romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Řípská pouť bude po čtyřech letech bez Ortelu. Ostatní interpreti s nimi odmítají sdílet pódium

18.2.2020 11:49
Asi 150 neonacistů se 24.8. 2013 sešlo na náměstí Republiky v Plzni na protiromský pochod, úplně vlevo frontman xenofobní kapely Ortel (Zdroj: csaf.cz)
Asi 150 neonacistů se 24.8. 2013 sešlo na náměstí Republiky v Plzni na protiromský pochod, úplně vlevo frontman xenofobní kapely Ortel (Zdroj: csaf.cz)

Poprvé po čtyřech letech nebude na Řípské pouti vystupovat xenofobní kapela Ortel. Starosta Krabčic Jiří Šimáček to zdůvodňuje snahou poskytnout prostor dalším hudebníkům. Důvodem je ale zřejmě také nevole ostatních pozvaných interpretů vystupovat spolu s Ortelem na jednom pódiu. Informuje o tom zpravodajský server televize NOVA TN.cz.

Proti tomu, aby tato kapela, jejíž frontman Tomáš Ortel hrál v neonacistické skupině Conflict 88, během poti vystupovala, vznikla už v roce 2016 petice. Tehdy ji podepsalo několik stovek lidí. Stejně jako loni se i nyní podle serveru TN.cz ohradil proti sdílení stejné stage zpěvák Adam Mišík a řada dalších vystupujících hudebníků. Organizátoři se tak rozhodli program změnit.

"Sešli jsme se v rámci výboru se zastupiteli a shodli se na tom, že letos Ortel na Řípské pouti nebude. Byly dva názorové proudy, jeden za setrvání, jeden za kompletní změnu programu. Názory se nerozcházely kvůli politice, ale proto, že Ortel už tam vystupuje často. Program se vždycky vybírá podle hlavních kritérií, těmi jsou finanční dostupnost, popularita interpreta a přínos pro samotnou Řípskou pouť," vysvětlil rozhodnutí starosta obce Krabčice Jiří Šimáček, který je zároveň jedním z hlavních organizátorů.

Pořadatelé pouti si podle TN.cz na vystupování členů Ortelu nestěžují, výhrady mají spíše k jejich fanouškům, kteří se prý často neumí chovat.
"My na pouti nepodporujeme žádné politické proudy, ale můžou se objevit různé reakce ze strany účastníků. Mrzelo nás, když se přidružily takové ty skupinky, které pořádaly různé pochody," řekl podle TN.cz Šimáček.

"Radikální islamismus, nacismus nebo komunismus jsou pro mě v podstatě stejná věc v různých obalech. Svoje vstoupení jsem zrušil, jelikož jsem nechtěl sdílet podium s kapelou Ortel, jejíž frontman působil v neonacistické kapele Conflict 88. Její jasně rasistické a antisemitské písně zpíval ještě donedávna. Extremismus v jakékoliv formě je pro mě nepřípustný, například kvůli historii mé rodiny v souvislosti s minulým režimem a mohl bych citovat spoustu dalších příkladů z mého okolí," řekl Mišík redakci TN.cz.

Skupina Ortel se ke zrušení účasti na Řípské pouti vyjádřila na svém Facebooku: "CD Diktátor sklízí své ovoce. Letošní vystoupení na Řípské pouti nám bylo dnes zrušeno." Komentáře mnohých fanoušků pod statusem byly ostřejší, např. uživatel Facebooku Barták Radek napsal: "Láska k vlasti,národu, patriotismus, nacionalismus,to je zločin??? Je mi z toho zle,hranice otevřené pro kdejakou verbeš,cikáni stále víc a víc protěžování,proč s tím vším nic neuděláme? To jsme tak hloupý nebo posraný národ? Ne,nejsme,ale už něco dělejme! Brání nám EU? Pryč z ní,bude nám bez ní líp a hlavně si doma uděláme "pořádek" !!!!!"

Přečteno: 2426x
 

Kam dál:

Štítky:  

Ortel, Hudba, Koncert, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo