romea - logo
8. prosince 2021 (středa)
svátek má Květoslava

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Řípská pouť bude po čtyřech letech bez Ortelu. Ostatní interpreti s nimi odmítají sdílet pódium

18.2.2020 11:49
Asi 150 neonacistů se 24.8. 2013 sešlo na náměstí Republiky v Plzni na protiromský pochod, úplně vlevo frontman xenofobní kapely Ortel (Zdroj: csaf.cz)
Asi 150 neonacistů se 24.8. 2013 sešlo na náměstí Republiky v Plzni na protiromský pochod, úplně vlevo frontman xenofobní kapely Ortel (Zdroj: csaf.cz)

Poprvé po čtyřech letech nebude na Řípské pouti vystupovat xenofobní kapela Ortel. Starosta Krabčic Jiří Šimáček to zdůvodňuje snahou poskytnout prostor dalším hudebníkům. Důvodem je ale zřejmě také nevole ostatních pozvaných interpretů vystupovat spolu s Ortelem na jednom pódiu. Informuje o tom zpravodajský server televize NOVA TN.cz.

Proti tomu, aby tato kapela, jejíž frontman Tomáš Ortel hrál v neonacistické skupině Conflict 88, během poti vystupovala, vznikla už v roce 2016 petice. Tehdy ji podepsalo několik stovek lidí. Stejně jako loni se i nyní podle serveru TN.cz ohradil proti sdílení stejné stage zpěvák Adam Mišík a řada dalších vystupujících hudebníků. Organizátoři se tak rozhodli program změnit.

"Sešli jsme se v rámci výboru se zastupiteli a shodli se na tom, že letos Ortel na Řípské pouti nebude. Byly dva názorové proudy, jeden za setrvání, jeden za kompletní změnu programu. Názory se nerozcházely kvůli politice, ale proto, že Ortel už tam vystupuje často. Program se vždycky vybírá podle hlavních kritérií, těmi jsou finanční dostupnost, popularita interpreta a přínos pro samotnou Řípskou pouť," vysvětlil rozhodnutí starosta obce Krabčice Jiří Šimáček, který je zároveň jedním z hlavních organizátorů.

Pořadatelé pouti si podle TN.cz na vystupování členů Ortelu nestěžují, výhrady mají spíše k jejich fanouškům, kteří se prý často neumí chovat.
"My na pouti nepodporujeme žádné politické proudy, ale můžou se objevit různé reakce ze strany účastníků. Mrzelo nás, když se přidružily takové ty skupinky, které pořádaly různé pochody," řekl podle TN.cz Šimáček.

"Radikální islamismus, nacismus nebo komunismus jsou pro mě v podstatě stejná věc v různých obalech. Svoje vstoupení jsem zrušil, jelikož jsem nechtěl sdílet podium s kapelou Ortel, jejíž frontman působil v neonacistické kapele Conflict 88. Její jasně rasistické a antisemitské písně zpíval ještě donedávna. Extremismus v jakékoliv formě je pro mě nepřípustný, například kvůli historii mé rodiny v souvislosti s minulým režimem a mohl bych citovat spoustu dalších příkladů z mého okolí," řekl Mišík redakci TN.cz.

Skupina Ortel se ke zrušení účasti na Řípské pouti vyjádřila na svém Facebooku: "CD Diktátor sklízí své ovoce. Letošní vystoupení na Řípské pouti nám bylo dnes zrušeno." Komentáře mnohých fanoušků pod statusem byly ostřejší, např. uživatel Facebooku Barták Radek napsal: "Láska k vlasti,národu, patriotismus, nacionalismus,to je zločin??? Je mi z toho zle,hranice otevřené pro kdejakou verbeš,cikáni stále víc a víc protěžování,proč s tím vším nic neuděláme? To jsme tak hloupý nebo posraný národ? Ne,nejsme,ale už něco dělejme! Brání nám EU? Pryč z ní,bude nám bez ní líp a hlavně si doma uděláme "pořádek" !!!!!"

Přečteno: 3309x
 

Kam dál:

Štítky:  

Ortel, Hudba, Koncert, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo