romea - logo
27. října 2021 (středa)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Režisér Dušain Klein je přesvědčen, že Romové jsou pro neonacisty pouhá zástěrka

Praha, 12.7.2013 14:05, (ROMEA)
Na náměstí Přemysla Otakara II v Českých Budějovicích se shromáždilo 29. 6. 2013 asi 500 lidí. Mezi shromážděnými bylo i několik skupinek neonacistů, kteří své sympatie k totalitnímu režimu jasně vyjadřovali. (FOTO: ČTK)
Na náměstí Přemysla Otakara II v Českých Budějovicích se shromáždilo 29. 6. 2013 asi 500 lidí. Mezi shromážděnými bylo i několik skupinek neonacistů, kteří své sympatie k totalitnímu režimu jasně vyjadřovali. (FOTO: ČTK)

Populární režisér Dušan Klein sleduje s mimořádným znepokojením aktivity příslušníků neonacistických organizací, kteří vyprovokovali několik střetů s policií v Českých Budějovicích při demonstracích proti místním Romům. Informují o tom První zprávy.

Režisér sleduje činnost vyznavačů Adolfa Hitlera a nacistické ideologie, mnoho let a každé zvýšení jejich aktivity vnímá velmi citlivě. Tomu se nelze divit. Řádění nacistů za okupace poznal osobně a jenom pouhou shodou okolností přežil vyvražďování Židů v koncentračních táborech.

"Mám velké obavy když sleduji činnost neonacistů. Jim vůbec nejde o bezpečnost v našich městech a nejde jim ani o řešení těžkostí spojených s Romy. Vybrali si je pouze jako zástupný problém. Velmi dobře ví, že se nehodí všechno svádět na Židy a tak prostě sáhli po Romech. To je jejich obvyklá taktika, jejich cíle jsou úplně jiné," řekl Klein.

"Jsem přesvědčeným demokratem.Demokracie by ale v tomto případě měla platit pouze do určité míry. Státní úřady by měly velmi razantně zasáhnou pokaždé, když nacistické organizace u nás zvýší aktivitu. To co jsme viděli v Českých Budějovicích byly pouhé manévry v policejních uniformách a ty nevyřeší nic. Kdysi jsme zažili nástup nacismu, proti kterému se včas společnost slušných lidí nepostavila. Všichni víme kam až do došlo a to by mělo pro nás všechny dostatečným varováním," prohlásil režisér.

Režisér velmi dobře zná letité problémy spojené s romskou komunitou žijící v České republice a zná i jejich způsob uvažování a života. Proto je přesvědčen, že sebevětší demonstrace nevyřeší těžkosti, které soužití Romů a většinové části společnosti provází.

Přečteno: 852x
 

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Rasismus, Extremismus, Anticiganismus, AntisemitismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo