romea - logo
20. srpna 2022 (sobota)
svátek má Bernard

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rokycany: Strážník, který při bezohledném zákroku převrhl kočárek s dítětem, je podle policie nevinný

Rokycany, 4.6.2013 11:24, (ROMEA)
Městská policie Rokycany poskytla televizi Nova sestříhaný záznam z kamery, kterou měl na sobě umístěnou jeden ze zasahujících strážníků. Strážníci brutálně zasáhli proti ženě s dítětem.  (Reprofoto: Tn.cz)
Městská policie Rokycany poskytla televizi Nova sestříhaný záznam z kamery, kterou měl na sobě umístěnou jeden ze zasahujících strážníků. Strážníci brutálně zasáhli proti ženě s dítětem. (Reprofoto: Tn.cz)

Strážník, který v Rokycanech při násilnickém, bezohledném zákroku proti mamince převrhl kočárek se šestnáctiměsíčním dítětem, se žádného trestného činu nedopustil. Jeho počínání bylo předáno k projednání městskému úřadu v Rokycanech, a to jen proto, že v trestním řízení nemůže vyšetřovatel takovýto čin rovnou odložit. Serveru Romea.cz to sdělila policejní mluvčí Hana Kroftová.

Strážníka, který byl podezřelý ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby, má tedy "šetřit" jeho zaměstnavatel v přestupkovém řízení. Velitel rokycanské městské policie Petr Wohlmuth se k případu do jeho ukončení nechce vyjadřovat.

Oproti tomu maminka, Dana Giňová (22 let), čelí obvinění, že se dopustila násilí proti úřední osobě a výtržnictví. Hrozí jí za to až čtyři roky vězení.

Průběh zásahu je na videu

Strážníci městské policie v Rokycanech v březnu letošního roku naprosto nesmyslně a brutálně zasáhli proti ženě, která šla s dítětem a psem po ulici. Důvodem k zásahu při němž jeden ze strážníků porazil kočárek, ze kterého vypadl šestnáctiměsíční chlapec, byl volně pobíhající pes. Chlapeček nakonec skončil "jen" s boulí na hlavě, nechybělo ale málo, a mohl si ji rozrazit o obrubník. 

Žena s dítětem v kočárku a se psem šla v Rokycanech na návštěvu k matce, jenže zvíře neměla na vodítku a chyběly jí doklady. To vedlo k hádce se strážníky, kteří ji nakonec porazili na zem a kočárek převrátili tak, že z něj dítě vypadlo. Incident se strážníky městské policie naštěstí natočil na mobil z okna domu svědek.

Napadená Dana Giňová na něm strážníkům říká, že nemá doklady a chvíli s nimi diskutuje. Nakonec jim navrhne, ať s ní jdou pro občanku k ní domů. Když se tam ale žena chce vydat, strážník se po ní ožene, chytne ji a strhne bokem od kočárku. Jenže kočárek vzápětí padá k zemi i s šestnáctiměsíčním synem, na což matka reaguje křikem. Policistka kočárek rychle zvedá a dítě ukládá dovnitř.

Nato se zoufalá matka strážníkovi vysmekne a snaží se s dítětem zmizet. To se jí ale nedaří, policista ji dožene a znovu jí brání v odchodu. Strážník přitom vypověděl, že žena napadla jeho. Matka připustila, že ho odstrčila, když ji nechtěl pustit k plačícímu a vyděšenému dítěti. 

Sestříhané video městské policie

TV Nova se podařilo získat záznam tohoto zákroku městských strážníků z Rokycan. Video natočila kamera přímo na strážníkově hrudi. Záznam je však evidentně sestříhaný tak, aby alespoň částečně vyhovoval tvrzení strážníků.

"Já jsem ho nepřevrátil, převrátila si ho sama. Držel jsem ji za ruku a ona druhou rukou držela ten kočárek. V momentě, když jsem viděl, že ho pouští, tak jsem ji chytil a přitáhl k sobě, to bylo to škubnutí. Strčila přitom do kočárku a převrátila si ho," uvedl podle serveru Tn.cz zasahující strážník, který se násilí na Daně Giňová dopustil.

Ne videu lze však jednoznačně rozpoznat, že maminka kočárek vůbec nepustila a strážník ji strhl do strany, přestože musel vědět, že kočárek se při tom může převrhnout.

Televize Nova oslovila odborníka na bezpečnostní oblast Andora Šándora. Ten uvedl, že žena měla uposlechnout výzvy strážníka. Na druhou stranu však jednoznačně označil chování strážníků jako neprofesionální. Především v momentě, kdy strážník do ženy strká a nechce jí pustit k dítěti.

Násilí na Romce je "v pořádku"

Nesestříhaný záznam, který náhodně natočil na mobilní telefon jeden ze svědků, se šířil po internetu jako lavina. Většina diskutujících nešetřila tvrdými slovy vůči městským strážníkům. Když ale vyšlo najevo, že napadená je Romka, začaly se naopak šířit názory, že si zákrok zasloužila a měl být ještě tvrdší.

Otevřené rasistické názory se objevily například na serveru diskuteri.eu. Například uživatel Lukino zde napsal: "Nebudu se dívat, ale jedno vím jistě, dostala málo, kurva jedna!". Další uživatel pod přezdívkou Tankard píše: "Děcko do ústavu, čmoudku do Pákistánu, psa ťamanům."

Mezi Romy v té době na Facebooku šířila výzva k hromadnému zasílání stížnosti vůči zákroku strážníků a aby byl případ objektivně vyšetřen. Zazněl i požadavek, aby se do případu vložil i ombudsman. Na svůj profil to napsala romská aktivistka Ivanka Mariposa Čonková: "Nesouhlasím se zásahem policie! Píši stížnost a do kopie dávám email ombudsmana. Pokud vás realita brutality ze strany policie zvedá ze židle přinejmenším stejně jako mě, pište taky!"

NESESTŘÍHANÉ VIDEO

SESTŘÍHANÝ VIDEOZÁZNAM MĚSTSKÉ POLICIE

Přečteno: 8142x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rokycany, Násilí, strážníkHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo