romea - logo
14. prosince 2019 (sobota)
svátek má Lýdie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ředitel Agentury pro sociální začleňování: Klíčem k úspěchu je sociální bydlení

26.10.2015 11:46
Radek Jiránek, ředitel Agentury pro sociální začleňování (FOTO: Repro Česká televize)
Radek Jiránek, ředitel Agentury pro sociální začleňování (FOTO: Repro Česká televize)

Zákon o sociálním bydlení je podle ředitele Agentury pro sociální začleňování Radka Jiránka nyní klíčovým opatřením v boji se sociálním vyloučením. Zdůraznil to včera v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

„Vláda je na dobré cestě, 12. října byla schválena koncepce sociálního bydlení a to se nám jeví jako základní věc právě pro stabilizaci a pro pomoc sociálně vyloučeným, ať mluvíme o sociálně vyloučených Romech z hlediska etnicity tak na druhém pólu jsou to senioři, kteří jsou sociálně vyloučeni především z těch majetkových důvodů a i matky samoživitelky a další,“ řekl Jiránek s tím, že stále věří tomu, že se stihne plánovaný termín a zákon začne platit od ledna 2017.

Podle něj také koncepce sociálního bydlení pamatuje na to, aby sociální byty nekopírovaly půdorys ghetta, aby sociálně vyloučení nezůstali odděleni od „normální“ společnosti, byť třeba v důstojnějších bytech. „Domnívám se, že koncepce na několika místech právě hovoří... třeba o výstavbě bytových domů s maximálně 4 až 6 byty v nesegregovaných územích obce,“ připomenul Jiránek. „... cílem je právě mít sociální bydlení pro skupinu lidí sociálně vyčleněných... tak jaksi rozprostřeno po městě nějakým rovnoměrným způsobem tak, aby nevznikala další ghetta.“

Jiránek v rozhovoru mimo jiné také uvedl, že nemá obavy z toho, že by česká společnost nebyla schopna integrovat uprchlíky v rámci současné uprchlické krize. Souhlasí navíc s odhadem ministra Jiřího Dientsbiera, že Česko může přijmout výrazně více uprchlíků, než jsou počty, k nimž se zatím zavázalo v rámci schválených kvót. Jiří Dientsbier hovořil až o 15 tisících uprchlíků, které je ČR podle něj schopna bez problémů integrovat.

Přečteno: 947x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

sociální bydlení, Sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo