romea - logo
26. září 2021 (neděle)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Lukrecius Chang v projektu Romský mentor: Rap, kick-box a prevence

Bohumín, 11.3.2013 15:22, (ROMEA)
Projekt Romský mentor v Bohumíně - Lukrecius Chang. (FOTO:ROMEA)
Projekt Romský mentor v Bohumíně - Lukrecius Chang. (FOTO:ROMEA)

Raper a kick-boxer Lukrecius Kišš, uměleckým jménem Chang, dochází pravidelně na Základní školu T.G. Masaryka v Bohumíně – Pudlově. Kromě hudby a sebeobrany se s dětmi věnuje tématům, které se dotýkají práva.

Umět se bránit

V tělocvičně se začíná rozcvičovat parta dětí. Protahování postupně vystřídají kopy a údery do vzduchu, pěkně svižně, hlavně nevypadnout z tempa. „V dnešní době vás může na ulici potkat spousta nebezpečných věcí. Proto je velice důležité umět se bránit,“ přibližuje Lukrecius.

Ví, o čem mluví. Pracuje v Karviné jako asistent prevence kriminality a s tím, co se děje na ulici, se setkává každý den.

Do svých aktivit s dětmi v rámci projektu Romský mentor proto zařadil i povídání, kterému říká „Právo a zákon“. Dnes jsou tématem drogy. Mimoděk si vzpomenu na spoustu nezáživných přednášek, kde se kolem dokola suše opakuje, jak jsou drogy špatné. Ale Lukrecius mě překvapí. Jeho podání je náctiletým blízké – pod „drsňáckými“ pohledy je znát, jak natahují uši. A karvinský raper je nešetří – z videoukázky o zdrogované dívce mrazí i mě.

„Děti Lukrecia obdivují, má přirozený respekt,“ říká Milada Dubnická, která na škole působí jako asistentka pedagoga a Lukreciovi pomáhá při aktivitách s dětmi.

Uměním a vzájemným poznáním k integraci

Na bohumínské škole působí Lukrecius díky projektu Romský mentor. „Jde o mezinárodní projekt, který úspěšně probíhá zároveň v Bulharsku, Maďarsku, Makedonii a na Slovensku. Do České republiky ho přinesla organizace Open Society Foudnations (OSF) a od roku 2011 ho realizuje občanské sdružení ROMEA,“ říká koordinátorka Iva Hlaváčková.

Jeho hlavním cílem je přispět k integraci znevýhodněných dětí prostřednictvím realizace volnočasových aktivit z oblasti umění a kultury na školách. Klíčovým motivem je právě „romský mentor“ – umělec, profesionál, který se pravidelně setkává se skupinou dětí a podle svého profesního zaměření pro ně ve spolupráci s pedagogem sestavuje program.

Kromě toho, že se děti naučí něco z dovedností dané umělecké oblasti, osvojují si během setkávání i sociální kompetence a pozitivní vzor úspěšné romské osobnosti je pak motivuje k rozvíjení představ o své vlastní budoucnosti a snaze o vlastní úspěšnou dráhu.

Účast v projektu je otevřená všem dětem, a tak v neposlední řadě přispívá k vzájemnému poznávání kultury romských a neromských dětí, zvyšuje vzájemnou toleranci a napomáhá integraci ve škole.

Lukrecius se loučí a vyráží na nádraží. Jede do práce. „A příště bude rap,“připomíná dětem.

Více o projektu Romský mentor naleznete na webových stránkách občanského sdružení ROMEA nebo na Facebooku. Projekt plně financuje Open Society Foundations v rámci Programu umění a kultura Budapešť a probíhá v rámci Dekády romské inkluze.

Lukrecius Chang - naštivte jeho webové stránky zde

Přečteno: 2655x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Projekt Romský mentor, Bohumín, Lukrecius ChangHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo