romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Režisér Filip Renč: Na zobrazení Romů v seriálu Sanitka 2 není nic rasistického. Tak ať si Lukáš Senft stěžuje sám na sebe

Praha, 5.11.2013 14:41, (ROMEA)
Sanitka 2 (Koláž: Romea.cz)
Sanitka 2 (Koláž: Romea.cz)

Dokumentarista a student pražské FAMU Lukáš Senft napsal otevřený dopis tvůrcům seriálu Sanitka 2, scenáristovi Ivanu Hubačovi a režiséru Filipu Renčovi. V dopise, který zveřejnil server Romea.cz, jim vyčítá, že o Romech lžou, že je zobrazují jako nepochopitelnou, cizí, nebezpečnou a krvelačnou menšinu. Upozorňuje také na zvyšující se napětí v Evropě, jež by mohlo být kvůli lživým mediálním obrazům snadno vybito na nějaké menšině. Režisér Filip Renč se ovšem brání, že v osmém díle Sanitky 2 je naopak romská komunita vyobrazena jako spravedlivá.

Režisér seriálu Sanitka 2 Filip Renč nevidí na způsobu, kterým ve svém díle prezentuje Romy, nic špatného."Scénář je napsaný a já jsem to takhle natočil. Rasistické to není, protože pak ukazujeme, že romská komunita si problémy řeší mezi sebou. V seriálu máme celou řadu různých dramatických situací. Vyobrazujeme v něm i feťáky, bílé grázly a jedním z problémů je kriminalita Romů," řekl režisér seriálu Fillip Renč pro Týden.cz.

Co myslí tím, že romská komunita si vyřizuje věci mezi sebou, sdělil Renč serveru Novinky.cz:

„Je o tom, že dva Romové okradou slepou paní, která následně zemře. A pak si to v romské komunitě vyřídí mezi sebou. Ti dva dostanou vejprask, protože je to proti romské etice,” doplnil Renč, který by podle svých slov natočil epizodu klidně znova a úplně stejně. „Neměnil bych tam ani záběr. Tak ať si pan dokumentarista stěžuje sám na sebe.”

Na otázku Týdne, zda necítí chybu ve vyobrazování romské komunity jako krvelačné, Renč odpověděl, že ne.

"V tom seriálu je patrné, že podle nás jsou Romové charakterní. Někteří z nich porušili pravidla a jejich vajda je potrestá. My jsme je vyobrazili naopak jako spravedlivé. V seriálu nejsou dramatické jenom scény s Romy, máme tam celou řadu dramat. Pokud mi ovšem někdo bude tvrdit, že žádný Rom nikdy nekradl, tak to pravda nebude. Kradou všichni, černí i bílí. My jsme to jenom chtěli pravdivě natočit," uvedl dále Renč.

Podle Lukáše Senfta je vykreslení Romů v Sanitce 2 naivní, zkreslené a pouze napomáhá stereotypům, podle nichž je romská menšina cizí a nebezpečná.

"Myslím, že každý filmař nese zodpovědnost za to, jaký morální a ideový korpus má jeho dílo. Nese zodpovědnost za to, jakou etiku a způsob přemýšlení předává jeho film. Nejde mi tedy pochopit, proč vytváříte takové mediální obrazy: obrazy zpodobňující - i za cenu lživých aspektů - romskou menšinu jako skupinu nepochopitelnou, cizí, nebezpečnou. Obrazy poskládané z předpojatostí, generalizací a vymyšlených podivností, které nám Romy v lepším případě odcizí, zavřou za oponu strašidelných příběhů a zvěstí, v tom horším rozdmýchají rozhořčení a agresivní paranoiu," píše v otevřeném dopise Senft.

CELÝ DOPIS ČTĚTE NA SERVERU ROMEA.CZ

Přečteno: 4048x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Česká televize, Seriály, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo