspěšně probíhá zároveň v Bulharsku, Maďarsku, Makedonii a na Slovensku. Do České republiky ho přinesla organizace Open Society Foudnations (OSF) a od roku 2011 ho realizuje občanské sdružení ROMEA,“ říká koordinátorka Iva Hlaváčková.

Jeho hlavním cílem je přispět k integraci znevýhodněných dětí prostřednictvím realizace volnočasových aktivit z oblasti umění a kultury na školách. Klíčovým motivem je právě „romský mentor“ – umělec, profesionál, který se pravidelně setkává se skupinou dětí a podle svého profesního zaměření pro ně ve spolupráci s pedagogem sestavuje program.

Kromě toho, že se děti naučí něco z dovedností dané umělecké oblasti, osvojují si během setkávání i sociální kompetence a pozitivní vzor úspěšné romské osobnosti je pak motivuje k rozvíjení představ o své vlastní budoucnosti a snaze o vlastní úspěšnou dráhu.

Účast v projektu je otevřená všem dětem, a tak v neposlední řadě přispívá k vzájemnému poznávání kultury romských a neromských dětí, zvyšuje vzájemnou toleranci a napomáhá integraci ve škole.

Lukrecius se loučí a vyráží na nádraží. Jede do práce. „A příště bude rap,“připomíná dětem.

Více o projektu Romský mentor naleznete na webových stránkách občanského sdružení ROMEA nebo na Facebooku. Projekt plně financuje Open Society Foundations v rámci Programu umění a kultura Budapešť a probíhá v rámci Dekády romské inkluze.

Lukrecius Chang - naštivte jeho webové stránky zde

Přečteno: 2598x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Projekt Romský mentor, Bohumín, Lukrecius ChangHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo