romea - logo
20. února 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

Roma Pride 2013: Pochod romské hrdosti dnes půjde Prahou

Praha, 2.10.2013 13:17, (ROMEA)
Roma pride 2012 - pochod z náplavky u Palackého náměstí do kostela u Salvátora.  Foto: František Kostlán
Roma pride 2012 - pochod z náplavky u Palackého náměstí do kostela u Salvátora. Foto: František Kostlán

Roma Pride 2013 - pochod romské hrdosti - proběhne v neděli 6. 10. 2013 v Praze, stejně jako v dalších třinácti evropských městech. Romové a jejich přátelé budou pochodovat historickým centrem Prahy, ze Staroměstského náměstí na Pražský hrad. Cílem Roma Pride 2013 je oslava romské identity a kultury a upozornění na problémy, které Romy v České republice trápí.

„Situace Romů se v České republice rok od roku zhoršuje, takzvaná politika sociální integrace v současné podobě selhala. Je třeba situaci urychleně začít řešit. Nepůjde to bez toho, aby se sami Romové postavili za svá práva, která jsou soustavně porušována,“ vysvětluje důvody zapojení českých Romů do celoevropské akce Roma Pride Jozef Miker z pořádajícího občanského sdružení Konexe.

Pochodu romské hrdosti se zúčastní Romové z regionů, často žijící v otřesných podmínkách chudinských ghett nebo lichvářských ubytoven, a také Romové z komunit, které se staly terčem nenávistných shromáždění. Diskuse a workshopy, které budou probíhat v evangelickém kostele U Salvátora, se zaměří na fenomén protiromských pochodů a nenávisti.

„Roma Pride, to zdaleka není jen pochod Prahou. Pro všechny účastníky jsme připravili bohatý doprovodný program. Mohou se těšit na diskuse, přednášky, workshopy, koncerty skvělých kapel. Program jsme připravili i pro dětské účastníky, bude společná večeře. Roma Pride ukončí, stejně jako loni, ekumenická bohoslužba v kostele sv. Martina ve zdi,“ popisuje program Ivanka Mariposa Čonková, tisková mluvčí Roma Pride 2013.

Roma Pride 2013 je celoevropsky koordinován síti EGAM (European Grassroot Antirasist Movement – Evropské antirasistické hnutí zdola)

Hlavním koordinátorem v České republice je občanské sdružení KONEXE, český zástupce v síti EGAM. Na pořádání letošního ročníku Roma Pride v České republice společně pracují Slovo 21, Český helsinský výbor, kulturní čtrnáctideník A2, Muzeum romské kultury, Mladí Zelení, aktivisté platformy Blokujeme! a iniciativy Nenávist není řešení, nezávislí romští a proromští aktivisté. Roma Pride 2013 v Praze finančně podpořili Slovo 21, R-mosty a občanské sdružení Konexe.

Program

  • 10.00 Romská herna / K4 (Celetná 20) - výroba transparentů, hry pro děti, výstava fotografií: Jan Josef Rosenberg
  • 10.00 Info-petiční stánek / Staroměstské náměstí, prezentace Muzea romské kultury
  • 13.00 Pochod romské hrdosti na Hrad, start: Staroměstské nám
  • 15.30 Hip - hop: " Řeknu, co chci!" / workshop s De La Negra/ K4
  • 16.30 Romský aktivismus během protiromských pochodů, workshop, kostel u Salvátora, Salvátorská 2, Praha 1
  • 18.00 Společná večeře - kostel u Salvátora
  • 19.30 Bohoslužba - kostel u Martina ve Zdi, Martinská 8, Praha 1
  • 21.00 Koncert La čhavendar - K4, předskokani: De La Negra, DJ´s, filmy, videoklipy

Facebooková stránka Roma pride

Jan Josef Rosenberg: 22.5.1966, autor souboru fotografií "Romové dnes jako před staletími". Od roku 1984 žije v Praze. Zabývá se fotografií, filmem, divadlem, zpěvem a výrazovým tancem. Spolupracoval s řadou českých periodik. Je autorem mnoha fotoreportáží a portrétů osobností českého kulturního a politického života. Fotografuje také ,,obyčejné" lidi; zvlaštní pozornost věnuje minoritním a marginalizovaným skupinám. Mimo jiné je autorem výstav "Očima, srdcem a slovem", "Národnostní menšiny " a "Staří na prahu 3.tisíciletí".

Jan Josef Rosenberg poznamenává: "Je mnoho dalších faktů, které se drží pod pokličkou.Proč tomu tak je? Bůh suď. Jedno je jasné. A to, že po staletí, až do jednadvacátého století se pro Romy toho moc k lepšímu nezměnilo..."

, fk
Přečteno: 3648x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Roma Pride, Romská hrdost, romská kultura, identita, EGAMHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo