romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

RDS získala velmi málo hlasů, v Chanově zvítězila ČSSD, v Duchcově uspěla DSSS, v Obrnicích bodovala ODS

Praha, 28.10.2013 9:20, (ROMEA)
Volby do Poslanecké sněmovny v roce 2013 (ilustrační FOTO: Zákupák, Wikimedia Commons)
Volby do Poslanecké sněmovny v roce 2013 (ilustrační FOTO: Zákupák, Wikimedia Commons)

Volební místnosti se uzavřely, hlasy pro jednotlivé strany jsou sečteny a média rozebírají, kdo s kým sestaví vládu. Pojďme se ještě podívat jak se volilo v místech, kde žijí z velké většiny Romové nebo tam, kde v horkém létě pochodovaly tlupy neonacistů a rasistů.

V Chanově je letos superstar Karel Novotný z ČSSD

Začněme v Chanově, kde bývají výsledky vždy zajímavé a vítěz většinou obsazuje první příčku s velkým náskokem. Neopakoval se rok 2010, kdy zde "trochu nepochopitelně" zvítězila Suverenita Jany Bobošíkové a lídr kandidátky Bronislav Schwarz získal 100% preferenčních hlasů. Bobošíková, která byla lídryně volebního bloku Hlavu vzhůru, tentokrát nezískala ani jediný hlas. Schwarz tentokrát kandidoval za hnutí ANO 2011 a toto uskupení získalo jediný hlas a Schwarz od jediného voliče preferenční hlas nedostal.

V Chanově tentokrát drtivě zvítězila ČSSD, která tak zopakovala vítězství z roku 2012 v krajských volbách. ČSSD získala 88,54 procent hlasů a druzí komunisté měli pouze 3,12 procent. Na třetím místě skončila Strana zelených (SZ) s 1,56 procenty hlasů, což ovšem znamenalo pouhé tři hlasy. Na kandidátce SZ v Ústeckém kraji kandidovali ze Strany rovných příležitostí (SRP) Jozef Miker a Štefan Tišer. Miker získal 2 preferenční hlasy, Tišer jeden. Volební účast zde byla 21,63 procent.

Pokud se však podíváme podrobněji na výsledky voleb ČSSD v Chanově zjistíme velmi zajímavou věc. Chanovští mají dva politiky ČSSD speciálně velmi oblíbené. Je to na 4. místě kandidující Petr Červenka a na 18. místě Karel Novotný. ČSSD dostala v Chanově 170 hlasů, Červenka si připsal celkem 145 preferenčních hlasů (tedy 85,29 procent) a Novotný získal 143 preferenčních hlasů (84,11%). Zajímavá je oblíbenost Karla Novotného, protože to je politik, který proti Romům vystupuje velmi ostře.

V roce 2009 Novotný například inicioval petici, ve které lidé protestovali proti snížení nájmů o 20 procent právě na mosteckém sídlišti Chanov. "Je to jako signál ostatním nájemníkům – ničte si svoje byty, dostanete slevu z nájmu, to je prostě diskriminace slušných lidí,“ zaútočil tehdy na chanovské Novotný. V roce 2010 mostecká ČSSD pod vedením Novotného brnkala na protiromskou strunu v billboardové kampani, když uveřejnila heslo: "Proč bych měl litovat, že jsem ve svém domově národnostní většinou? Jeden stát, jedna pravidla!" Tehdy dokonce vedení ČSSD požadovalo stažení kontroverzního billboardu. Podle představitelů romských organizací a institucí zabývajících se integrací či lidskými právy šlo tehdy o rozehrávání nebezpečné hry s nenávistí vůči menšinám.

 

V Krupce Romové opět zřejmě volit nešli

Na sídlišti Maršov v Krupce, které je častým cílem pochodu extremistů a kde žije i velké množství Romů, byla volební účast opět velmi malá, ale byla větší než v krajských volbách v roce 2012. Tehdy přišlo volit mezi 12 - 17 procenty lidí. Letos byla volební účast ve volebním okrsku č. 8 skoro 30 procent a v okrsku č. 9 skoro 23 procent.

V celé Krupce zvítězila ČSSD (21,6%) těsně před hnutím ANO 2011 (21,1%) a KSČM (18,55%). Na sídlišti Maršov pak zvítězila KSČM (22,89%) těsně před ČSSD (22,52%) a třetí bylo ANO 2011 (17,83%). Strana zelených, která měla na kandidátkách členy Strany rovných příležitostí (SRP) získala v Krupce jen 100 hlasů (2,1%). Bývalý horník a jedna z vůdčích postav současného romského hnutí Jozef Miker, který kandidoval na 17. místě kandidátky SZ, získal pouze 8 preferenčních hlasů. Na sídlišti Maršov v okrsku č. 9 jich z toho získal 5. Což je zklamání.

DSSS, která v Krupce v komunálních volbách získala jediné dva zastupitele v ČR pro ní dobrý výsledek nezopakovala a získala v Krupce jen 3,3 procenta.

V Duchcově uspěli rasisté z DSSS

V Duchcově, kde se zdálo, že jsou Romové aktivní a půjdou k volbám a budou volit představitele Strany rovných příležitostí, kteří ve spolupráci se sdružení Konexe během protiromských pochodů místním pomáhali, zůstali asi také doma. V okrsku č. 1, který leží v jižní části města, kde žijí Romové a kam směřovaly protiromské pochody, zvítězila KSČM (21,13%) před druhou DSSS (18,45%) a třetí ČSSD (15,77%). Strana zelených s kandidáty SRP zde získala jen 5 hlasů (1,48).

V celém Duchcově pak zvítězila KSČM (22,22%) a DSSS byla čtvrtá se ziskem 9,26%. Zdejší místní vůdce rasistů Jindřich Svoboda získal více preferenční než samotný předseda DSSS Tomáš Vandas. Strana zelených získala 70 hlasů (2,16%) a předseda SRP Štefan Tišer získal 2 preferenční hlasy. Jozef Miker i přes osobní angažmá při protiromských pochodech nezískal ani jeden preferenční hlas.

Českobudějovické sídliště Máj o extremisty ve volbách nestálo

Dalším místem, kam během léta směřovaly rasistické protiromské pochody bylo českobudějovické sídliště Máj. Jako romská bašta byla vnímán ulice V. Volfa. Tato ulice spadá do okrsků č. 27 a 28, celkem zde mohlo volit 2274 voličů, přišlo jich 974, což je volební účast 42,83 procent. V těchto dvou okrscích zvítězila ČSSD (20,91%), druhá skončila KSČM (19,77%) a třetí ANO 2011 (17,60). Jak na sídlišti Máj, tak i v celých Českých Budějovicích neuspěli extremisté z DSSS, nezískali ani 1% hlasů.

V Obrnicích, kde vládne osvícená starostka, bodovala ODS

Zajímavě dopadly volby v Obrnicích, které jsou dávány jako příklad velmi dobrého soužití Romů a Čechů. Těsně před volbami Obrnice zvítězily v soutěži Evropského sdružení měst a regionů pro začleňování Romů, jež je orgánem Rady Evropy.  "Léty nahromaděné a neřešené problémy v soužití starousedlíků s romskou komunitou paralyzovaly veškeré snahy o rozvoj a zvelebení obce," komentovala starostka Drahomíra Miklošová (ODS). "V součinnosti s Agenturou pro sociální začleňování a s našimi příspěvkovými i neziskovými organizacemi se podařilo najít účinný recept a dlouhodobé problémy, když ne eliminovat, tak alespoň minimalizovat." V obci žije necelých 2500 obyvatel a 40 % z nich je romské národnosti.

Výsledky v Obrnicích ukazují, že nejen protiromská rétorika může přinášet politické body. ODS zde skončila na druhém místě se ziskem 21,25 procent hlasů, což v porovnání s celostátní výsledkem je astronomické číslo. První byli komunisté (28,83%) a třetí ČSSD (17,74%).

V Předlicích byl nízká volební účast

V Předlicích se Romové k volbám již tradičně nehrnuli. V okrsku č. 14, který zahrnuje ulice Beneše Lounského, Řeháčkovu nebo Prostřední byla volební účast pouze 18,64%. Z 896 možných voličů přišlo k urnám jen 167, kteří odevzdali 159 platných hlasů. Zvítězila zde ČSSD (62,89%) před druhou KSČM (15,75%).

Romská demokratická strana neuspěla, nejlépe si z Romů vedl David Beňák z ČSSD

Jak již server Romea.cz několikrát informoval v letošních volbách kandidovalo do sněmovny 20 Romů a Romek. Nikdo však neuspěl. Pět Romů kandidovalo za Romskou demokratickou stranu, která postavila kandidátky pouze ve Středočeském a Libereckém kraji. V tom prvním RDS obsadila poslední místo, když získala 395 hlasů (0,06%). V Libereckém kraji skončila RDS předposlední se ziskem 214 hlasů (0,1%).

Strana rovných příležitostí nominovala 7 svých členů na kandidátky Strany zelených. Tito kandidáti získali celkem 1370 preferenčních hlasů. Nejlépe si vedl v Praze trenér boxu Stanislav Tišer (630 hlasů), následuje ho Čeněk Růžička (194) a Elena Gorolová (131).

Z kandidátů, kteří se hlásí k romské národnosti a kandidovali na kandidátkách různých politických stran uspěl David Beňák, který získal v Praze 2275 preferenčních hlasů. Na zisk mandátu to však nestačilo. Dobře si vedli i dva kandidáti Strany zelených Lucie Horváthová a David Tišer. Horváthová získala v Pardubickém kraji 370 preferenčních hlasů a David Tišer v Plzeňském kraji 271 hlasů.

Přečteno: 2424x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Volby 2013HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo