romea - logo
25. května 2020 (pondělí)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rodiny s dětmi v Předlicích jsou pátý den bez vody, majitel ubytovny neplatil vodárnám

Ústí nad Labem, 14.7.2014 15:00, (ROMEA)
Ústí nad Labem, Předlice, dům se zazděným vchodem je tu častým jevem. Foto: František Kostlán
Ústí nad Labem, Předlice, dům se zazděným vchodem je tu častým jevem. Foto: František Kostlán

Desítky lidí z ústecké čtvrti Předlice zůstaly bez dodávek pitné vody. Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK) nechaly objekt ubytovny odpojit kvůli dluhům v řádech statisíců korun, řekla mluvčí SČVK Iveta Kardianová.

V ubytovně žije téměř padesátka lidí včetně malých dětí. Za služby podle svých slov majitelům platili. "Nájemné je tady od osmi tisíc měsíčně výš. Platili jsme všichni," řekl jeden z obyvatel. Podle Kardianové má uzavřenou smlouvu s majiteli objektu, kteří ale dlouhodobě neplatili. "Problém jsme řešili více než rok. Majitele jsme opakovaně kvůli pohledávkám upomínali. Nabídli jsme i splátkový kalendář, ani ten ale neplnili. Proto jsme přistoupili k ukončení dodávek vody," vysvětlila Kardianová.

Voda v ubytovně neteče už pátý den. Centrální městský obvod proto pro obyvatele zajistil cisternu. "Cisternu platíme z našeho rozpočtu," řekl starosta obvodu Jan Tvrdík (ODS). S nájemníky smlouvu o dodávkách uzavřít nemůže. "Bohužel to není možné. Majiteli patří i vnitřní rozvody vody. Proto není možné smlouvy uzavřít," doplnila Kardianová.

S rodinami pracují i sociální pracovnice, které monitorují, v jakých podmínkách žijí. Někteří nájemníci už z ubytovny odešli, další si nové bydlení hledají. "Chceme odtud co nejrychleji pryč. Majitel se objevil vždycky jen pro nájemné, o dům se jinak vůbec nezajímá," doplnila další z nájemnic. Shánět jiné bydlení pomáhá jak úřad, tak neziskové organizace. "Snažíme se vyřešit situaci tak, aby tam ti lidé nemuseli zůstat," doplnil Tvrdík.

Manželé Joniovi, kterým dům patří, čelí exekuci, zjistila ČTK z katastru nemovitostí. Budova je zastavená a je na ni vydán exekuční příkaz k prodeji.

Joniovi se s problémy kolem ubytovny nepotýkají poprvé. Ubytovnu začali provozovat v roce 2007, aniž byla zkolaudovaná. Úředníci ji zkolaudovali dodatečně až v roce 2009. Jonimu tehdy hrozila až půlmilionová pokuta. Stavební úřad ho nakonec nepotrestal.
Přečteno: 1472x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sociální, Ubytování, ubytovna, Ústí nad Labem, Předlice, Romové, ChudobaHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo