romea - logo
19. září 2020 (sobota)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Roma Big Top – Romský stan oslaví své páté narozeniny na Lodi Tajemství

19.8.2016 12:03
Roma Big Top 2016 v Plzni, Tibor Žida (FOTO: Roma Big Top)
Roma Big Top 2016 v Plzni, Tibor Žida (FOTO: Roma Big Top)

Kočovný romský stan – projekt Roma Big Top se letos už popáté představí s programem plným romské kultury a historie. Ve dnech 7. a 8. září ho bude hostit Loď Tajemství Divadla Bratří Formanů na pražské náplavce.

„Projekt vzniknul z potřeby přiblížit romskou kulturu v celé její komplexitě publiku z řad široké veřejnosti. Chtěli jsme ji přinést do veřejného prostoru – tam, kde se lidé běžně pohybují a kde tráví svůj volný čas,“ říká pořadatel akce, Adam Pospíšil z organizace Pražská společnost bloumající veřejnosti.

Návštěvníky čekají divadelní a hudební vystoupení, autorská čtení, vzdělávací semináře, workshop klaunského a artistického umění, taneční vystoupení nebo soutěž v rapování. Z hudebních stylů se kromě tradiční romské hudby představí R'n'B, funky, rap, jazz nebo Rom'n'Roll. Zahrají Josef Fečo, Vojtěch Szabó, Vojta Lavička a Gypsy Spirit s Matějem Ruppertem, Funky Brothers, Mario Bihári a Bachtale Apsa s Martinem Svátkem nebo Terne Čhave.

Ve stanu bude po oba dny k dispozici i kavárna s romskou literaturou a návštěvníci budou mít možnost prohlédnout si výstavu Muzea romské kultury s názvem Příběh Romů, která zobrazuje klíčové momenty romské historie a současnosti. Vstupné na akci je zdarma a celý program je otevřený všem.

„Na projektu se za celou jeho historii podílelo několik desítek romských umělců. Ceníme si zejména spolupráce s mladými talenty, kterým Roma Big Top pomáhá dostat se do povědomí odborné i laické veřejnosti. Dáváme prostor lokálním projektům a osobnostem, které se v rámci Romského stanu mohou setkat se špičkovými umělci a navzájem se inspirovat,“ dodává Pospíšil.

Podrobný program si prohlédněte zde.

Přečteno: 723x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Roma Big Top, Kultura, Hudba, FestivalHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo