romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Renata Köttnerová odstoupila kvůli Heleně Válkové z Rady vlády pro záležitosti romské menšiny

20.1.2020 10:55
Renata Köttnerová (FOTO: Repro Youtube.com)
Renata Köttnerová (FOTO: Repro Youtube.com)

Renata Köttnerová, dlouholetá koordinátorka pro národnostní menšiny a romské záležitosti v Olomouckém kraji, odstoupila z Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM). Zpravodajský server Romea.cz se minulý týden dotazoval na postoj jednotlivých členů rady k Heleně Válkové a jejímu setrvání na postu zmocněnce pro lidská práva. Köttnerová dnes serveru Romea.cz zaslala své stanovisko a informovala, že kvůli Válkové z rady odstupuje. Server Romea.cz zveřejňuje prohlášení Renaty Köttnerová v plném znění.

Vyjádření Renaty Köttnerová k Heleně Válkové

Omlouvám se, že jsem neodpověděla dříve, musela jsem si nejprve ujasnit, proč nemohu dále setrvat jako občanský člen v RVZRM.

Více, než články v médiích, mne ovlivnila následná mediální vyjádření paní profesorky k nominaci na pozici Veřejného ochránce práv (VOP), kdy považovala za chybu vstup do KSČ a doufala, že se pan prezident nebude na ni zlobit, když podá rezignaci.

Jsme si věkově velmi blízké a dovedu pochopit, že někteří lidé s vysokou motivací k úspěchu vstoupili do KSČ. Spíše dětinská mi připadala ztráta paměti. Ve stejné době jsme byly studentkami střední školy - v roce 1968 hojně ve veřejnosti rezonovala 50-tá léta, politické procesy, vyšla dokonce knížka Artura Londona Doznání, kterou jsme si navzájem půjčovali.

Od roku 1977 jsem pracovala jako kurátorka pro dospělé a měla možnost sledovat, jak probíhal ochranný dohled, stejně tak se mi vybavovaly vzpomínky na výzkumy a studie "cikánského obyvatelstva", samozřejmě jméno paní Válkové nikoliv. Na druhé straně jsem měla od roku 1978 možnost častého setkávání s paní Milenou Hübschmannovou a proto jednostranně nepřijímat závěry různých vědeckých statí i zamýšlet se nad historickými kontexty. 

Podstatné pro rozhodnutí, proč paní profesorka není pro mne dobrou volbou jsou tyto :

1. Paní zmocněnkyně opakovaně zdůraznila, že se vždy zajímala o lidská práva, naproti tomu jí přišla zbytečná pozice zmocněnce: "Na dodržování lidských práv dohlížejí všechny resorty. Jako ministryně jsem často viděla, že to je úplně zbytečná funkce." řekla pro Český rozhlas. Zde doufám, že její slova nebyla vytržena z kontextu či zkreslena, v opačném případě se omlouvám.

2. Zdůvodnění stanoviska k nevydání poslance Roznera, kdy trestní stíhání hodnotila jako zneužití prostředků práva pro účely politické.

Jsem přesvědčena, že pozice zmocněnce pro lidská práva vyžaduje vysoký práh senzitivity k lidským právům, dokonce možná i vyšší, než role VOP, který je ukotven v legislativě a má jasně vymezeny kompetence.

Lidsky je mi paní profesorky velmi líto, musí prožívat těžké období. Nicméně nemohu pochopit, proč tak urputně lpí na dalších pozicích, když může své odborné znalosti uplatnit jako poslankyně a při výuce studentů.

Přečteno: 2154x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Helena Válková, Zmocněnec, Zmocněnec, zmocněnkyně pro lidská práva, Rada vlády pro záležitosti romské menšinyHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo