romea - logo
18. října 2019 (pátek)
svátek má Lukáš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Lukrecius Chang v projektu Romský mentor: Rap, kick-box a prevence

Bohumín, 11.3.2013 15:22, (ROMEA)
Projekt Romský mentor v Bohumíně - Lukrecius Chang. (FOTO:ROMEA)
Projekt Romský mentor v Bohumíně - Lukrecius Chang. (FOTO:ROMEA)

Raper a kick-boxer Lukrecius Kišš, uměleckým jménem Chang, dochází pravidelně na Základní školu T.G. Masaryka v Bohumíně – Pudlově. Kromě hudby a sebeobrany se s dětmi věnuje tématům, které se dotýkají práva.

Umět se bránit

V tělocvičně se začíná rozcvičovat parta dětí. Protahování postupně vystřídají kopy a údery do vzduchu, pěkně svižně, hlavně nevypadnout z tempa. „V dnešní době vás může na ulici potkat spousta nebezpečných věcí. Proto je velice důležité umět se bránit,“ přibližuje Lukrecius.

Ví, o čem mluví. Pracuje v Karviné jako asistent prevence kriminality a s tím, co se děje na ulici, se setkává každý den.

Do svých aktivit s dětmi v rámci projektu Romský mentor proto zařadil i povídání, kterému říká „Právo a zákon“. Dnes jsou tématem drogy. Mimoděk si vzpomenu na spoustu nezáživných přednášek, kde se kolem dokola suše opakuje, jak jsou drogy špatné. Ale Lukrecius mě překvapí. Jeho podání je náctiletým blízké – pod „drsňáckými“ pohledy je znát, jak natahují uši. A karvinský raper je nešetří – z videoukázky o zdrogované dívce mrazí i mě.

„Děti Lukrecia obdivují, má přirozený respekt,“ říká Milada Dubnická, která na škole působí jako asistentka pedagoga a Lukreciovi pomáhá při aktivitách s dětmi.

Uměním a vzájemným poznáním k integraci

Na bohumínské škole působí Lukrecius díky projektu Romský mentor. „Jde o mezinárodní projekt, který úspěšně probíhá zároveň v Bulharsku, Maďarsku, Makedonii a na Slovensku. Do České republiky ho přinesla organizace Open Society Foudnations (OSF) a od roku 2011 ho realizuje občanské sdružení ROMEA,“ říká koordinátorka Iva Hlaváčková.

Jeho hlavním cílem je přispět k integraci znevýhodněných dětí prostřednictvím realizace volnočasových aktivit z oblasti umění a kultury na školách. Klíčovým motivem je právě „romský mentor“ – umělec, profesionál, který se pravidelně setkává se skupinou dětí a podle svého profesního zaměření pro ně ve spolupráci s pedagogem sestavuje program.

Kromě toho, že se děti naučí něco z dovedností dané umělecké oblasti, osvojují si během setkávání i sociální kompetence a pozitivní vzor úspěšné romské osobnosti je pak motivuje k rozvíjení představ o své vlastní budoucnosti a snaze o vlastní úspěšnou dráhu.

Účast v projektu je otevřená všem dětem, a tak v neposlední řadě přispívá k vzájemnému poznávání kultury romských a neromských dětí, zvyšuje vzájemnou toleranci a napomáhá integraci ve škole.

Lukrecius se loučí a vyráží na nádraží. Jede do práce. „A příště bude rap,“připomíná dětem.

Více o projektu Romský mentor naleznete na webových stránkách občanského sdružení ROMEA nebo na Facebooku. Projekt plně financuje Open Society Foundations v rámci Programu umění a kultura Budapešť a probíhá v rámci Dekády romské inkluze.

Lukrecius Chang - naštivte jeho webové stránky zde

Přečteno: 2580x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Projekt Romský mentor, Bohumín, Lukrecius ChangHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo