romea - logo
7. prosince 2021 (úterý)
svátek má Ambrož

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rasistické a populistické výroky politiků - od Sládka až po Chaloupku

Praha, 26.6.2013 13:31, (ROMEA)
Někteří populisté mezi českými politiky, zastřešeni svým předchůdcem.  Kolář: Romea.cz
Někteří populisté mezi českými politiky, zastřešeni svým předchůdcem. Kolář: Romea.cz

Poslanec Otto Chaloupka (VV) pobouřil veřejnost svým výrokem na adresu romského předáka Františka Tomáše. K pomyslné hranici, co se dá a co se nedá považovat za rasismus, se nevydal z politiků jako první. "Dělají to jen proto, aby si našli voliče. Je to populismus," komentuje politolog Bohumil Doležal. Tématem se vedle Romea.cz zabývá i server Týden.cz.

Sládek

První, kdo v České republice využil protiromských nálad a sklidil vlnu popularity, byl republikán Miroslav Sládek. "Cikáni by měli být trestně odpovědni již od narození, neboť to je jejich největší zločin," šokoval politik v devadesátých letech. Pro některé politiky tím zřejmě nastavil mantinel, ke kterému se ještě lze přiblížit.

Janáčková

Nezávislá senátorka a starostka ostravského městského obvodu Mariánské hory a Hulváky Liana Janáčková například na adresu Romů říkala na veřejném zasedání bytového odboru řekla v roce 2007 mj. toto:

"Já je nemám kam dávat. Chápu, že jste diskriminovaní, souhlasím s vámi, ale já bych opravdu musela vzít jen ten dynamit a zastřelit je... "Bohužel jsem rasista, nesouhlasím s integrací Cikánů, aby plošně byli po obvodu. Bohužel, vybrali jsme (kolonii) Bedřišku, takže tam budou, s vysokým plotem, s elektřinou." Ještě dříve pak nabízela, že zaplatí Romům letenky do Kanady za podmínky, že už se z ní nevrátí. "Oni by se ale domnožili," dodala.

Janáčkovou chtěla obvinit policie, ale Senát ji nezbavil imunity, takže se za své výroky stala nepostižitelnou. Janáčková pak byla jednu dobu členkou senátního výboru, který se zabývá lidskými právy..

Jezerský

Vedle sebe měla Janáčková na jednání bytového odboru místostarostu ostravských Mariánských Hor Jiřího Jezerského, který si s ní notoval: "Vystavte mi potvrzení, že mohu mít střelnou zbraň a že mi dáváte svolení, abych to vystřílel, a já to půjdu udělat." Silná slova později oba mírnili a zapřísahávali se, že rozhodně nejsou rasisté. Jezerského soud osvobodil s tím, že se ničeho protizákonného nedopustil.

Jizerský později kandidoval na radnici Mariánských Hor a Hulvák za TOP 09.¨Karel Schwarzenberg, předseda TOP 09, k tomu pro server Romea.cz uvedl v srpnu 2008 doslova toto: „Pokud by se potvrdila slova, která měl pan Jezerský říci před čtyřmi lety, muselo by se to řešit. Po důkladném prostudování spisu od soudu, který proběhl před dvěma lety, je potřeba na něj nahlížet jako na nevinného.“

Soud však tehdy prokázal, že Jezerský tato slova skutečně řekl, ve zdůvodnění rozsudku ovšem sdělil, že šlo o nadsázku. Schwarzenber se tak připojil ke stranickému stanovisku, které týden před tím prezentoval mluvčí TOP 09 Jana Jakob: TOP 09 o Jezerského výrocích ví, přesto jej plně podporuje.

Ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který na kandidaturu Jezerského upozornil média, byl postojem předsedy TOP 09 zklamán. „V tomto případě nejde o to, jestli je pan Jezerský před zákonem nevinný, je to otázka dobrých mravů. To lidi často přehlížejí a vymlouvají se na zákony a jejich doržování, Jezerský má přitom na svědomí zvyšování napětí mezi etniky a lidmi. A takový významný politik jako Karel Schwarzenberg by si měl uvědomovat, že Jiří Jezerský není v tomto smyslu zproštěn odpovědnosti. Je nemravné, aby politik civilizované strany řekl, že půjde postřílet druhé, bez ohledu na to, jak to myslel. Pro TOP 09 to není dobrá vizitka,“ řekl Vishwanathan.

Jezerský se Schwarzenbergovi odvděčil tím, že se, společně s Janáčkovou, po volbách spojil s komunisty, aby se dostali k funkcím ve vedení radnice.

POSLECHNĚTE SI RASISTICKÉ VÝROKY
Podle policie senátorka Janáčková spáchala trestný čin

NEPŘEHLÉDNĚTE
SPECIÁL: Čtěte vše o rasistických výrocích Liany Janáčkové

Čunek a jeho pokračovatelé

Vsetínský starosta a bývalý šéf KDU-ČSL Jiří Čunek ve stejném období přiléval pomyslného oleje do ohně, když na otázku čtenáře deníku Blesk, zda bude stát dotovat všechny občany stejně jako Romy, odpověděl: "To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně." Poté některé Romy vystěhoval z centra Vsetína, z domu, do něhož je sám před tím nastěhoval, mimo okres či dokonce kraj, některé z nich do zcela nevyhovujících podmínek.

Poslanec Jiří Šulc z ODS na sebe zase upoutal pozornost médií, když si na Facebooku nechal vyvěšenou fotografii romské rodiny s výzvou k vysídlení českých Romů na Haiti.

Rasistickými či populistickými výroky na adresu občanů tmavší pleti proslul také senátor Jaroslav Doubrava z hnutí Severočeši.cz nebo senátor za ODS Jaroslav Zeman. Známá je represivní politika notorické populistky Ivany Řápkové, poslankyně ODS).

Okamura 

Nejhlasitějším odpůrcem "pozitivní diskriminace" v ČR se však stal v Senátu Tomio Okamura. "To, že cikán je dnes vnímané hanlivě, to není vina ani neonacistů ani Čechů ani Turků. To je v prvé řadě hanba Romů. Jejich dlouhá staletí pěstovaný životní styl a životní hodnoty chtěj nechtěj kolidují a kolidovaly s hodnotami ve všech civilizovaných zemích," píše na svém blogu.

Jindy se zase pozastavil nad tím, že média o Dělnické straně sociální spravedlnosti, která často pořádá protiromské protesty - naposledy v sobotu v Duchcově - píší, že je pravicově extremistická: "O Dělnické straně píšeme, že je extremistická, ale čím doopravdy? V čem je například extrémní názor, že cikáni by si měli založit vlastní stát a že Česká republika by měla podpořit jejich vystěhovalectví do země, odkud pocházejí jejich prapředci?"

Tyto i další nesmrtelné Okamurovy výroky shromáždil server Romea.cz. Mezi mnoha jeho kontroverzními výroky nalezneme třeba i tento o vystěhování Romů z ČR:

Kontroverzní spis o konečném řešení cikánské otázky jsem četl. Nepropagoval žádné vystěhovávání romských spoluobčanů do Indie. Navrhoval v kontextu s dřívějšími vystěhovaleckými vlnami Romů do zahraničí koordinaci vystěhovalectví nejlépe do některého ze státu Indie. Podpora vystěhovalectví samozřejmě jen pro ty, kdo sami chtějí, se státní podporou na založení nové existence v zahraničí a navíc po oboustranné dohodě s cílovým státem či provincií. Třebaže tahle myšlenka je v praxi nereálná, nelze na ní shledat nic jiného, než inspiraci ve staré sionistické idei budování židovského státu a vystěhování do něj.

Krejča

Senát je vůbec líhní populistů. K nim se nedávno přiřadil i senátor Miroslav Krejča, který je ochoten opakovat všechny zaběhnuté stereotypy a předsudky, založených na lži, co jich je. V rozhovoru pro Parlamentní listy, které jsou cíleně zaměřené proti Romům, řekl například toto:

"U romské části společnosti až na pár výjimek nevidím snahu, aby řešila své problémy. To jsou jejich problémy, do kterých se dostali oni. A těží z toho, že my, politici, se bojíme změnit zákony tak, aby byli skutečně spravedlivé a těží z toho, že ti úředníci, kteří konkrétně rozhodují v těch místech, se jich přímo fyzicky bojí a raději jim vychází vstříc, než aby uplatňovali stejný metr, který uplatňují na většinovou část společnosti. To je skutečná diskriminace nás, ne Romů. A je to i naše zbabělost."

Vypustil i tuto perlu, hodnou primitivního notorického alkoholika:

"Než propukly povodně, tak byl například celý český národ nucen sledovat, jak se romské rodině narodí paterčata. Určitě celá řada našich rodin s více dětmi skřípe zuby, že takové bonusy jako tato romská rodina nedostala. To ale není medializováno." Medializováno to bylo, ovšem aniž by se řeklo, že česká rodina, které se narodila čtyřčata, dostala od státu také velkou podporu.

A ještě jednou Krejča: "Podívejme se na další příklad diskriminace naruby. Ivan Demeter srazil kvůli cigaretě pěstí k zemi člověka a zabil ho. Dostal dva roky. Jaromír Šebesta, který zabil zloděje šrotu kuší, jde sedět na deset let. Čili soudy rozdílně posuzují romské a neromské delikventy. Pokud je někdo diskriminován, tak je to většinová společnost."

V případech byl přitom propastný rozdíl, který pro server Romea.cz popsal aktivista Markus Pape:

Střelec z Chotěbuzi mluvil o nutné obraně, ta však nemůže být nutná, když nedošlo k útoku. Místo toho, aby zavolal policii, vzal "spravedlnost" do vlastních rukou, použil zbraň, i když musel vědět, že vystřel může být smrtící. Výstřel nebyl varovný, ale mířený na člověka. Podle soudce pachatel neměl v úmyslu vraždit, ale způsobit těžké zranění, aby se tak pomstil za předchozí krádeže, s nimiž však napadení neměli nic společného. Proto to soudce kvalifikoval stejně jako státní zástupkyně, tedy jako ublížení na zdraví s následkem smrti, kde sazba je aktuálně od 8 do 16 let.

Ve strakonickém případě státní zástupkyně navrhla používat stejný paragraf trestního zákoníku. Soudce však byl jiného názoru a čin kvalifikoval jako usmrcení z nedbalosti, tedy paragrafem, který se běžně používá u dopravních nehod, kde řidič nedbal na dopravní situaci a nechtěně způsobil smrtelnou nehodu. Podle soudu obžalovaný, který byl stejně jako napadený v podnapilém stavu, nemusel vědět, že i úder střední síly do obličeje může způsobit smrt. Byla to obyčejná hospodská hádka, jakých se odehrávají každý víkend desítky po celé republice. Bohužel skončila smrtí. Použitý paragraf za tento čin určuje trestní sazbu do třech let vězení.

Chaloupka

Mezi politiky, kteří na sebe upoutali pozornost médií svými výroky proti Romům, je i poslanec Otto Chaloupka z Věcí veřejných. "Romští předáci by se v první řadě měli začít nějak slušně živit. To jsou stejní paraziti na romské komunitě, jako je romská komunita parazitem na většinové společnosti," uvedl v roce 2012. Letos zase reagoval na výzvu romského předáka Františka Tomáše ke starostce Duchcova, aby přišla na romský mítink, slovy: "Velmi chytré od cikánského vůdce. Arogance a sebevědomí jim tedy nechybí. Ale lidi jsou na hraně a ještě pár takovýchto cikánských provokací a začne mazec. A pak je neochrání ani těžkooděnci."

Vzápětí umístil Chaloupka na svůj facebookový profil otevřený dopis: "Slušní lidé dlouho snášeli vaše krádeže, agresivitu a neoprávněně požadavky na další a další výhody. Ale jak každý rozumný člověk ví, tohle nemohlo pokračovat donekonečna (...) Lidé už toho mají dost, pane Tomáši. Už nemají trpělivost. A vy se jen každou další provokaci posunujete přes tu pomyslnou hranu. Tlačíte a něco nutně musí prasknout. Brzy. Nespoléhejte na to, že jste státem chráněni a že je vám vše dovoleno. Lidé necítí ochranu od státu a je jen otázkou času, kdy vezmou svou ochranu do svých rukou. A potom, pane Tomáši, bude zle. Berte to ode mne jako dobrou radu. Máte ji zadarmo. "

Chaloupka se v tomto duchu vyjadřoval o Romech již dříve. Právě tak jako mnoho dalších politiků.

Přečteno: 4205x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Politika, Poslanecká sněmovna, Senát, Rasismus, Populismus, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo