romea - logo
31. října 2020 (sobota)
svátek má Štěpánka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rodiče často odhlašují své děti ze škol. Nechtějí, aby seděly vedle romských žáků

Praha, 1.9.2014 12:29, (ROMEA)
Ilustrační foto (archiv Romea.cz)
Ilustrační foto (archiv Romea.cz)

Prezident Miloš Zeman tradičně zahájil školní rok v jedné z českých základních škol. Zeman před dětmi zmínil myšlenku Jana Ámose Komenského, že škola by pro ně měla být hrou a jsou svobodní lidé. Toto poselství ale zřejmě neplatí pro stále mnoho především romských dětí, které jsou neoprávněně zařazované do praktických škol. Na mnohých místech České republiky navíc dochází k odhlašování dětí rodiči, kteří si nepřejí, aby jejich potomci seděli v jedné lavici s romským spolužákem.

Skutečnost, že někteří rodiče nechtějí akceptovat rostoucí počet romských žáčků, se týká menších obcí i velkých měst a hlavním důvodem zřejmě není strach o úroveň vyučování, ale podle ředitelů škol, které v této souvislosti oslovily Lidové noviny, spíše rasový motiv. „Vnímám to spíše jako rasový problém, více než obavu o to, že utrpí kvalita výuky,“ uvedla pro dnešní výtisk Lidových novin šéfka odboru školství olomoucké radnice Hana Fantová.

Snadnější začlenění dětí se speciálními vzdělávacími potřebami do běžných základních škol přitom umožňuje rostoucí počet asistentů pedagogů. Ti mají za úkol vyrovnávat rozdíly mezi žáky tím, že pomáhají slabším žákům dohnat učivo a zároveň nadanějším dětem výuku obohatit natolik, aby je nebrzdila. Hladšímu začlenění by měla prospět také novela z pera současného ministra školství Marcela Chládka. Tu nyní mají projednat poslanci.

„V současnosti již většina škol využívá systém asistenta pedagoga bez toho, aby byly jakkoli znevýhodněné či rodiči opomíjené. Možnost výběru školy, samozřejmě, rodiči nelze upřít,“ tvrdí pro Lidové noviny mluvčí ministerstva školství Ondřej Macura. Získání státní podpory na zřízení a udržení pozice asistenta pedagoga je ale ve skutečnosti pro ředitele škol prý každoroční boj.

Letos usedne v ČR podle kvalifikovaného odhadu ministerstva školství do lavic 115.000 prvňáčků, což je oproti loňsku asi o 4000 více. Základní školy bude navštěvovat 853.400 dětí, na středních se bude vzdělávat asi 405.400 studentů a na konzervatořích kolem 3400 žáků. Ve Středočeském kraji bylo letos do prvních tříd zapsáno asi 14.300 prvňáků, loni jich bylo přes 13.100. Každý rok mají zhruba dvě tisícovky dětí odklad zahájení docházky. Ve středních Čechách je 476 základních škol a celkem 1301 školských zařízení včetně mateřských, středních, uměleckých a speciálních škol.

VIDEO

voj, Lidové noviny
Přečteno: 3711x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Soužití, pedagogičtí pracovníci, pedagogovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo