romea - logo
26. ledna 2021 (úterý)
svátek má Zora

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Roma Pride 2013: Pochod romské hrdosti dnes půjde Prahou

Praha, 2.10.2013 13:17, (ROMEA)
Roma pride 2012 - pochod z náplavky u Palackého náměstí do kostela u Salvátora.  Foto: František Kostlán
Roma pride 2012 - pochod z náplavky u Palackého náměstí do kostela u Salvátora. Foto: František Kostlán

Roma Pride 2013 - pochod romské hrdosti - proběhne v neděli 6. 10. 2013 v Praze, stejně jako v dalších třinácti evropských městech. Romové a jejich přátelé budou pochodovat historickým centrem Prahy, ze Staroměstského náměstí na Pražský hrad. Cílem Roma Pride 2013 je oslava romské identity a kultury a upozornění na problémy, které Romy v České republice trápí.

„Situace Romů se v České republice rok od roku zhoršuje, takzvaná politika sociální integrace v současné podobě selhala. Je třeba situaci urychleně začít řešit. Nepůjde to bez toho, aby se sami Romové postavili za svá práva, která jsou soustavně porušována,“ vysvětluje důvody zapojení českých Romů do celoevropské akce Roma Pride Jozef Miker z pořádajícího občanského sdružení Konexe.

Pochodu romské hrdosti se zúčastní Romové z regionů, často žijící v otřesných podmínkách chudinských ghett nebo lichvářských ubytoven, a také Romové z komunit, které se staly terčem nenávistných shromáždění. Diskuse a workshopy, které budou probíhat v evangelickém kostele U Salvátora, se zaměří na fenomén protiromských pochodů a nenávisti.

„Roma Pride, to zdaleka není jen pochod Prahou. Pro všechny účastníky jsme připravili bohatý doprovodný program. Mohou se těšit na diskuse, přednášky, workshopy, koncerty skvělých kapel. Program jsme připravili i pro dětské účastníky, bude společná večeře. Roma Pride ukončí, stejně jako loni, ekumenická bohoslužba v kostele sv. Martina ve zdi,“ popisuje program Ivanka Mariposa Čonková, tisková mluvčí Roma Pride 2013.

Roma Pride 2013 je celoevropsky koordinován síti EGAM (European Grassroot Antirasist Movement – Evropské antirasistické hnutí zdola)

Hlavním koordinátorem v České republice je občanské sdružení KONEXE, český zástupce v síti EGAM. Na pořádání letošního ročníku Roma Pride v České republice společně pracují Slovo 21, Český helsinský výbor, kulturní čtrnáctideník A2, Muzeum romské kultury, Mladí Zelení, aktivisté platformy Blokujeme! a iniciativy Nenávist není řešení, nezávislí romští a proromští aktivisté. Roma Pride 2013 v Praze finančně podpořili Slovo 21, R-mosty a občanské sdružení Konexe.

Program

  • 10.00 Romská herna / K4 (Celetná 20) - výroba transparentů, hry pro děti, výstava fotografií: Jan Josef Rosenberg
  • 10.00 Info-petiční stánek / Staroměstské náměstí, prezentace Muzea romské kultury
  • 13.00 Pochod romské hrdosti na Hrad, start: Staroměstské nám
  • 15.30 Hip - hop: " Řeknu, co chci!" / workshop s De La Negra/ K4
  • 16.30 Romský aktivismus během protiromských pochodů, workshop, kostel u Salvátora, Salvátorská 2, Praha 1
  • 18.00 Společná večeře - kostel u Salvátora
  • 19.30 Bohoslužba - kostel u Martina ve Zdi, Martinská 8, Praha 1
  • 21.00 Koncert La čhavendar - K4, předskokani: De La Negra, DJ´s, filmy, videoklipy

Facebooková stránka Roma pride

Jan Josef Rosenberg: 22.5.1966, autor souboru fotografií "Romové dnes jako před staletími". Od roku 1984 žije v Praze. Zabývá se fotografií, filmem, divadlem, zpěvem a výrazovým tancem. Spolupracoval s řadou českých periodik. Je autorem mnoha fotoreportáží a portrétů osobností českého kulturního a politického života. Fotografuje také ,,obyčejné" lidi; zvlaštní pozornost věnuje minoritním a marginalizovaným skupinám. Mimo jiné je autorem výstav "Očima, srdcem a slovem", "Národnostní menšiny " a "Staří na prahu 3.tisíciletí".

Jan Josef Rosenberg poznamenává: "Je mnoho dalších faktů, které se drží pod pokličkou.Proč tomu tak je? Bůh suď. Jedno je jasné. A to, že po staletí, až do jednadvacátého století se pro Romy toho moc k lepšímu nezměnilo..."

, fk
Přečteno: 3661x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Roma Pride, Romská hrdost, romská kultura, identita, EGAMHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo