romea - logo
20. srpna 2022 (sobota)
svátek má Bernard

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Martin Šimáček: Redaktor Práva Ginter vede protiromskou kampaň

Praha, 19.10.2012 12:27, (ROMEA-AKTUALIZOVÁNO)
Martin Šimáček, bývalý ředitel Agentury pro sociální začleňování při Úřadu vlády ČR
Martin Šimáček, bývalý ředitel Agentury pro sociální začleňování při Úřadu vlády ČR

„Téměř 60 procent Romů v produktivním věku od 15 do 64 let nemá zaměstnání a ani neusiluje o to, si ho najít.“ To je úryvek z článku, který zpracoval redaktor Práva Jindřich Ginter, odkazující na odpovědi Agentury pro sociální začleňování. Tato informace je dle jejího ředitele Martina Šimáčka zavádějící.

„Není to poprvé, co pan redaktor Ginter s informacemi pracuje tímto způsobem. Nevím, jestli to považovat za opakující se snahu diskreditovat Agenturu, přijde mi to zároveň jako cílená protiromská kampaň," uvedl pro server Romea.cz ředitel agentury Šimáček.

„My jsme zhruba před měsícem odpověděli na několik dotazů pana redaktora Gintera, které byly mimo jiné dost tendenční. Většinu odpovědí jsme čerpali z pasáží zprávy Světové banky „Šance na zlepšení zaměstnanosti Romů." Na tuto zprávu jsme pana redaktora také odkázali. Nakonec byly naše odpovědi i úryvky ze zprávy vytrženy z kontextu a byly vztaženy pouze k Romům, nikoliv k sociálně vyloučeným obecně. Absolutně nesouhlasím se způsobem práce redaktora a považuji to, jak jsem již řekl, za protiromskou kampaň,“ dodal pro server Romea.cz Šimáček.

DOKUMENT

Světová banka navíc prováděla své šetření jen v obcích s vyloučenými lokalitami. Ve vyloučených lokalitách přitom žije maximálně polovina romské populace v ČR. "Mezi těmi, co žijí mimo tyto lokality, je zaměstnanost určitě výrazně vyšší. Vztahovat výsledky průzkumu na celou romskou populaci v ČR je nejen nepřesné, ale i velmi zavádějící," upozornil Šimáček na pasáž Ginterova článku, kterou Právo a Novinky.cz manipulují se čtenáři.

Data o celkové zaměstnanosti všech Romů v České republice je podle Šimáčka obtížné sehnat, protože je dle etnicity nikdo nesleduje. Z článku Práva a Novinek naopak vyznívá, jakoby to někdo sledoval, protože Ginter údaje vztahuje na všechny Romy bez rozdílu. "Tím, že z článku vypadlo, že jde jen o lidi ve vyloučených lokalitách, nikoli o všechny Romy v České republice, je článek absolutně nepřesný a nepravdivý," dodává ředitel agentury.

Na vyloučené lokality data uvedená v článku platí. Je ovšem třeba vědět, že ve vyloučených lokalitách nežijí jen Romové. A také to, že velká část lidí z těchto lokalit dlouho práci hledala, a přestala s tím až po opakovaném neúspěchu.

"Ztráta motivace hledat zaměstnání je úzce spojena s celkovou situací lidí ve vyloučených lokalitách – ti se opakovaně setkávají s neúspěchem při snaze získat práci, často řeší celou řadu dalších problému jako předlužení, zdravotní stav, obtížnou situaci v rodině. Část z nich se při snaze uplatnit se na pracovním trhu setkává s diskriminací, která je spojena především s místem, ve kterém žijí, nikoli jen s tím, že jde o Romy," vysvětluje Šimáček.

A jak Šimáček dodává: "Pomocí sociální práce a programů pracovního poradenství se daří i pro tyto lidi zaměstnání nacházet, objevují se sociální firmy, které cíleně zaměstnávají lidi s nízkou kvalifikací. Agentura pomáhá všechny tyto podpůrně nástroje zavádět ve městech, se kterými spolupracuje. Přitom se opakovaně ukazuje, že při zmíněné podpoře a sociální práci s těmito lidmi z vyloučených lokalit je jejich motivace získat zaměstnání velmi brzy mnohem silnější a pracovat opět chtějí."

Obvyklý styl deníku Právo a Novinek.cz

Nejde zdaleka o první případ, kdy deník Právo či jeho internetový server Novinky.cz publikují protiromsky zaměřený článek.

Na manipulaci s fakty byl postaven například i článek Mladé Čechy v Británii dřeli z kůže romští žadatelé o azyl, zveřejněný serverem Novinky.cz. Britská organizace Equality, která se těmito problémy dlouhodobě zabývá, proti vyznění tohoto článku protestovala.

"Ve Velké Británii k případům vykořisťováni a obchodu s lidmi ze strany Čechů a Slováků - Neromů - dochází často, podle všeho častěji než ze strany Romů. Podle informaci, které má organizace Equality k dispozici, dochází k vykořisťování ze strany Čechů a Slováků romské národnosti OJEDINĚLE. Zároveň existuje velký počet případů, kde jsou oběťmi trestné činnosti páchané Neromy právě Romové, ale o tom se vůbec nezmiňujete," napsala Equality redakci Novinek.cz.
Odpověď redakce Novinek.cz byla plná odmítání zjevných faktů, nepochopení a výmluv.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Právo i Novinky.cz informovaly tendenčně i o střetu v Krupce. Šlo o vzájemné napadení manželů, kteří za DSSS kandidovali, s Romy, kteří jsou jejich sousedy. Redaktoři deníku Právo k tomu udělali rozhovor s Petrem Kotábem, dřívějším místopředsedou (neo)nacistické Dělnické strany a jedním z volebních lídrů DSSS, a ten doplnili krátkým vyjádřením policejní mluvčí. Romové příležitost vyslovit se k věci vůbec nedostali.

Deník Právo i Novinky.cz zveřejnily lčánek, který se zabývá (údajným) zneužíváním sociálních dávek, respektive nafukuje tento problém do neuvěřitelných rozměrů - bez jediného důkazu, jen na základě tvrzení oslovených osob. A to slovníkem, za nějž by se bez jakékoli nadsázky nemusely stydět ani předválečné časopisy českých ultrakonzervativců a fašistů: Sociální dávky zneužívají i majetné romské rodiny.

Novinky.cz oslavily Mezinárodní den Romů svým typickým způsobem. A sice článkem Radikálové v Chanově protestovali kvůli policistovi vyhozenému z okna. Jediný, kdo v článku „dostal slovo,“ byli extremisté z DSSS. Novinky.cz citovaly z jejich serveru údajný důvod, proč pochodovali Chanovem, a sice policistu vyhozeného z okna Romem. V tomto případě však nešlo o to, že policistu vyhodil z okna Rom, ale že tak učinil drogově závislý člověk. Etnicita pachatele není podstatná, případu jako takového se vůbec netýká.

Ve slovenském Hurbanovu zastřelil místní strážník Milan Juhász tři Romy. Tento prostý fakt je pro Novinky.cz důvodem k tomu, naházet co nejvíce špíny na zavražděné a vraha zároveň vychválit. Svědčí o tom již titulek článku: Nejmladší z Romů, zavražděných v Hurbanovu, vykradl sběrné suroviny. Za pozornost stojí i formulace, že tři Romové "padli za oběť sobotní střelbě". Lepší eufemismus pro trojnásobnou úkladnou vraždu by sotva kdo vymyslel. O vrahovi pak napsaly Novinky.cz mj. toto:
Obyvatelé města Juhásze znali jako slušného člověka a dobrého policistu. „Museli mu nějak ublížit, když spáchal něco takového. To musel být zkrat,“ uvedla jedna z obyvatelek.

Novinky.cz také nedávno vyzdvihly údajné vítězství extremistické DSSS na Šluknovsku v článku Naštvané Šluknovsko volilo radikály z DSSS. I tato informace se ukázala jako více než zavádějící, jak ve svém článku Dělníci SS na Šluknovsku prohráli. Jedním z faktorů byla i strategie hnutí PRO! Kraj prokázal Petr Koubek ze hnutí PRO! Kraj.

fk, brf, Novinky.cz
Přečteno: 5986x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Agentura pro sociální začleňování, Sociální dávky, Práce, Nezaměstnanost, Martin Šimáček, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo