romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Režisérka dokumentu o paterčatech: Část pravdy je na každé straně

9.1.2015 14:04
Alexandra Kiňová a Antonín Krosčen s dětmi (FOTO: bau)
Alexandra Kiňová a Antonín Krosčen s dětmi (FOTO: bau)

"Myslím si, že část pravdy je na každé straně a že je to pouze a pouze o komunikaci,“ říká o sporu mezi patronkou paterčat Klárou Vítkovou – Rulíkovou a maminkou paterčat Alexandrou Kiňovou Alena Derzisová, režisérka třináctidílného dokumentárního seriálu o prvním roce života paterčat.

V pátečním ranním vysílání Studia 6 České televize Derzsiová označila rozhovor Vítkové – Rulíkové pro server onadnes.cz  za přinejmenším nešťastný. „Leckdy i věci vytržené ze souvislostí mohou způsobit nepříjemné reakce lidí, kteří u toho nebyli,“ řekla.

Režisérka zároveň doufá, že se seriálem povedlo rozvířit širší diskusi o nedostatečném systému státní podpory rodinám s vícerčaty. Podle ní je to i důvod, proč se autoři dokumentu rozhodli nezakrývat potíže, na které při natáčení narazili. Jedním z hlavních problémů, se kterým se musela rodina paterčat potýkat, bylo ze zákona dané vymezení náplně práce pečovatelek. Ty v současné době mohou pomáhat s domácností, vařit, prát, uklízet, ale nemohou fyzicky pomáhat s dětmi – jako třeba chůvy.

Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové – Tominové je to jednou ze změn, kterou ministerstvo chystá do budoucna ošetřit. Nebude to podle ní však dříve než za jeden nebo dva roky. „Je to část, která je obsažena v zákoně o sociálních službách, který se bude otevírat a diskutovat letos,“ uvedla pro Českou televizi ministryně.

Derzsiová se domnívá, že by ministerstvo mohlo pomoci i dříve.

„Klára udělala pro rodinu hodně, ale neštěstí bylo, že byla trošku trojjediná – šéfka Klubu dvojčat a vícerčat, kamarádka, a zároveň byla jediná, kdo zastupoval MPSV. Sháněla peníze, projekty, sponzory. Peníze v současnosti došly a byla nucená platit pečovatelky z transparentního účtu. To je ten okamžik, kdy by měl pomáhat stát, protože lidé posílali peníze dětem a ne na platy pečovatelek,“ řekla režisérka.

Ministryně v rozhovoru připomněla, že díky dotaci jejího úřadu Klubu dvojčat a vícerčat mohly být v případě paterčat financované pečovatelky nad rámec současně nastavené státní podpory.

bau, ceskatelevize.cz
Přečteno: 3405x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Paterčata, MPSV, zákonHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo