romea - logo
29. listopadu 2020 (neděle)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Roma Big Top – Romský stan oslaví své páté narozeniny na Lodi Tajemství

19.8.2016 12:03
Roma Big Top 2016 v Plzni, Tibor Žida (FOTO: Roma Big Top)
Roma Big Top 2016 v Plzni, Tibor Žida (FOTO: Roma Big Top)

Kočovný romský stan – projekt Roma Big Top se letos už popáté představí s programem plným romské kultury a historie. Ve dnech 7. a 8. září ho bude hostit Loď Tajemství Divadla Bratří Formanů na pražské náplavce.

„Projekt vzniknul z potřeby přiblížit romskou kulturu v celé její komplexitě publiku z řad široké veřejnosti. Chtěli jsme ji přinést do veřejného prostoru – tam, kde se lidé běžně pohybují a kde tráví svůj volný čas,“ říká pořadatel akce, Adam Pospíšil z organizace Pražská společnost bloumající veřejnosti.

Návštěvníky čekají divadelní a hudební vystoupení, autorská čtení, vzdělávací semináře, workshop klaunského a artistického umění, taneční vystoupení nebo soutěž v rapování. Z hudebních stylů se kromě tradiční romské hudby představí R'n'B, funky, rap, jazz nebo Rom'n'Roll. Zahrají Josef Fečo, Vojtěch Szabó, Vojta Lavička a Gypsy Spirit s Matějem Ruppertem, Funky Brothers, Mario Bihári a Bachtale Apsa s Martinem Svátkem nebo Terne Čhave.

Ve stanu bude po oba dny k dispozici i kavárna s romskou literaturou a návštěvníci budou mít možnost prohlédnout si výstavu Muzea romské kultury s názvem Příběh Romů, která zobrazuje klíčové momenty romské historie a současnosti. Vstupné na akci je zdarma a celý program je otevřený všem.

„Na projektu se za celou jeho historii podílelo několik desítek romských umělců. Ceníme si zejména spolupráce s mladými talenty, kterým Roma Big Top pomáhá dostat se do povědomí odborné i laické veřejnosti. Dáváme prostor lokálním projektům a osobnostem, které se v rámci Romského stanu mohou setkat se špičkovými umělci a navzájem se inspirovat,“ dodává Pospíšil.

Podrobný program si prohlédněte zde.

Přečteno: 725x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Roma Big Top, Kultura, Hudba, FestivalHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo