romea - logo
7. července 2020 (úterý)
svátek má Bohuslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Renata Köttnerová odstoupila kvůli Heleně Válkové z Rady vlády pro záležitosti romské menšiny

20.1.2020 10:55
Renata Köttnerová (FOTO: Repro Youtube.com)
Renata Köttnerová (FOTO: Repro Youtube.com)

Renata Köttnerová, dlouholetá koordinátorka pro národnostní menšiny a romské záležitosti v Olomouckém kraji, odstoupila z Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM). Zpravodajský server Romea.cz se minulý týden dotazoval na postoj jednotlivých členů rady k Heleně Válkové a jejímu setrvání na postu zmocněnce pro lidská práva. Köttnerová dnes serveru Romea.cz zaslala své stanovisko a informovala, že kvůli Válkové z rady odstupuje. Server Romea.cz zveřejňuje prohlášení Renaty Köttnerová v plném znění.

Vyjádření Renaty Köttnerová k Heleně Válkové

Omlouvám se, že jsem neodpověděla dříve, musela jsem si nejprve ujasnit, proč nemohu dále setrvat jako občanský člen v RVZRM.

Více, než články v médiích, mne ovlivnila následná mediální vyjádření paní profesorky k nominaci na pozici Veřejného ochránce práv (VOP), kdy považovala za chybu vstup do KSČ a doufala, že se pan prezident nebude na ni zlobit, když podá rezignaci.

Jsme si věkově velmi blízké a dovedu pochopit, že někteří lidé s vysokou motivací k úspěchu vstoupili do KSČ. Spíše dětinská mi připadala ztráta paměti. Ve stejné době jsme byly studentkami střední školy - v roce 1968 hojně ve veřejnosti rezonovala 50-tá léta, politické procesy, vyšla dokonce knížka Artura Londona Doznání, kterou jsme si navzájem půjčovali.

Od roku 1977 jsem pracovala jako kurátorka pro dospělé a měla možnost sledovat, jak probíhal ochranný dohled, stejně tak se mi vybavovaly vzpomínky na výzkumy a studie "cikánského obyvatelstva", samozřejmě jméno paní Válkové nikoliv. Na druhé straně jsem měla od roku 1978 možnost častého setkávání s paní Milenou Hübschmannovou a proto jednostranně nepřijímat závěry různých vědeckých statí i zamýšlet se nad historickými kontexty. 

Podstatné pro rozhodnutí, proč paní profesorka není pro mne dobrou volbou jsou tyto :

1. Paní zmocněnkyně opakovaně zdůraznila, že se vždy zajímala o lidská práva, naproti tomu jí přišla zbytečná pozice zmocněnce: "Na dodržování lidských práv dohlížejí všechny resorty. Jako ministryně jsem často viděla, že to je úplně zbytečná funkce." řekla pro Český rozhlas. Zde doufám, že její slova nebyla vytržena z kontextu či zkreslena, v opačném případě se omlouvám.

2. Zdůvodnění stanoviska k nevydání poslance Roznera, kdy trestní stíhání hodnotila jako zneužití prostředků práva pro účely politické.

Jsem přesvědčena, že pozice zmocněnce pro lidská práva vyžaduje vysoký práh senzitivity k lidským právům, dokonce možná i vyšší, než role VOP, který je ukotven v legislativě a má jasně vymezeny kompetence.

Lidsky je mi paní profesorky velmi líto, musí prožívat těžké období. Nicméně nemohu pochopit, proč tak urputně lpí na dalších pozicích, když může své odborné znalosti uplatnit jako poslankyně a při výuce studentů.

Přečteno: 1994x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Helena Válková, Zmocněnec, Zmocněnec, zmocněnkyně pro lidská práva, Rada vlády pro záležitosti romské menšinyHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo