romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ředitel lidického památníku si za svými výroky o nepřízpůsobivých Romech stojí

Praha, 19.8.2013 21:51, (ROMEA)
Památník v Letech u Písku (FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Památník v Letech u Písku (FOTO: Zdeněk Ryšavý)

Některá sdružení na ochranu lidských práv a romské organizace si stěžují na ministerstvu kultury na šéfa lidického památníku, který vede i památník obětem romského holokaustu v Letech u Písku. Podle nich Milouš Červencl projevy rasismu zlehčuje a podněcuje k nenávisti k Romům. Z funkce by měl odejít. Osm organizací a představitelé kladenského svazu bojovníků za svobodu to uvedli v dopise náměstkyni ministra kultury. List zveřejnil server Romea.cz. Červencl ČTK řekl, že si za svými slovy stojí.

Červencl v anketě Práva odpověděl na dotaz, zda jsou Češi rasisté, že ne. Mimo jiné uvedl: "S čím se však asi nemíní ztotožnit a co netolerují, jsou nepřizpůsobiví spoluobčané. Zvláště když nerespektují naše zákony a zvyklosti, obecný pořádek a zneužívají širokého sociálního systému nastaveného tímto státem, o kriminalitě nemluvě. To se týká našeho mnohdy problematického soužití s Romy. Vykládat to však jako projev rasismu je zavádějící."

Zástupce Celostátní asociace Romů ČR, Českého helsinského výboru, Výboru pro odškodnění romského holocaustu, In IUSTITIA, ROMEA a dalších organizací i dvojici předsedů kladenských organizací svazu bojovníků za svobodu Červenclovy výroky na adresu Romů pobouřily. Podle nich je "prakticky všechny označuje za nepřizpůsobivé a práce se štítící". Pisatelé jsou přesvědčeni o tom, že šéf památníků obětem nacismu a holokaustu nynější situaci v ČR zlehčuje. V době, kdy se často konají protiromské pochody, prý podporuje nevraživost a xenofobii.

Autoři listu míní, že šéf památníku v Lidicích, Ležákách a Letech není odborník a instituci by neměl řídit. S pozůstalými po obětech či s lidmi, kteří válečné tragédie přežili, prý zachází necitlivě. "Za takové situace si nedokážeme představit jeho setrvání ve funkci," uvedli zástupci organizací v dopise. Podle nich by se měl Červencl za svá slova o Romech také omluvit.

Podle Červencla nebyla jeho odpověď na anketu zřejmě správně pochopena a nevidí na ní nic špatného. "Za svými slovy si stojím," uvedl.

Pozůstalí po romských obětech holokaustu a několik romských organizací kritizovali Památník Lidice za správu letského pietního místa romského holokaustu už začátkem srpna. Podle nich ho instituce nespravuje vhodně a citlivě. Romům vadila prezentace na webu či informační tabule bez zmínky o vepřínu, který stojí v místě někdejšího nacistického sběrného tábora pro Romy. Vyzvali ostatní Romy, aby se akcí lidického památníku v Letech nezúčastňovali. Trvají na odstranění velkovýkrmny. Červencl tehdy jejich výhrady odmítl. Uvedl, že památník je spravován dobře a informační tabule schválili odborníci. Pietní akce chválila prý i vláda a zúčastnění Romové.

Přečteno: 3532x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lidice, Lety u Písku, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo