romea - logo
20. července 2019 (sobota)
svátek má Ilja
Loading
rozšířené vyhledávaní

Roma Pride 2012: Kdo neskáče, není Rom, znělo centrem Prahy

Praha, 7.10.2012 16:26, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 18:20)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Necelých 200 lidí, převážně Romů, se vydalo krátce po půl čtvrté na pochod romské hrdosti Prahou. Průvody označované slovy "Roma Pride" se konají i v dalších 14 evropských městech. V České rpeublice akci pořádalo sdružení Konexe. Chtělo tak upozornit na situaci romské menšiny v zemi. Podle organizátorů integrační politika často selhává, mnozí Romové končívají bez vzdělání a práce v ghettech a sílí protiromské nálady.

Üčastníci pochodu se začali scházet kolem 14 hodiny na náplavce u Palackého mostu. Zde promluvil předseda Strany rovných příležitostí Štefan Tišer. Skupina SOS Přednádraží přednesla výzvu pro vedení města Ostravy a vládu, aby řešily problém s bydlením obyvatel v ostravské lokalitě Přednádraží. "Jsme hluboce kauzou znepokojeni, vyzýváme politickou reprezentaci, aby se urychleně zasadila o řešení - buď uvedením domů do obyvatelného stavu, nebo zajištěním přijatelného bydlení podle mezinárodních standardů," řekli za potlesku přihlížejících zástupci skupiny. Výzvu mohou občané podepisovat na www.sosprednadrazi.cz.

Průvod vyrazil krátce po půl čtvrté po Rašínově, Masarykově a Smetanově nábřeží přes Křížovnickou a Platnéřskou ulici ke Staroměstskému náměstí. Asi ve čtvrt na pět dorazil do evangelického kostela U Salvátora, kde se od 17:00 konala diskuse, do které se zapojili i mnozí mladí Romové, především aktivní teenageři z Krupky. Nedělní akce byla ukončena ekumenickou bohoslužbou od 19:30 v kostele svatého Martina ve zdi, kterou sloužil evangelický farář Mikuláš Vymětal, který pomáhá Romům.

Během průvodu mladí Romové skandovali hesla jako"už jsme tady" nebo "my jsme hrdí". Jako recesistická připomínka na obdobné heslo fotbalových fanoušků zazněl i pokřik "kdo neskáče není Rom".

"Na transparentech vidím hesla "nejen zpíváme, ale i studujeme", "neodsuzujte, ale spolupracujte", "Roma Pride" nebo "Romská hrdost"," hlásil přímo z místa spolupracovník serveru Romea.cz.

Průvodu se účastnili především Romové ze severu Čech. Na pochod hrdosti přijely do hlavního města romské děti žijící v ubytovnách ve Varnsdorfu, kde se loni konaly protiromské demonstrace. Zúčastnila se i skupina Romů z Krupky nad Labem. Na náplavce nedaleko Mánesa romští chlapci rapovali a děvčata rozvlnila černočervené nabírané sukně v živém rytmu romských písní. Taneční a hudební vystoupení secvičily děti v klubech volného času.

"Romové před převratem svoji hrdost měli, ale ztratili ji. My se snažíme jim hrdost vrátit," řekl místopředseda Strany rovných příležitostí Čeněk Růžička. Romové podle něj přežili jen proto, že měli svoji hrdost. "Nepamatuji za 65 let svého života horší život Romů, než je teď," dodal Růžička.

Na průvod dohlížela policie, žádné incidenty nemusela řešit.

V Paříži se shromáždilo několik desítek Romů

Pochody hrdosti dnes byly naplánované také ve 14 dalších evropských městech. V Paříži se shromáždilo asi 200 lidí. Roma Pride zde podpořil i známý režisétr Tony Gatlif

Organizátor Benjamin Abtan z organizace EGAM, která pochody Roma Pride v Evropě iniciovala, řekl agentuře AP, že účastníci požadují "celoevropský boj proti rasismu a diskriminaci" a oslavují "různorodost romské kultury, která jsou nedílnou součástí evropské kultury".

>>> FOTOGALERIE: Roma Pride 2012 v Paříži

Přečteno: 5626x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, PochodHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo