romea - logo
20. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ilona

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rasismus: Slavistický obránce Kúdela přijde o EURO!

15.4.2021 16:40
Ondřej Kúdela (FOTO: Tadeáš Bednarz, Wikimedia Commons)
Ondřej Kúdela (FOTO: Tadeáš Bednarz, Wikimedia Commons)

Stoper pražské Slavie Ondřej Kúdela nesmí nastoupit v klubovém ani reprezentačním dresu v příštích deseti zápasech UEFA. Takový je verdikt disciplinární, kontrolní a etické komice UEFA v kauze verbálního ataku s rasistickým obsahem na Glena Kamaru, hráče skotského Glasgow Rangers. Kamara má za napadení protihráče po skončení odvetného osmifinálového zápasu Slavie a Rangers distanc na tři klubové zápasy v soutěžích UEFA.

Pro českého fotbalistu i jeho klub je to těžká rána. Stejně tak pro reprezentaci, jejíž obrana se s největší pravděpodobností bude muset bez Kúdely obejít na blížícím se Mistrovství Evropy. Jistou naději ještě může přinést případné Kúdelovo odvolání.

Přestože se může verdikt komise UEFA zdá být velmi tvrdý, jde o trest na samé spodní hranici paragrafu 14 disciplinárního řádu evropské fotbalové asociace, jenž se zabývá urážkami rasy, barvy pleti, víry, etnického původu, pohlaví či sexuální orientace.

K incidentu došlo v samém závěru zápasu. Kúdela přiběhl ke Kamarovi, ústa si zakryl rukou a pronesl zlověstnou větu. Slávistický stoper tvrdí, že finského legionáře narozeného v Tampere v rodině ze Sierry Leone nazval „zas.aným chlapíkem", a popřel rasistický obsah svých slov. Glen Kamara naopak tvrdil, že ho Kúdela nazval „zas.nou opicí". Kamarův spoluhráč Bongani Zungu Kúdelovu rasistickou urážku slyšel, což potvrdil vyšetřujícímu inspektorovi. Podle verdiktu disciplinární komise UEFA je zřejmé, že za pravdu bylo dáno Kamarovi.

Dle vyjádření Slávistů Kamara neunesl situaci, a v tunelu ze stadionu Kúdelu napadl a zbil, a to za přítomnosti trenéra Stevena Gerrarda. Incident údajně viděli i zástupci UEFA. Steven Gerrard vše popřel.

Ke Kúdelově trestu se vyjádřili nejen fotbalové osobnosti, ale také politici včetně hradního kancléře Vratislava Mynáře. Ten dokonce zaslal disciplinární komisi UEFA otevřený dopis.

„Údajný rasismus? Trest 10 zápasů. Podotýkám, že rasismus neprokázaný a domnělý. I samotný inspektor UEFA zpochybňoval, že Ondřej Kúdela pronesl rasistický výrok. Přesto jste rozhodli o zcela bezprecedentním potrestání hráče, který nikomu neublížil. Odsuzujete člověka bez jediného důkazu… Z boje proti rasismu se ve vašem podání stal boj neúspěšných proti úspěšným, vrchol pokrytectví, pozitivní diskriminace a trapného podbízení se hloupým trendům,“ uvádí mimo jiné Mynář. Kúdelův trest nenechal bez povšimnutí ani starosta Řeporyjí Pavel Novotný.

„Příště mu nic nešeptat a rovnou mu ji vypálit pěstí,“ doporučuje Kúdelovi Novotný na svém sociálním účtu.

„Verdikty jako ten dnešní dělají z lidí rasisty. Prokopnutá lebka: 4 zápasy, napadení soupeře pěstí: 3 zápasy. Údajná rasistická nadávka: 10 zápasů. V UEFĚ by se někdo měl chytit za nos. Kvůli takovýmhle rozhodnutím se v Evropě daří nahnědlým stranám. Ach jo,“ komentuje rozhodnutí komise UEFA poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

„Na Západě se fakt zbláznili. Verdikt UEFA je šílený," okomentoval situaci europoslanec za ODS Alexandr Vondra. Nad verdiktem kroutil hlavou i bývalý premiér Miroslav Topolánek.

„Za zabití to bude na 6 zápasů? WTF!" nechápal logiku udělování výše trestu. Vyneseného verdiktu si všiml dokonce i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

„Za slovo 10 zápasů, za násilí 3 zápasy. ... Slovo považuje nová totalita za zločin," uvedl.

Přes značně vyhrocenou kritiku rozhodnutí UEFAm šéf Slavie Jaroslav Tvrdík trest přijímá.

„Ondřej Kúdela v žádném případě neměl přistoupit k hráči soupeře. Lituji toho a omlouvám se Glenu Kamarovi za situaci, která zjevně způsobila utrpení jemu a jeho spoluhráčům i všem spojeným s Rangers a Slavií. Podnikám pozitivní kroky, aby se taková situace v našem klubu už nikdy neopakovala,“ uvedl pro slavistický web její šéf.

Dnes od 21 hodin se v odvetném utkání čtvrtfinále Evropské ligy utká Slavia s dalším ostrovním týmem, Arsenalem Londýn. První zápas hraný na slavném Emirates Stadium skončil nerozhodným výsledkem 1:1.

Přečteno: 787x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Fotbal, Rasismus, trestHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo