romea - logo
2. dubna 2020 (čtvrtek)
svátek má Erika
Loading
rozšířené vyhledávaní

Redaktorka Rádia Impuls: Amnestie může prohloubit rasismus

Praha, 7.1.2013 13:34, (ROMEA)
Rapotická věznice (FOTO: Deník/Libor Plíhal)
Rapotická věznice (FOTO: Deník/Libor Plíhal)

Veronika Hlaváčová, redaktorka Rádia Impuls, poukazuje ve svém článku na riziko mediálního obrazu amnestovaných vězňů jako převážně Romů. Server Romea.cz zveřejňuje celý článek autorky.

Amnestie může prohloubit rasismus! Z věznic odcházejí i Romové

Na záběrech a fotkách z propouštění vězňů jsou vidět často Romové. Podle prvního úsudku tak zapadají do skupiny kapsářů, podvodníků nebo těch, kteří neplatí alimenty. Jsou totiž pravděpodobně ve skupině amnestovaných, kteří si odpykávali nepodmíněný trest do jednoho roku. Na internetu už kolují třeba záběry Romky, která před kuřimskou věznicí odpovídá na otázku, koho tam za mřížemi má: „Bráchu, bratrance...všichni jsou tady zavřený, za čorky a alimenty." Video už viděla na sociální síti třeba právnička a odbornice na rasismus Klára Kalibová: „Obraz toho, že většina amnestovaných jsou Romové – což je mediální obraz- může skutečně zhoršit přístup společnosti k Romům jako komunitě, ale je to jenom mediální obraz."

Právnička a odbornice na extremismus a rasismus dodává, že většinu sociálně slabých obhajuje advokát, který je přidělený soudem ze zákona, takzvaný ex offo. Nemusí mít pak takovou snahu svého klienta bránit víc: „Lidi s nízkými příjmy ze sociálně vyloučených lokalit, kde dominantně žijí Romové, samozřejmě mají složitější přístup ke spravedlnosti a obhajobě. Většinou jsou hájeni advokáty ex offo, jejichž motivace nemusí být vždy taková."

Právnička Klára Kalibová pak doplňuje, že se po amnestii dostali na svobodu i někteří nebezpeční extremisti: „Amnestováni byli lidé, kteří se například dopustili útoku s baseballovými pálkami na romskou rodinu v Nýrsku. Potom řada aktivistů Národního odporu nebo DSSS, což pro ty poškozené a svědky, kteří v kauzách s rasistickým podtextem svědčili, je velmi závažná situace a vnímají to jako velkou nespravedlnost.

" Záběry odcházejících Romů z věznic a jejich některá vyjádření sleduje i dlouholetý romský aktivista Ivan Veselý. Impulsu v nadsázce řekl, že už dnešní silný rasismus v Česku snad nejde ani zhoršit: „Už nic nemůže tu propast prohloubit. Ten rasismus a sociální distanc se pohybuje v Česku kolem 75 – 80 procent. Takže, je to v klidu." Z prezidentem vyhlášené amnestie Ivan Veselý ze sdružení Dženo zvláštní pocity nemá: „Ta amnestie, to jsou ty lehčí trestné činy. To je právo prezidenta, které využívá nějakým způsobem. Já si myslím, že občas je potřeba ukázat milosrdenství i těmto lidem." Veselého jsme se ptali i na teorii, že se víc než polovina propuštěných pravděpodobně do věznice za nějaký čas vrátí: „Je to docela pravděpodobné, protože s těmi vězni propuštěnými se málo pracuje. Ty pracovní příležitosti, bydlení. Funguje nedostatečným způsobem pro tuto celou skupinu."

bau, Veronika Hlaváčová
Přečteno: 1508x
 

Kam dál:

Štítky:  

Amnestie, Rasismus, Romové, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

David Beňák v rozhovoru pro ROMEA TV

videoDavid Beňák: Jak postupovat při žádosti o podporu při ztrátě práce a jak dlouho můžeme čerpat ošetřovné na dítě

31.3.2020 16:50
Co zásadního řeší agentura? Co teď připravuje a snaží se prosadit? Co dělat, když příjem rodiny poklesl a vznikly problémy s úhradou nákladů na živobytí? Na co mají lidé ve stavu nouze nárok?
 celý článek

Děti z teplického Klokánku při předávání sbírky (FOTO: Facebook Klokánek Teplice)

Romové v Bílině uspořádali sbírku pro Klokánek v Teplicích. Zapojily se desítky lidí

31.3.2020 14:39
Do pomoci potřebným se v době pandemie zapojili i Romové z Bíliny. Kadeřník Emil Karička zorganizoval sbírku potřebného materiálu pro Klokánek v Teplicích.
 celý článek

Lékař Jakub Jarý (FOTO: repro video Facebook DROM)

videoRomský lékař z infekčního oddělení nabádá k dodržování epidemiologických nařízení, noste roušky!

31.3.2020 13:46
Organizace DROM, romské středisko, zveřejnila na svém facebookovém profilu video, ve kterém romský lékař Jakub Jarý, který pracuje na infekčním oddělení, kde společně s dalšími lékaři vyšetří denně desítky lidí podezřelých z infekce novým typem onemocnění COVID-19, poděkoval všem v romské komunitě, kteří respektují nařízení, aby se zabránilo šíření této nemoci.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo