romea - logo
21. září 2020 (pondělí)
svátek má Matouš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rokycany: Strážník, který při bezohledném zákroku převrhl kočárek s dítětem, je podle policie nevinný

Rokycany, 4.6.2013 11:24, (ROMEA)
Městská policie Rokycany poskytla televizi Nova sestříhaný záznam z kamery, kterou měl na sobě umístěnou jeden ze zasahujících strážníků. Strážníci brutálně zasáhli proti ženě s dítětem.  (Reprofoto: Tn.cz)
Městská policie Rokycany poskytla televizi Nova sestříhaný záznam z kamery, kterou měl na sobě umístěnou jeden ze zasahujících strážníků. Strážníci brutálně zasáhli proti ženě s dítětem. (Reprofoto: Tn.cz)

Strážník, který v Rokycanech při násilnickém, bezohledném zákroku proti mamince převrhl kočárek se šestnáctiměsíčním dítětem, se žádného trestného činu nedopustil. Jeho počínání bylo předáno k projednání městskému úřadu v Rokycanech, a to jen proto, že v trestním řízení nemůže vyšetřovatel takovýto čin rovnou odložit. Serveru Romea.cz to sdělila policejní mluvčí Hana Kroftová.

Strážníka, který byl podezřelý ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby, má tedy "šetřit" jeho zaměstnavatel v přestupkovém řízení. Velitel rokycanské městské policie Petr Wohlmuth se k případu do jeho ukončení nechce vyjadřovat.

Oproti tomu maminka, Dana Giňová (22 let), čelí obvinění, že se dopustila násilí proti úřední osobě a výtržnictví. Hrozí jí za to až čtyři roky vězení.

Průběh zásahu je na videu

Strážníci městské policie v Rokycanech v březnu letošního roku naprosto nesmyslně a brutálně zasáhli proti ženě, která šla s dítětem a psem po ulici. Důvodem k zásahu při němž jeden ze strážníků porazil kočárek, ze kterého vypadl šestnáctiměsíční chlapec, byl volně pobíhající pes. Chlapeček nakonec skončil "jen" s boulí na hlavě, nechybělo ale málo, a mohl si ji rozrazit o obrubník. 

Žena s dítětem v kočárku a se psem šla v Rokycanech na návštěvu k matce, jenže zvíře neměla na vodítku a chyběly jí doklady. To vedlo k hádce se strážníky, kteří ji nakonec porazili na zem a kočárek převrátili tak, že z něj dítě vypadlo. Incident se strážníky městské policie naštěstí natočil na mobil z okna domu svědek.

Napadená Dana Giňová na něm strážníkům říká, že nemá doklady a chvíli s nimi diskutuje. Nakonec jim navrhne, ať s ní jdou pro občanku k ní domů. Když se tam ale žena chce vydat, strážník se po ní ožene, chytne ji a strhne bokem od kočárku. Jenže kočárek vzápětí padá k zemi i s šestnáctiměsíčním synem, na což matka reaguje křikem. Policistka kočárek rychle zvedá a dítě ukládá dovnitř.

Nato se zoufalá matka strážníkovi vysmekne a snaží se s dítětem zmizet. To se jí ale nedaří, policista ji dožene a znovu jí brání v odchodu. Strážník přitom vypověděl, že žena napadla jeho. Matka připustila, že ho odstrčila, když ji nechtěl pustit k plačícímu a vyděšenému dítěti. 

Sestříhané video městské policie

TV Nova se podařilo získat záznam tohoto zákroku městských strážníků z Rokycan. Video natočila kamera přímo na strážníkově hrudi. Záznam je však evidentně sestříhaný tak, aby alespoň částečně vyhovoval tvrzení strážníků.

"Já jsem ho nepřevrátil, převrátila si ho sama. Držel jsem ji za ruku a ona druhou rukou držela ten kočárek. V momentě, když jsem viděl, že ho pouští, tak jsem ji chytil a přitáhl k sobě, to bylo to škubnutí. Strčila přitom do kočárku a převrátila si ho," uvedl podle serveru Tn.cz zasahující strážník, který se násilí na Daně Giňová dopustil.

Ne videu lze však jednoznačně rozpoznat, že maminka kočárek vůbec nepustila a strážník ji strhl do strany, přestože musel vědět, že kočárek se při tom může převrhnout.

Televize Nova oslovila odborníka na bezpečnostní oblast Andora Šándora. Ten uvedl, že žena měla uposlechnout výzvy strážníka. Na druhou stranu však jednoznačně označil chování strážníků jako neprofesionální. Především v momentě, kdy strážník do ženy strká a nechce jí pustit k dítěti.

Násilí na Romce je "v pořádku"

Nesestříhaný záznam, který náhodně natočil na mobilní telefon jeden ze svědků, se šířil po internetu jako lavina. Většina diskutujících nešetřila tvrdými slovy vůči městským strážníkům. Když ale vyšlo najevo, že napadená je Romka, začaly se naopak šířit názory, že si zákrok zasloužila a měl být ještě tvrdší.

Otevřené rasistické názory se objevily například na serveru diskuteri.eu. Například uživatel Lukino zde napsal: "Nebudu se dívat, ale jedno vím jistě, dostala málo, kurva jedna!". Další uživatel pod přezdívkou Tankard píše: "Děcko do ústavu, čmoudku do Pákistánu, psa ťamanům."

Mezi Romy v té době na Facebooku šířila výzva k hromadnému zasílání stížnosti vůči zákroku strážníků a aby byl případ objektivně vyšetřen. Zazněl i požadavek, aby se do případu vložil i ombudsman. Na svůj profil to napsala romská aktivistka Ivanka Mariposa Čonková: "Nesouhlasím se zásahem policie! Píši stížnost a do kopie dávám email ombudsmana. Pokud vás realita brutality ze strany policie zvedá ze židle přinejmenším stejně jako mě, pište taky!"

NESESTŘÍHANÉ VIDEO

SESTŘÍHANÝ VIDEOZÁZNAM MĚSTSKÉ POLICIE

Přečteno: 7961x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rokycany, Násilí, strážníkHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo