Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Rodačka zavražděná v Osvětimi má v Třebíči pamětní kámen

24. října 2013
Čtení na 2 minuty

Do dlažby před domem číslo 22 na třebíčském Karlově náměstí byl dnes vsazen pamětní dlažební kámen, takzvaný stolperstein – kámen zmizelých. Připomíná místní rodačku Annu Taussigovou, která zahynula v koncentračním táboře v Osvětimi.

Ve městě s významnými židovskými tradicemi a památkami zapsanými na seznam UNESCO je to už třetí podobný pamětní kámen. ČTK to řekla ředitelka městského kulturního střediska Jaromíra Hanáčková.

Anna Ingberová rozená Taussigová měla stejně jako řada jejích židovských spoluobčanů pohnutý osud," řekla Hanáčková. Narodila se v roce 1922 ve vážené rodině židovského obchodníka Huga Taussiga.

 17 letech se těsně před válkou provdala za třebíčského rabína původem ze Zakarpatské Ukrajiny Mojžíše Ingbera. V březnu 1943 byla transportována do Terezína a poté v září do Osvětimi, kde byla zavražděna.

Projekt pamětních kamenů zmizelých podle Borise Baraka Selingera z brněnské židovské obce vymyslel a patentoval německý výtvarník Gunter Demnig v roce 1993, kdy byl položen první kámen v Německu.Do dneška je jich v celé Evropě kolem 40.000, v Česku přes pět stovek, nejvíc v Praze," řekl Selinger.
Pokládání kamenů u nás podle Selingera většinou organizují příbuzní obětí holocaustu z celého světa.

Jak se projekt stává stále známějším, začaly kameny pokládat i různé organizace. Letos položila například v Brně devět kamenů Obec sokolská, rozhodlo se k tomu i sdružení nájemníků domu, kde dřív žili Židé.

Jeden z kamenů položili za svého bývalého člena i svobodní zednáři," řekl Selinger.

Pietního aktu se dnes zúčastnila nejlepší kamarádka Anny z dětství Ludmila Komendová. "Kamarádily jsme spolu od první třídy. Taussigovi tady měli velký obchod, její maminka tam byla pořád a byla ráda, že jsme spolu. Chodila jsem za ní každý den po vyučování," řekla Komendová.

V třebíčské čtvrti Zámostí žila židovská komunita po staletí v poměrně klidném sousedství s okolní katolickou většinou. Teprve události druhé světové války definitivně ukončily existenci židovské náboženské obce.

Za minulého režimu mělo být Zámostí srovnáno se zemí, dnes svým tajemným kouzlem láká do města desetitisíce turistů z celého světa.

Židovská čtvrť se hřbitovem byla společně s bazilikou sv. Prokopa roku 2003 zapsána na světový seznam památek UNESCO. Je unikátním souborem 123 dochovaných domů. Mezi ně patří například dvě synagogy, budova židovské radnice, rabínův dům, chudobinec, nemocnice a dvě školy.

Ve městě se mimo jiné každoročně pořádají oslavy židovského svátku Chanuka, festival židovské kultury Šamajim nebo akce Oživené židovské město.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon