romea - logo
2. dubna 2020 (čtvrtek)
svátek má Erika
Loading
rozšířené vyhledávaní

Renata Köttnerová odstoupila kvůli Heleně Válkové z Rady vlády pro záležitosti romské menšiny

20.1.2020 10:55
Renata Köttnerová (FOTO: Repro Youtube.com)
Renata Köttnerová (FOTO: Repro Youtube.com)

Renata Köttnerová, dlouholetá koordinátorka pro národnostní menšiny a romské záležitosti v Olomouckém kraji, odstoupila z Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM). Zpravodajský server Romea.cz se minulý týden dotazoval na postoj jednotlivých členů rady k Heleně Válkové a jejímu setrvání na postu zmocněnce pro lidská práva. Köttnerová dnes serveru Romea.cz zaslala své stanovisko a informovala, že kvůli Válkové z rady odstupuje. Server Romea.cz zveřejňuje prohlášení Renaty Köttnerová v plném znění.

Vyjádření Renaty Köttnerová k Heleně Válkové

Omlouvám se, že jsem neodpověděla dříve, musela jsem si nejprve ujasnit, proč nemohu dále setrvat jako občanský člen v RVZRM.

Více, než články v médiích, mne ovlivnila následná mediální vyjádření paní profesorky k nominaci na pozici Veřejného ochránce práv (VOP), kdy považovala za chybu vstup do KSČ a doufala, že se pan prezident nebude na ni zlobit, když podá rezignaci.

Jsme si věkově velmi blízké a dovedu pochopit, že někteří lidé s vysokou motivací k úspěchu vstoupili do KSČ. Spíše dětinská mi připadala ztráta paměti. Ve stejné době jsme byly studentkami střední školy - v roce 1968 hojně ve veřejnosti rezonovala 50-tá léta, politické procesy, vyšla dokonce knížka Artura Londona Doznání, kterou jsme si navzájem půjčovali.

Od roku 1977 jsem pracovala jako kurátorka pro dospělé a měla možnost sledovat, jak probíhal ochranný dohled, stejně tak se mi vybavovaly vzpomínky na výzkumy a studie "cikánského obyvatelstva", samozřejmě jméno paní Válkové nikoliv. Na druhé straně jsem měla od roku 1978 možnost častého setkávání s paní Milenou Hübschmannovou a proto jednostranně nepřijímat závěry různých vědeckých statí i zamýšlet se nad historickými kontexty. 

Podstatné pro rozhodnutí, proč paní profesorka není pro mne dobrou volbou jsou tyto :

1. Paní zmocněnkyně opakovaně zdůraznila, že se vždy zajímala o lidská práva, naproti tomu jí přišla zbytečná pozice zmocněnce: "Na dodržování lidských práv dohlížejí všechny resorty. Jako ministryně jsem často viděla, že to je úplně zbytečná funkce." řekla pro Český rozhlas. Zde doufám, že její slova nebyla vytržena z kontextu či zkreslena, v opačném případě se omlouvám.

2. Zdůvodnění stanoviska k nevydání poslance Roznera, kdy trestní stíhání hodnotila jako zneužití prostředků práva pro účely politické.

Jsem přesvědčena, že pozice zmocněnce pro lidská práva vyžaduje vysoký práh senzitivity k lidským právům, dokonce možná i vyšší, než role VOP, který je ukotven v legislativě a má jasně vymezeny kompetence.

Lidsky je mi paní profesorky velmi líto, musí prožívat těžké období. Nicméně nemohu pochopit, proč tak urputně lpí na dalších pozicích, když může své odborné znalosti uplatnit jako poslankyně a při výuce studentů.

Přečteno: 1839x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Helena Válková, Zmocněnec, Zmocněnec, zmocněnkyně pro lidská práva, Rada vlády pro záležitosti romské menšinyHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo