romea - logo
21. dubna 2018 (sobota)
svátek má Alexandra
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rasový útok nebo hra dětí? Dům, ve kterém bydlí romská rodina, zasáhl požár

29.12.2015 9:44, (AKTUALIZOVÁNO 13:50)
Ilustračné foto
Ilustračné foto

Dům v Sedlčanech, ve kterém bydlí romská rodina, v noci na dnešek zasáhl požár. Podle jedné z obyvatelek někdo dům zapálil úmyslně. Hasiči se kloní k verzi, že požár vznikl kvůli hře dětí s ohněm.

"Byli jsme v obýváku, koukali jsme se na televizi a najednou jsme slyšeli strašnou ránu. Někdo nám na střechu hodil petardu," uvedla pro server Romea.cz jedna z obyvatelek domu. "Začalo to jiskřit, tak jsme hned volali hasiče, a než přijeli, tak zadní pokoj lehl popelem," dodala.

Podle serveru Tn.cz zasahovalo na místě požáru v pondělí po deváté hodině večer 7 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. V době jejich příjezdu již ze střechy domu šlehaly plameny a musel být vyhlášen II. stupeň požárního poplachu.

Hasiči i policisté pracovali s několika vyšetřovacími verzemi. Podle mluvčí hasičů Vladimíry Kerekové byly stanoveny dvě vyšetřovací verze, a to požár způsobený zábavní pyrotechnikou nebo hra dětí. Škoda byla vyčíslena na 300 tisíc korun, uchráněn byl majetek za milión. "Vyšetřovatel uvedl jako nejpravděpodobnější verzi požáru hru dětí s ohněm v podkroví," uvedla pro server Romea.cz Kereková.

S tím však nesouhlasí obyvatelka domu. "Naše děti seděly doma u televize. V tom pokoji byla těhotná slečna na rizikovém těhotenství, její přítel a patnáctiletý bratr. Petardy doma nemáme," uvedla obyvatelka. "Viděli jsme jiskření na střeše, byla to buď petarda nebo taková výbušná kulička," dodala.

"Nebyla to náhoda, někdo to udělal schválně, je to pokračování útoků na naší rodinu," uvedla obyvatelka domu pro server Romea.cz. "Já jsem žádný křik před tím neslyšela, protože jsme měli nahlas televizi, ale rodiče slyšeli, jak někdo venku křičí Cikáni pojdťe ven," dodala.

Jedenáctičlenné rodině včetně malého kojence a těhotné ženy se podařilo před plameny utéct a zachránili pouze několik osobních věcí. Noc strávili v místní ubytovně, do bytu se nebudou moci již vrátit. "Je to nyní neobyvatelné. U jednoho pokoje je propadlý strop, druhý je vytopený a celá půda je vytopená," dodala pro server Romea.cz obyvatelka vyhořelého domu.

Jak server Romea.cz již informoval, stala se romská rodina ze Sedlčan již dříve terčem rasových útoků. Napadání začalo po sérii očerňujících článků v místním novinách s názvem Sedlčanský kraj. V roce 2014 situace došla až do bodu, kdy se členové rodiny obávali každého nadcházejícího víkendu, protože v tu dobu se útoky odehrávaly nejčastěji. Dávali je do souvislosti s tím, že tehdy se kolem jejich domu vrací více alkoholem posilněných místních obyvatel z okolních hospod domů. „S každým pátkem přichází strach,“ sdělila tehdy matka rodiny serveru Romea.cz. 

V říjnu 2014 se například pod jejich okny objevilo několik osob, které vyhrožovaly: „Podpálíme vám barák!“ Na místo přijela městská a také státní policie. Jeden z příslušníků státní policie ovšem vystrašenou rodinu podle jejich vyjádření osočil z toho, že si za to mohou sami. „Jen tak bezdůvodně by vám na okna nemlátili,“ zaznělo tehdy prý z policistových úst.

Nakonec u domu začala častěji než dříve hlídkovat městská policie, což podle pocitu členů rodiny pravděpodobně snížilo počet incidentů. „Za hlídkování městské policie jsme moc vděční, když tu je, cítíme se vždycky mnohem bezpečněji,“ svěřila se před rokem serveru Romea.cz členka rodiny.

Pomohlo i umístěná kamera městského kamerového systému, jejíž pořízení vstřícně odsouhlasilo městské zastupitelstvo. Právě kamera by nyní měla pomoci s objasněním příčin požáru.

Výběr incidentů, které se odehrály potom, co Sedlčanský kraj uveřejnil sérii článků zaměřených proti této rodině:

 • V noci ze 16. na 17.4. 2014 kolem půl třetí je vzbudily rány a cloumání s vchodovými dveřmi. Paní s mužem spí v přízemí a její dcera se svým přítelem v prvním patře. Zavolali policii a mezitím dcera nahlédla za záclonu – spatřila dva chlapce a dvě dívky, jak utíkali pryč. Domnívá se, že byli opilí. Nikoho z nich nepoznali a přivolaná policie přijela ve chvíli, kdy již u domu nikdo nebyl, takže policisté zase odjeli zase pryč. Tato událost celou rodinu vystrašila.
 • V noci z 2.5. na 3.5. 2014 se neznámý útočník pokusil vhodit hasičský přístroj do okna místnosti, kde spali někteří členové rodiny. Jen díky štěkotu psa, který zaregistroval pohyb před domem a probudil otce rodiny, se podařilo výtržníka vyplašit – ten nakonec hasičským přístrojem rozbil pouze betonovou obezdívku u okna. Přivolaní městští policisté přístroj zajistili a odvezli a místo si nafotili. Útočník utekl.
 • Hned další noc na 4.5. 2014 asi v jednu hodinu po půlnoci došlo k incidentu, kdy skupina zhruba pěti nebo šesti osob začala bušit do oken a dveří domu. Výtržníci křičeli: „vy svině cikánský, podpálíme vás! Dáme vás do plynu! Je to naše město, nechceme vás tady!“
  Poté, co otec rodiny spolu s přítelem dcery vyšli ven, skupinka utekla směrem k nedaleké základní škole, odkud opět pokřikovali rasistické výhrůžky. Když přijela přivolaná policie, nikoho z útočníků už nenašla.
 • O několik hodin později, zhruba v půl páté ráno, bylo pod okny opět slyšet nadávky a výhrůžky více hlasů. Zřetelně zaslechli dokonce výzvu „vy zmrdi cikánský, polezte ven!“ I toto bylo oznámeno na policii při podání vysvětlení hned 4.května odpoledne.
 • Hned následující víkend se odehrál další incident. Ze soboty 10.5. na neděli 11.5., opět zhruba v jednu hodinu v noci, se před domem sešla parta mladíků a výsledkem byla vhozená láhev do okna. Přivolaná policie opět nic nezjistila, rodině dokonce ani přes jejich žádost nevydala záznam o výjezdu.
 • V neděli 28.9. zhruba v půl deváté večer se odehrál další útok na dům romské rodiny. Neznámý muž jim hodil dlažební kostku do okna (šlo o velkou kostku o hraně 10 až 12 cm). Ta rozbila okenní tabuli, strhla s sebou garniž se záclonou a prolětěla necelý půlmetr od hlavy spícího otce rodiny. Dopadla na kuchyňskou dlaždici, kterou také rozbila.
  Když se přivolaných policistů vyděšení členové rodiny ptali, co mají dělat, jeden z nich se jim prý vysmál a řekl, ať se zabarikádují, a dodal: „Tak se odstěhujte.“.
  Navíc prý předmět doličný – vhozenou dlažební kostku – sebral rukou bez rukavice a vložil ji do roztrhané papírové krabice. Policisté podle vyjádření rodiny slíbili, že budou u domu celý večer hlídkovat, ale po 30 minutách odjeli.
 • Kolem půl jedenácté tentýž večer členové rodiny našli za oknem na parapetu položený kámen. Chápali to jako další výhrůžku a předzvěst dalšího útoku. Když volali na policii, dostalo se jim prý pouze informace, že je zbytečné k nim jezdit, když se nic nestalo …
 • Vybočení z víkendových útoků představuje zatím poslední napadení. To se odehrálo tuto středu 15.10. večer, kdy se pod okny opět objevilo několik osob, které vyhrožovali: „Podpálíme vám barák!“ Na místo přijela městská a také státní policie. Jeden z příslušníků státní policie ovšem vystrašenou rodinu podle jejich vyjádření osočil z toho, že si za to mohou sami. „Jen tak bezdůvodně by vám na okna nemlátili,“ zaznělo z policistových úst.
Přečteno: 2494x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Požár, Rasismus, Násilí, Násilí z nenávisti, Žhářský útokHLAVNÍ ZPRÁVY

ROMEA spustila kampaň MÁM SEN! I HAVE A DREAM! na podporu romských studentů (Foto: koláž Romea.cz)

ROMEA přijala velkou výzvu. Spustila novou kampaň MÁM SEN! I HAVE A DREAM! na podporu romských studentů

19.4.2018 12:12
Organizace ROMEA spustila ve spolupráci s nadací Bader Philanthropies další kampaň na podporu studentů v rámci Stipendijního programu pro romské středoškoláky a studenty vyšších odborných a vysokých škol. Kampaň nese název MÁM SEN! I HAVE A DREAM! a jasně odkazuje na silný vzkaz bojovníka za lidská práva a klíčového představitele hnutí za zrovnoprávnění Afroameričanů Martina Luthera Kinga.
 celý článek

U Krajského soudu v Ústí nad Labem probíhalo 4. 4. 2018 hlavní líčení v případu sedmatřicetiletého Petra Bendy, který čelí obžalobě z loňské vraždy Roma na sídlišti v Chomutově. (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Přítelkyně zastřeleného Roma: Radek žil dobrý život a jeho život měl velkou cenu. Všechny naše plány se zhroutily

16.4.2018 10:53
Ústecký krajský soud začal na začátku dubna projednávat loňskou vraždu na sídlišti v Chomutově. Radka Š. tam třinácti ranami zastřelil Petr Benda, kterému hrozí až 20 let vězení. Zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje vyjádření přítelkyně zastřeleného Radka.
 celý článek

V úterý 10. 4. 2018 došlo k napadení policejní hlídky v Krupce. (FOTO: repro Youtube.com)

videoPolicie: V Krupce na policejní hlídku neútočila skupina Romů ani po ní neházeli kameny, jak tvrdila některé média

13.4.2018 16:22
Policie obvinila dva muže v souvislosti s napadením policejní hlídky v Krupce na Teplicku. Informoval o tom dnes teplický policejní mluvčí Daniel Vítek, který zároveň uvedl, že nic nenasvědčuje tomu, že by se do fyzického napadání policistů zapojily další osoby. Dvoučlenná hlídka byla napadena v době vyšetřování dopravní nehody. Čtyřiapadesátiletému obviněnému, který je ve vazbě, hrozí čtyři roky vězení, sedmnáctiletému mladíkovi pak dvouletý trest. Nepotvrdila se tak tvrzení některých médií, že v Krupce na policisty útočilo 30 Romů, což vyvrátilo i video, které se objevilo na internetu.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

 

Další články z rubriky..
romea - logo