romea - logo
19. února 2020 (středa)
svátek má Patrik
Loading
rozšířené vyhledávaní

Režisérka dokumentu o paterčatech: Část pravdy je na každé straně

9.1.2015 14:04
Alexandra Kiňová a Antonín Krosčen s dětmi (FOTO: bau)
Alexandra Kiňová a Antonín Krosčen s dětmi (FOTO: bau)

"Myslím si, že část pravdy je na každé straně a že je to pouze a pouze o komunikaci,“ říká o sporu mezi patronkou paterčat Klárou Vítkovou – Rulíkovou a maminkou paterčat Alexandrou Kiňovou Alena Derzisová, režisérka třináctidílného dokumentárního seriálu o prvním roce života paterčat.

V pátečním ranním vysílání Studia 6 České televize Derzsiová označila rozhovor Vítkové – Rulíkové pro server onadnes.cz  za přinejmenším nešťastný. „Leckdy i věci vytržené ze souvislostí mohou způsobit nepříjemné reakce lidí, kteří u toho nebyli,“ řekla.

Režisérka zároveň doufá, že se seriálem povedlo rozvířit širší diskusi o nedostatečném systému státní podpory rodinám s vícerčaty. Podle ní je to i důvod, proč se autoři dokumentu rozhodli nezakrývat potíže, na které při natáčení narazili. Jedním z hlavních problémů, se kterým se musela rodina paterčat potýkat, bylo ze zákona dané vymezení náplně práce pečovatelek. Ty v současné době mohou pomáhat s domácností, vařit, prát, uklízet, ale nemohou fyzicky pomáhat s dětmi – jako třeba chůvy.

Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové – Tominové je to jednou ze změn, kterou ministerstvo chystá do budoucna ošetřit. Nebude to podle ní však dříve než za jeden nebo dva roky. „Je to část, která je obsažena v zákoně o sociálních službách, který se bude otevírat a diskutovat letos,“ uvedla pro Českou televizi ministryně.

Derzsiová se domnívá, že by ministerstvo mohlo pomoci i dříve.

„Klára udělala pro rodinu hodně, ale neštěstí bylo, že byla trošku trojjediná – šéfka Klubu dvojčat a vícerčat, kamarádka, a zároveň byla jediná, kdo zastupoval MPSV. Sháněla peníze, projekty, sponzory. Peníze v současnosti došly a byla nucená platit pečovatelky z transparentního účtu. To je ten okamžik, kdy by měl pomáhat stát, protože lidé posílali peníze dětem a ne na platy pečovatelek,“ řekla režisérka.

Ministryně v rozhovoru připomněla, že díky dotaci jejího úřadu Klubu dvojčat a vícerčat mohly být v případě paterčat financované pečovatelky nad rámec současně nastavené státní podpory.

bau, ceskatelevize.cz
Přečteno: 3426x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Paterčata, MPSV, zákonHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo