romea - logo
28. února 2020 (pátek)
svátek má Lumír
Loading
rozšířené vyhledávaní

Řeholnice kritizovala církev za ignoraci šikany sexuálních menšin

13.8.2015 9:25
Ilustrační foto (autor: František Kostlán)
Ilustrační foto (autor: František Kostlán)

Americkou řeholnici Jeannine Gramickovou zklamal a uvedl do rozpaků postoj pražského arcibiskupa Dominika Duky, který jí zakázal vystoupit na církevní půdě. V přednášce, která byla součástí festivalu homosexuálů Prague Pride, kritizovala představitele katolické církve za to, že ignorují šikanu příslušníků sexuálních menšin. Její vystoupení z větší části zaplnilo aulu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Původně se měla přednáška konat na půdě Akademické farnosti při kostele Nejsvětějšího Salvátora, ale pražský arcibiskup ji zakázal stejně jako promítání polského filmu Ve jménu o knězi, který se zamiluje do mladíka. "Cítila jsem se hluboce v rozpacích," popsala jeptiška svou reakci. "I proto, že představitelé mé, tedy katolické církve, se k problému šikany těchto menšin nevyjadřují," doplnila.

Gramicková se ve Spojených státech už od sedmdesátých let věnuje gayům, lesbám, bisexuálům a transsexuálům (LGBT), kteří se nechtějí vzdát svého místa v církvi. Příslušnice řeholního řádu Loretánských sester proto stála u zrodu organizace New Ways Ministry, jejímž cílem je vytvoření prostoru pro katolíky z této komunity.

Současný postoj církve k těmto menšinám podle ní jen podporuje šikanu. Připomněla vlnu sebevražd homosexuálů, která se objevila ve Spojených státech před pěti lety. Shromáždění tamních biskupů nevyužilo šanci postavit se jednoznačně proti tehdy velmi sledované šikaně příslušníků LGBT komunity. Místo toho vydalo prohlášení, v němž vyjádřilo podporu tradičnímu manželství. Mnozí katolíci v USA to prý tehdy vnímali jako útok na homosexuální páry.

Biskupové by podle ní měli problém šikany směrem ke členům LGBT menšin reflektovat ve svých kázáních i veřejných vyjádřeních. Určitou naději na změnu vidí v současném papeži Františkovi. Ve srovnání se svými předchůdci má vůči homosexuálům vstřícnější postoj a církevní dogmata nepovažuje za neměnná.

Gramicková se o tom přesvědčila osobně, když se s padesátkou členů LGBT komunity a jejich rodinami a přáteli vydala na pouť do Říma. Požádala papeže o audienci a ve Vatikánu pak její skupinu švýcarská garda vytáhla z davu a doprovodila na čestné místo u papeže. "Byla to zpráva o přijetí pro všechny LGBT," poznamenala řeholnice.

Přečteno: 519x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Prague PrideHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo