romea - logo
18. července 2019 (čtvrtek)
svátek má Drahomíra
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ředitel Agentury pro sociální začleňování: Klíčem k úspěchu je sociální bydlení

26.10.2015 11:46
Radek Jiránek, ředitel Agentury pro sociální začleňování (FOTO: Repro Česká televize)
Radek Jiránek, ředitel Agentury pro sociální začleňování (FOTO: Repro Česká televize)

Zákon o sociálním bydlení je podle ředitele Agentury pro sociální začleňování Radka Jiránka nyní klíčovým opatřením v boji se sociálním vyloučením. Zdůraznil to včera v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

„Vláda je na dobré cestě, 12. října byla schválena koncepce sociálního bydlení a to se nám jeví jako základní věc právě pro stabilizaci a pro pomoc sociálně vyloučeným, ať mluvíme o sociálně vyloučených Romech z hlediska etnicity tak na druhém pólu jsou to senioři, kteří jsou sociálně vyloučeni především z těch majetkových důvodů a i matky samoživitelky a další,“ řekl Jiránek s tím, že stále věří tomu, že se stihne plánovaný termín a zákon začne platit od ledna 2017.

Podle něj také koncepce sociálního bydlení pamatuje na to, aby sociální byty nekopírovaly půdorys ghetta, aby sociálně vyloučení nezůstali odděleni od „normální“ společnosti, byť třeba v důstojnějších bytech. „Domnívám se, že koncepce na několika místech právě hovoří... třeba o výstavbě bytových domů s maximálně 4 až 6 byty v nesegregovaných územích obce,“ připomenul Jiránek. „... cílem je právě mít sociální bydlení pro skupinu lidí sociálně vyčleněných... tak jaksi rozprostřeno po městě nějakým rovnoměrným způsobem tak, aby nevznikala další ghetta.“

Jiránek v rozhovoru mimo jiné také uvedl, že nemá obavy z toho, že by česká společnost nebyla schopna integrovat uprchlíky v rámci současné uprchlické krize. Souhlasí navíc s odhadem ministra Jiřího Dientsbiera, že Česko může přijmout výrazně více uprchlíků, než jsou počty, k nimž se zatím zavázalo v rámci schválených kvót. Jiří Dientsbier hovořil až o 15 tisících uprchlíků, které je ČR podle něj schopna bez problémů integrovat.

Přečteno: 938x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

sociální bydlení, Sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo