romea - logo
16. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Albína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Redaktorka Rádia Impuls: Amnestie může prohloubit rasismus

Praha, 7.1.2013 13:34, (ROMEA)
Rapotická věznice (FOTO: Deník/Libor Plíhal)
Rapotická věznice (FOTO: Deník/Libor Plíhal)

Veronika Hlaváčová, redaktorka Rádia Impuls, poukazuje ve svém článku na riziko mediálního obrazu amnestovaných vězňů jako převážně Romů. Server Romea.cz zveřejňuje celý článek autorky.

Amnestie může prohloubit rasismus! Z věznic odcházejí i Romové

Na záběrech a fotkách z propouštění vězňů jsou vidět často Romové. Podle prvního úsudku tak zapadají do skupiny kapsářů, podvodníků nebo těch, kteří neplatí alimenty. Jsou totiž pravděpodobně ve skupině amnestovaných, kteří si odpykávali nepodmíněný trest do jednoho roku. Na internetu už kolují třeba záběry Romky, která před kuřimskou věznicí odpovídá na otázku, koho tam za mřížemi má: „Bráchu, bratrance...všichni jsou tady zavřený, za čorky a alimenty." Video už viděla na sociální síti třeba právnička a odbornice na rasismus Klára Kalibová: „Obraz toho, že většina amnestovaných jsou Romové – což je mediální obraz- může skutečně zhoršit přístup společnosti k Romům jako komunitě, ale je to jenom mediální obraz."

Právnička a odbornice na extremismus a rasismus dodává, že většinu sociálně slabých obhajuje advokát, který je přidělený soudem ze zákona, takzvaný ex offo. Nemusí mít pak takovou snahu svého klienta bránit víc: „Lidi s nízkými příjmy ze sociálně vyloučených lokalit, kde dominantně žijí Romové, samozřejmě mají složitější přístup ke spravedlnosti a obhajobě. Většinou jsou hájeni advokáty ex offo, jejichž motivace nemusí být vždy taková."

Právnička Klára Kalibová pak doplňuje, že se po amnestii dostali na svobodu i někteří nebezpeční extremisti: „Amnestováni byli lidé, kteří se například dopustili útoku s baseballovými pálkami na romskou rodinu v Nýrsku. Potom řada aktivistů Národního odporu nebo DSSS, což pro ty poškozené a svědky, kteří v kauzách s rasistickým podtextem svědčili, je velmi závažná situace a vnímají to jako velkou nespravedlnost.

" Záběry odcházejících Romů z věznic a jejich některá vyjádření sleduje i dlouholetý romský aktivista Ivan Veselý. Impulsu v nadsázce řekl, že už dnešní silný rasismus v Česku snad nejde ani zhoršit: „Už nic nemůže tu propast prohloubit. Ten rasismus a sociální distanc se pohybuje v Česku kolem 75 – 80 procent. Takže, je to v klidu." Z prezidentem vyhlášené amnestie Ivan Veselý ze sdružení Dženo zvláštní pocity nemá: „Ta amnestie, to jsou ty lehčí trestné činy. To je právo prezidenta, které využívá nějakým způsobem. Já si myslím, že občas je potřeba ukázat milosrdenství i těmto lidem." Veselého jsme se ptali i na teorii, že se víc než polovina propuštěných pravděpodobně do věznice za nějaký čas vrátí: „Je to docela pravděpodobné, protože s těmi vězni propuštěnými se málo pracuje. Ty pracovní příležitosti, bydlení. Funguje nedostatečným způsobem pro tuto celou skupinu."

bau, Veronika Hlaváčová
Přečteno: 1500x
 

Kam dál:

Štítky:  

Amnestie, Rasismus, Romové, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo