romea - logo
26. října 2021 (úterý)
svátek má Erik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rodiče často odhlašují své děti ze škol. Nechtějí, aby seděly vedle romských žáků

Praha, 1.9.2014 12:29, (ROMEA)
Ilustrační foto (archiv Romea.cz)
Ilustrační foto (archiv Romea.cz)

Prezident Miloš Zeman tradičně zahájil školní rok v jedné z českých základních škol. Zeman před dětmi zmínil myšlenku Jana Ámose Komenského, že škola by pro ně měla být hrou a jsou svobodní lidé. Toto poselství ale zřejmě neplatí pro stále mnoho především romských dětí, které jsou neoprávněně zařazované do praktických škol. Na mnohých místech České republiky navíc dochází k odhlašování dětí rodiči, kteří si nepřejí, aby jejich potomci seděli v jedné lavici s romským spolužákem.

Skutečnost, že někteří rodiče nechtějí akceptovat rostoucí počet romských žáčků, se týká menších obcí i velkých měst a hlavním důvodem zřejmě není strach o úroveň vyučování, ale podle ředitelů škol, které v této souvislosti oslovily Lidové noviny, spíše rasový motiv. „Vnímám to spíše jako rasový problém, více než obavu o to, že utrpí kvalita výuky,“ uvedla pro dnešní výtisk Lidových novin šéfka odboru školství olomoucké radnice Hana Fantová.

Snadnější začlenění dětí se speciálními vzdělávacími potřebami do běžných základních škol přitom umožňuje rostoucí počet asistentů pedagogů. Ti mají za úkol vyrovnávat rozdíly mezi žáky tím, že pomáhají slabším žákům dohnat učivo a zároveň nadanějším dětem výuku obohatit natolik, aby je nebrzdila. Hladšímu začlenění by měla prospět také novela z pera současného ministra školství Marcela Chládka. Tu nyní mají projednat poslanci.

„V současnosti již většina škol využívá systém asistenta pedagoga bez toho, aby byly jakkoli znevýhodněné či rodiči opomíjené. Možnost výběru školy, samozřejmě, rodiči nelze upřít,“ tvrdí pro Lidové noviny mluvčí ministerstva školství Ondřej Macura. Získání státní podpory na zřízení a udržení pozice asistenta pedagoga je ale ve skutečnosti pro ředitele škol prý každoroční boj.

Letos usedne v ČR podle kvalifikovaného odhadu ministerstva školství do lavic 115.000 prvňáčků, což je oproti loňsku asi o 4000 více. Základní školy bude navštěvovat 853.400 dětí, na středních se bude vzdělávat asi 405.400 studentů a na konzervatořích kolem 3400 žáků. Ve Středočeském kraji bylo letos do prvních tříd zapsáno asi 14.300 prvňáků, loni jich bylo přes 13.100. Každý rok mají zhruba dvě tisícovky dětí odklad zahájení docházky. Ve středních Čechách je 476 základních škol a celkem 1301 školských zařízení včetně mateřských, středních, uměleckých a speciálních škol.

VIDEO

voj, Lidové noviny
Přečteno: 3758x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Soužití, pedagogičtí pracovníci, pedagogovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo