romea - logo
22. ledna 2022 (sobota)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Regionům se sociálním napětím pomůže meziresortní skupina

Ústí nad Labem, 14.5.2014 10:55, (ROMEA)

Meziresortní skupina složená ze zástupců několika ministerstev, krajů a obcí bude řešit problémy regionů se sociálním napětím. Novinářům to včera na závěr návštěvy Ústeckého kraje řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Skupina by podle něj měla pomoci například Ústeckému, Moravskoslezskému a Karlovarskému kraji.

Ve skupině budou podle Chovance zástupci ministerstev práce, vnitra, průmyslu a obchodu, životního prostředí nebo vládního úřadu pro národnostní menšiny. "Myslím si, že v poslední fázi přibude ještě ministerstvo financí," řekl Chovanec.

Skupina by měla mimo jiné řešit podporu investic, regulaci sběren nebo bezpečnost. Za nejdůležitější považuje Chovanec řešení sociálního bydlení a zastavení vyplácení přemrštěných nájmů v ubytovnách. Například na Šluknovsku viděl dvoupokojový byt nižší kategorie bez topení, za který platí lidé holý nájem 8500 korun měsíčně. "Je to o byznysu s lidskou chudobou a lidským neštěstím, který by měl skončit. Viděl jsem frustrované starousedlíky, frustrované obyvatele těch ubytoven a asi jednoho nebo dva vysmáté podnikatele, kteří na tom kšeftu bohatnou," uvedl Chovanec.

První výstupy předloží skupina podle ministra do několika týdnů. "Do 14 dnů bychom chtěli předložit první základní koncepční materiál a pak předpokládám, že pan premiér bude chtít zhruba jednou za měsíc na vládě zprávu, jak ten proces pokračuje," popsal plán Chovanec.

Nabídku působit ve skupině dostanou i obce a kraje. Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM) řekl, že se místní samospráva zapojí. "Každopádně tu nabídku využijeme. Myslím, že to bude dobré, abychom měli jednak informace a zase aby ve skupině byly informace přímo z terénu," řekl Bubeníček.

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo novelu zákona o hmotné nouzi, která by měla vyřešit situaci, kdy stát prostřednictvím doplatků na bydlení platí majitelům domů a ubytoven přemrštěné nájemné. Zákon by mohl platit od příštího roku. Děčínský poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) chce navrhnout, aby se kvůli balíčku sociálních zákonů Poslanecká sněmovna sešla mimořádně a zákony projednala zrychleně.

Přečteno: 489x
 

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, ubytovny, Politika, Bezpečnost, sociální bydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo