romea - logo
16. února 2020 (neděle)
svátek má Ljuba
Loading
rozšířené vyhledávaní

Redaktorka Rádia Impuls: Amnestie může prohloubit rasismus

Praha, 7.1.2013 13:34, (ROMEA)
Rapotická věznice (FOTO: Deník/Libor Plíhal)
Rapotická věznice (FOTO: Deník/Libor Plíhal)

Veronika Hlaváčová, redaktorka Rádia Impuls, poukazuje ve svém článku na riziko mediálního obrazu amnestovaných vězňů jako převážně Romů. Server Romea.cz zveřejňuje celý článek autorky.

Amnestie může prohloubit rasismus! Z věznic odcházejí i Romové

Na záběrech a fotkách z propouštění vězňů jsou vidět často Romové. Podle prvního úsudku tak zapadají do skupiny kapsářů, podvodníků nebo těch, kteří neplatí alimenty. Jsou totiž pravděpodobně ve skupině amnestovaných, kteří si odpykávali nepodmíněný trest do jednoho roku. Na internetu už kolují třeba záběry Romky, která před kuřimskou věznicí odpovídá na otázku, koho tam za mřížemi má: „Bráchu, bratrance...všichni jsou tady zavřený, za čorky a alimenty." Video už viděla na sociální síti třeba právnička a odbornice na rasismus Klára Kalibová: „Obraz toho, že většina amnestovaných jsou Romové – což je mediální obraz- může skutečně zhoršit přístup společnosti k Romům jako komunitě, ale je to jenom mediální obraz."

Právnička a odbornice na extremismus a rasismus dodává, že většinu sociálně slabých obhajuje advokát, který je přidělený soudem ze zákona, takzvaný ex offo. Nemusí mít pak takovou snahu svého klienta bránit víc: „Lidi s nízkými příjmy ze sociálně vyloučených lokalit, kde dominantně žijí Romové, samozřejmě mají složitější přístup ke spravedlnosti a obhajobě. Většinou jsou hájeni advokáty ex offo, jejichž motivace nemusí být vždy taková."

Právnička Klára Kalibová pak doplňuje, že se po amnestii dostali na svobodu i někteří nebezpeční extremisti: „Amnestováni byli lidé, kteří se například dopustili útoku s baseballovými pálkami na romskou rodinu v Nýrsku. Potom řada aktivistů Národního odporu nebo DSSS, což pro ty poškozené a svědky, kteří v kauzách s rasistickým podtextem svědčili, je velmi závažná situace a vnímají to jako velkou nespravedlnost.

" Záběry odcházejících Romů z věznic a jejich některá vyjádření sleduje i dlouholetý romský aktivista Ivan Veselý. Impulsu v nadsázce řekl, že už dnešní silný rasismus v Česku snad nejde ani zhoršit: „Už nic nemůže tu propast prohloubit. Ten rasismus a sociální distanc se pohybuje v Česku kolem 75 – 80 procent. Takže, je to v klidu." Z prezidentem vyhlášené amnestie Ivan Veselý ze sdružení Dženo zvláštní pocity nemá: „Ta amnestie, to jsou ty lehčí trestné činy. To je právo prezidenta, které využívá nějakým způsobem. Já si myslím, že občas je potřeba ukázat milosrdenství i těmto lidem." Veselého jsme se ptali i na teorii, že se víc než polovina propuštěných pravděpodobně do věznice za nějaký čas vrátí: „Je to docela pravděpodobné, protože s těmi vězni propuštěnými se málo pracuje. Ty pracovní příležitosti, bydlení. Funguje nedostatečným způsobem pro tuto celou skupinu."

bau, Veronika Hlaváčová
Přečteno: 1508x
 

Kam dál:

Štítky:  

Amnestie, Rasismus, Romové, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo