romea - logo
21. května 2022 (sobota)
svátek má Monika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Renata Köttnerová odstoupila kvůli Heleně Válkové z Rady vlády pro záležitosti romské menšiny

20.1.2020 10:55
Renata Köttnerová (FOTO: Repro Youtube.com)
Renata Köttnerová (FOTO: Repro Youtube.com)

Renata Köttnerová, dlouholetá koordinátorka pro národnostní menšiny a romské záležitosti v Olomouckém kraji, odstoupila z Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM). Zpravodajský server Romea.cz se minulý týden dotazoval na postoj jednotlivých členů rady k Heleně Válkové a jejímu setrvání na postu zmocněnce pro lidská práva. Köttnerová dnes serveru Romea.cz zaslala své stanovisko a informovala, že kvůli Válkové z rady odstupuje. Server Romea.cz zveřejňuje prohlášení Renaty Köttnerová v plném znění.

Vyjádření Renaty Köttnerová k Heleně Válkové

Omlouvám se, že jsem neodpověděla dříve, musela jsem si nejprve ujasnit, proč nemohu dále setrvat jako občanský člen v RVZRM.

Více, než články v médiích, mne ovlivnila následná mediální vyjádření paní profesorky k nominaci na pozici Veřejného ochránce práv (VOP), kdy považovala za chybu vstup do KSČ a doufala, že se pan prezident nebude na ni zlobit, když podá rezignaci.

Jsme si věkově velmi blízké a dovedu pochopit, že někteří lidé s vysokou motivací k úspěchu vstoupili do KSČ. Spíše dětinská mi připadala ztráta paměti. Ve stejné době jsme byly studentkami střední školy - v roce 1968 hojně ve veřejnosti rezonovala 50-tá léta, politické procesy, vyšla dokonce knížka Artura Londona Doznání, kterou jsme si navzájem půjčovali.

Od roku 1977 jsem pracovala jako kurátorka pro dospělé a měla možnost sledovat, jak probíhal ochranný dohled, stejně tak se mi vybavovaly vzpomínky na výzkumy a studie "cikánského obyvatelstva", samozřejmě jméno paní Válkové nikoliv. Na druhé straně jsem měla od roku 1978 možnost častého setkávání s paní Milenou Hübschmannovou a proto jednostranně nepřijímat závěry různých vědeckých statí i zamýšlet se nad historickými kontexty. 

Podstatné pro rozhodnutí, proč paní profesorka není pro mne dobrou volbou jsou tyto :

1. Paní zmocněnkyně opakovaně zdůraznila, že se vždy zajímala o lidská práva, naproti tomu jí přišla zbytečná pozice zmocněnce: "Na dodržování lidských práv dohlížejí všechny resorty. Jako ministryně jsem často viděla, že to je úplně zbytečná funkce." řekla pro Český rozhlas. Zde doufám, že její slova nebyla vytržena z kontextu či zkreslena, v opačném případě se omlouvám.

2. Zdůvodnění stanoviska k nevydání poslance Roznera, kdy trestní stíhání hodnotila jako zneužití prostředků práva pro účely politické.

Jsem přesvědčena, že pozice zmocněnce pro lidská práva vyžaduje vysoký práh senzitivity k lidským právům, dokonce možná i vyšší, než role VOP, který je ukotven v legislativě a má jasně vymezeny kompetence.

Lidsky je mi paní profesorky velmi líto, musí prožívat těžké období. Nicméně nemohu pochopit, proč tak urputně lpí na dalších pozicích, když může své odborné znalosti uplatnit jako poslankyně a při výuce studentů.

Přečteno: 2339x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Helena Válková, Zmocněnec, Zmocněnec, zmocněnkyně pro lidská práva, Rada vlády pro záležitosti romské menšinyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo