romea - logo
26. října 2021 (úterý)
svátek má Erik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Roma Pride 2013: Pochod romské hrdosti dnes půjde Prahou

Praha, 2.10.2013 13:17, (ROMEA)
Roma pride 2012 - pochod z náplavky u Palackého náměstí do kostela u Salvátora.  Foto: František Kostlán
Roma pride 2012 - pochod z náplavky u Palackého náměstí do kostela u Salvátora. Foto: František Kostlán

Roma Pride 2013 - pochod romské hrdosti - proběhne v neděli 6. 10. 2013 v Praze, stejně jako v dalších třinácti evropských městech. Romové a jejich přátelé budou pochodovat historickým centrem Prahy, ze Staroměstského náměstí na Pražský hrad. Cílem Roma Pride 2013 je oslava romské identity a kultury a upozornění na problémy, které Romy v České republice trápí.

„Situace Romů se v České republice rok od roku zhoršuje, takzvaná politika sociální integrace v současné podobě selhala. Je třeba situaci urychleně začít řešit. Nepůjde to bez toho, aby se sami Romové postavili za svá práva, která jsou soustavně porušována,“ vysvětluje důvody zapojení českých Romů do celoevropské akce Roma Pride Jozef Miker z pořádajícího občanského sdružení Konexe.

Pochodu romské hrdosti se zúčastní Romové z regionů, často žijící v otřesných podmínkách chudinských ghett nebo lichvářských ubytoven, a také Romové z komunit, které se staly terčem nenávistných shromáždění. Diskuse a workshopy, které budou probíhat v evangelickém kostele U Salvátora, se zaměří na fenomén protiromských pochodů a nenávisti.

„Roma Pride, to zdaleka není jen pochod Prahou. Pro všechny účastníky jsme připravili bohatý doprovodný program. Mohou se těšit na diskuse, přednášky, workshopy, koncerty skvělých kapel. Program jsme připravili i pro dětské účastníky, bude společná večeře. Roma Pride ukončí, stejně jako loni, ekumenická bohoslužba v kostele sv. Martina ve zdi,“ popisuje program Ivanka Mariposa Čonková, tisková mluvčí Roma Pride 2013.

Roma Pride 2013 je celoevropsky koordinován síti EGAM (European Grassroot Antirasist Movement – Evropské antirasistické hnutí zdola)

Hlavním koordinátorem v České republice je občanské sdružení KONEXE, český zástupce v síti EGAM. Na pořádání letošního ročníku Roma Pride v České republice společně pracují Slovo 21, Český helsinský výbor, kulturní čtrnáctideník A2, Muzeum romské kultury, Mladí Zelení, aktivisté platformy Blokujeme! a iniciativy Nenávist není řešení, nezávislí romští a proromští aktivisté. Roma Pride 2013 v Praze finančně podpořili Slovo 21, R-mosty a občanské sdružení Konexe.

Program

  • 10.00 Romská herna / K4 (Celetná 20) - výroba transparentů, hry pro děti, výstava fotografií: Jan Josef Rosenberg
  • 10.00 Info-petiční stánek / Staroměstské náměstí, prezentace Muzea romské kultury
  • 13.00 Pochod romské hrdosti na Hrad, start: Staroměstské nám
  • 15.30 Hip - hop: " Řeknu, co chci!" / workshop s De La Negra/ K4
  • 16.30 Romský aktivismus během protiromských pochodů, workshop, kostel u Salvátora, Salvátorská 2, Praha 1
  • 18.00 Společná večeře - kostel u Salvátora
  • 19.30 Bohoslužba - kostel u Martina ve Zdi, Martinská 8, Praha 1
  • 21.00 Koncert La čhavendar - K4, předskokani: De La Negra, DJ´s, filmy, videoklipy

Facebooková stránka Roma pride

Jan Josef Rosenberg: 22.5.1966, autor souboru fotografií "Romové dnes jako před staletími". Od roku 1984 žije v Praze. Zabývá se fotografií, filmem, divadlem, zpěvem a výrazovým tancem. Spolupracoval s řadou českých periodik. Je autorem mnoha fotoreportáží a portrétů osobností českého kulturního a politického života. Fotografuje také ,,obyčejné" lidi; zvlaštní pozornost věnuje minoritním a marginalizovaným skupinám. Mimo jiné je autorem výstav "Očima, srdcem a slovem", "Národnostní menšiny " a "Staří na prahu 3.tisíciletí".

Jan Josef Rosenberg poznamenává: "Je mnoho dalších faktů, které se drží pod pokličkou.Proč tomu tak je? Bůh suď. Jedno je jasné. A to, že po staletí, až do jednadvacátého století se pro Romy toho moc k lepšímu nezměnilo..."

, fk
Přečteno: 3695x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Roma Pride, Romská hrdost, romská kultura, identita, EGAMHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo