romea - logo
25. dubna 2018 (středa)
svátek má Marek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rodiče zabitého Roma: Střelec bez varování do našeho syna vystřílel celý zásobník

6.4.2018 0:47
Otec zastřeleného Radka Š., který vypovídal přes televizní obrazovku z výslechové místnosti, ukazuje, jak petr benda zastřelil jeho syna. (FOTO: František Bikár, Romea.cz)
Otec zastřeleného Radka Š., který vypovídal přes televizní obrazovku z výslechové místnosti, ukazuje, jak petr benda zastřelil jeho syna. (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

U ústeckého krajského soudu pokračovalo ve čtvrtek výpověďmi několika svědků hlavní líčení v případu loňského zastřelení Roma v Chomutově. Vypovídal otec zastřeleného a byla také čtena výpověď matky oběti střelby. Obžalovanému sedmatřicetiletému Petru Bendovi hrozí až 20 let vězení, podle obžaloby vystřelil na dodávku, kterou řídil Radek Š., 13 ran.

Rodiče zastřeleného a další svědci: Vozidlo v době střelby jelo velmi pomalu

Otec Radka Š. vypovídal přes televizní obrazovku z výslechové místnosti, protože se nechtěl setkat s vrahem svého syna. "Syn přijel autem z Holandska. V pátek jsme šli nakoupit, udělal nám velký nákup. Pak šli společně s mámou, sestrou a se sestřenicí na zábavu. Já jsem zůstal doma s vnučkou," vypověděl otec zastřeleného Radka.

Stejně vypovídala i Radkova matka, která je ve velmi špatném psychickém stavu, a proto byla její výpověď pouze přečtena. "V pátek jsme šli do Komerční banky, kde si chtěl vzít Radek hypotéku, aby mě koupil byt, protože mě litoval, že se už po páté stěhuji," uvedla. Podle výpovědí rodičů, je Radek velmi finančně podporoval a podporoval i další členy rodiny. "Syn nám finančně strašně pomáhal. Tenhle rok se mu dařilo, měl hodně zakázek. Bral nás na dovolenou. Staral se i o svojí sestru, všem pomáhal," uvedl otec zastřeleného. To potvrdila i jeho matka. "Když jsem mu napsala, že potřebuji peníze, tak mi je poslal. Posílal je i své sestře," uvedla.

"Pak jsme šli do hospody na Džbánu, kterou vlastní Romové," pokračovala v popisu večera, na jehož konci byl její syn zastřelen.

Podle otce se matka se synem vrátili domů kolem třetí hodiny ranní. "Radek se hádal s mámou. Nevím o čem," uvedl. "Přišli jsme s Radkem asi v půl třetí a já jsem mu říkala, že nevím jestli má kupovat ten byt, že se na dvacet let zadluží. On říkal, že už založil ten účet a že mi chce pomoci. Litovala jsem ho, že je sedřený, hubený a má mozoly na rukou. Rozčílilo ho to a byl hlučný," popsala situaci v bytě matka.

Do bytu pak přišel podle výpovědi rodičů bratr matky Jaroslav H. a ptal se co se děje. "Řekl jsem mu, že nic a ať jde domů. Ale on šel dolů za Radkem na parkoviště a tam se začali prát," uvedl otec oběti. "Radek odešel a Jára šel za ním, pak jsme se od pana T., který bydlí vedle, dozvěděli, že Jára měl na chodbě napadnout Radka," vypověděla matka.

"Pak jsem slyšel křik z venku a šel jsem se podívat z okna. Partnerka Jaroslava H. volala na mou ženu ať jde ven, že jí Jára mlátí syna," vypověděl otec. "Prali se, ale můj kluk se neumí prát, takže se mu vytrhl a utekl do auta a zamkl se. Nastartoval a chtěl odjet pryč, ale nemohl, protože mu před autem stál jeho strýc. Jezdil dopředu a dozadu a narazil do jednoho auta a jakmile mu strýc ustoupil z cesty, tak odjel pryč a když odjížděl, tak vyšel z domu ten střelec a vystřílel do něj celý zásobník," popsal situaci před domem otec zastřeleného.

"Kdyby H. nešel ven, tak by se taková věc nemohla stát," dodal.

Matka Radka popsala incident podobně. Uvedla, že Radek se svým psem před strýcem utekl do auta a ten po něm hodil klacek, ale trefil jen dveře, které její syn rychle zabouchl. "Utíkala jsem dolů s vnučkou a když mě Jára viděl, tak běžel směrem k benzínce, ale pak se vrátil. Moje vnučka se Járy bála, protože už v minulosti chytil Jára mého manžela pod krkem a ona to viděla," popsala další sled událostí matka. "Moje vnučka hodně křičela a ten pán co později střílel vykřikl z okna: 'Držte už ty huby černý'. Viděla jsem ho v okně. Koukalo tam hodně lidí, ale křičel jen on," dodala.

"Radek neměl auto nastartované asi 2 minuty, teprve pak nastartoval a chtěl odjet. Jel krokem a ten pachatel šel pomalu k autu mého syna. Neviděla jsem zbraň, až pak když jsem slyšela výstřely, které šly rychle za sebou. Byla jsem pak už úplně mimo," popsala smrt svého syna matka. Dále popisovala, jak společně s vnučkou a s manželem šli k autu. "Mezitím přišla moje sestra s přítelem a ty vytáhli Radka s auta a pak už přijeli policisté a oživovali ho," řekla s tím, že s auta vyskočil i postřelený pes.

Obdobně průběh celého incidentu popsali i další svědci, kteří se shodují, že automobil v době střelby jel velmi pomalu nebo dokonce stál. "Viděla jsem jak zavražděný jezdí kolem baráku. Venku stála jeho matka, znám jí. Pak tam byla jeho teta. Všichni křičeli a dvanáctiletá holčička plakala. Pak jsem viděla, jak ten vrah vyšel z domu a rozeběhl se k autu. Ještě než vystřelil, tak zavražděnému do otevřeného okénka, řekl: 'Budeš držet hubu, ty černá svině'" popsala situaci před domem žena, která celou situaci pozorovala otevřeným oknem.

Petr Benda odmítl, že by buď z okna nebo těsně před střelbou křičel nějaké rasistické nadávky. Ani obžaloba rasový motiv činu neuvádí.

Začátek hádky před domem popsal soused pan T. "Začali se rvát a ten Jarda H. mu ublížil. První ránu dal Jaroslav H. Dal mu pěstí a on se naštval, protože na něj neměl a odešel do dodávky. On neměl šanci se Jaroslavu H. ubránit," uvedl svědek s tím, že Jaroslav H. měl jasnou fyzickou převahu.

"Vycouval a chtěl odjet k benzínce a jen tak ťuknul do přítelkyně Jaroslava H. Pak jel směrem k benzínce a tam se otočil a jel zpátky a tam najížděl do toho Jardy. A pak se zase otočil a jel k benzínce a zpátky a takhle to udělal asi dvakrát," popsal další část incidentu svědek. "To najíždění bylo spíš takové jako výhružka. Kdyby ho chtěl nabrat, tak ho nabere," dodal T. "Pak jsem šel ven a chtěl jsem, aby toho nechali. Říkal jsem tomu mladýmu, ať toho nechá, že je napitej ať vyleze z auta a jde ven," řekl svědek. "Pak to chtěl objet a už to neobjel. Nejel moc rychle, ani tam nemohl jet rychle," dodal pan T, který řekl, že před střelbou Petr Benda nic na zastřeleného nekřičel.

Městský strážník nedal Bendovi pouta. Věřil mu, že nechtěl spáchat nic špatného

Soudce kromě dalších přečetl i výpověď strážníka, který na místo dorazil jako první. "Myslel jsem, že ten člověk v autě je opilý a třeba usnul. Proto tam leží. V tom mi někdo řekl, že ho zastřelil. Zeptal jsem se, kdo střílel, a Benda odpověděl, že on. Pak mi bezpečně podal zbraň," vypověděl strážník. "Šel jsem s ním do ústraní, protože se tam začali shlukovat Romové a křičeli na něj, že ho zabijí. Řekl mi, že venku slyšel nelidský křik, jako když jde někomu o život. Říkal, že přímo na něj jela dodávka a on uskočil a pak střílel,“ vypověděl strážník.

"Mezitím pořád přibývalo Romů a jejich agresivita, byť jen slovní, se stupňovala. Bendovi jsem nedal pouta. Jeden z důvodů byl, že spolupracoval, nekladl žádný odpor a působil na mě tak, že jsem mu věřil, že nechtěl spáchat nic špatného, ale chtěl pomoci druhým zabránit dalšímu násilí. Druhý důvod byl ten, že budeme muset utíkat, tak abychom zabránili újmě na zdraví," dodal v čtené výpovědi strážník.

Před soudem měl ve čtvrtek vypovídat také jeden z hlavních aktérů incidentu, Jaroslav H. a také jeho přítelkyně. Ti však k soudu vůbec nedorazili.

Soudce pak nechal přehrát rekonstrukci celé události, která proběhla ve stejnou noční dobu, jako se odehrál čin loni v létě.

Hlavní líčení bude pokračovat v pátek výslechy dalších svědků. Rozsudek plánuje soudce vynést za dva týdny. Obžalovanému Petru Bendovi hrozí za vraždu až 20 let vězení. Pozůstalí žádají po Bendovi také odškodné.

Přečteno: 2921x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soud, Chomutov, střelba, trest, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Horáček 8. 4. 2018 při oslavách Mezinárodního dne Romů. (FOTO: Archiv Ara Art)

Michal Horáček pro Romea.cz: Je třeba rozšiřovat romskou elitu. Čím více bude doktorů z romské komunity, tím blahodárnější to bude pro všechny

23.4.2018 20:00
Michal Horáček je spisovatel, producent, textař, vystudoval antropologii a stal se jedním z kandidátů na prezidenta. V letošním roce přijal pozvání Ara Artu a promluvil na oslavách Mezinárodního dne Romů v divadle Archa.
 celý článek

Členové ukrajinské krajně pravicové organizace C14 v sobotu 21. dubna podpálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. (FOTO: Facebook/Сергій Мазур)

Ukrajinští pravicoví radikálové zapálili romský tábor v Kyjevě

23.4.2018 16:08
Členové ukrajinské krajně pravicové organizace C14 v sobotu 21. dubna podpálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. Radikální nacionalisté předtím dali obyvatelům tábora ultimátum, aby do soboty lokalitu vyklidili. Pravicoví extremisté teď vyhrožují, že ve žhářských útocích budou pokračovat. Informuje o tom slovenský zpravodajský server Aktuality.sk.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoRomský týden v Evropském parlamentu: 40 mladých Romů diskutovalo s europoslanci o antigypsyismu

20.4.2018 17:14
Politici, odborníci, aktivisté a organizace zabývající se přetrvávající nenávistí vůči Romům v Evropě, uspořádali třetí ročník Romského týdne v Evropském parlamentu a dalších institucích EU. Odstartoval 8. dubna 2018 na Mezinárodní den Romů.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

 

Další články z rubriky..
romea - logo