romea - logo
7. srpna 2020 (pátek)
svátek má Lada

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Regionům se sociálním napětím pomůže meziresortní skupina

Ústí nad Labem, 14.5.2014 10:55, (ROMEA)

Meziresortní skupina složená ze zástupců několika ministerstev, krajů a obcí bude řešit problémy regionů se sociálním napětím. Novinářům to včera na závěr návštěvy Ústeckého kraje řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Skupina by podle něj měla pomoci například Ústeckému, Moravskoslezskému a Karlovarskému kraji.

Ve skupině budou podle Chovance zástupci ministerstev práce, vnitra, průmyslu a obchodu, životního prostředí nebo vládního úřadu pro národnostní menšiny. "Myslím si, že v poslední fázi přibude ještě ministerstvo financí," řekl Chovanec.

Skupina by měla mimo jiné řešit podporu investic, regulaci sběren nebo bezpečnost. Za nejdůležitější považuje Chovanec řešení sociálního bydlení a zastavení vyplácení přemrštěných nájmů v ubytovnách. Například na Šluknovsku viděl dvoupokojový byt nižší kategorie bez topení, za který platí lidé holý nájem 8500 korun měsíčně. "Je to o byznysu s lidskou chudobou a lidským neštěstím, který by měl skončit. Viděl jsem frustrované starousedlíky, frustrované obyvatele těch ubytoven a asi jednoho nebo dva vysmáté podnikatele, kteří na tom kšeftu bohatnou," uvedl Chovanec.

První výstupy předloží skupina podle ministra do několika týdnů. "Do 14 dnů bychom chtěli předložit první základní koncepční materiál a pak předpokládám, že pan premiér bude chtít zhruba jednou za měsíc na vládě zprávu, jak ten proces pokračuje," popsal plán Chovanec.

Nabídku působit ve skupině dostanou i obce a kraje. Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM) řekl, že se místní samospráva zapojí. "Každopádně tu nabídku využijeme. Myslím, že to bude dobré, abychom měli jednak informace a zase aby ve skupině byly informace přímo z terénu," řekl Bubeníček.

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo novelu zákona o hmotné nouzi, která by měla vyřešit situaci, kdy stát prostřednictvím doplatků na bydlení platí majitelům domů a ubytoven přemrštěné nájemné. Zákon by mohl platit od příštího roku. Děčínský poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) chce navrhnout, aby se kvůli balíčku sociálních zákonů Poslanecká sněmovna sešla mimořádně a zákony projednala zrychleně.

Přečteno: 476x
 

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, ubytovny, Politika, Bezpečnost, sociální bydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo