romea - logo
26. ledna 2022 (středa)
svátek má Zora

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Roma Pride 2014: V Praze se sešli Romové k Pochodu hrdosti. Zahráli jim Terne Čhave

Praha, 4.10.2014 18:22, (ROMEA)
Roma Pride zahájila skupina Terne Čhave se zpěvačkou Veronikou Kačovou.  Foto k článku: František Kostlán
Roma Pride zahájila skupina Terne Čhave se zpěvačkou Veronikou Kačovou. Foto k článku: František Kostlán

Praha hostila další ročník Pochodu romské hrdosti - Roma Pride 2014. S Romy ho prožívalo i dost lidí z většinové části společnosti, migrantů žijících v ČR a turistů. Téměř třista lidí došlo ze Staroměstského náměstí přes Karlův most do kostela Pražského Jezulátka, kde se společně pomodlili za smíření a dobré soužití. Přijeli Romové z mnoha měst, Brňáci dokonce obhospodařovali stánek Roma Pride.

Celá akce začala programem na Staroměstském náměstí, kde byla hlavním hudebním tahákem  královéhradecká skupina Terne Čhave a indický chrámový tanec. Rytmická romská muzika lidi roztančila, tleskali a zpívali. Na pódiu, vyzdobeném květy a nápisy Nenávist není řešení a Romská hrdost zaznělo také reggae Michala Šepse. Během koncertu Terne Čhave se akce účastnilo přes pět set lidí, do průvodu se jich vydalo kolem tří set.

Účastníky pozdravila jak Ivanka Mariposa Čonková z pořádajících Konexí, tak například i Olga Fečová, Margita Rácová z Brna či Jožka Miker z Krupky. „Jsme tady společně, bílí, černí, a tak je to správně," zaznělo z pódia v projevech mezi vystoupeními hudebníků. Zástupci Romů poděkovali přítomným, že svou účastí na dnešní akci dali najevo, že nebudou tolerovat žádnou formu rasismu. „Dokud nebude zničen prasečák postavený na místě romského holokaustu, nebude v této zemi tolerance. Napřed odstraňte prasečák a až potom hovořte o ,nepřizpůsobivých,´" řekl během projevu Jožka Miker.

Akce je zaměřena na vzájemné sdílení pocitu hrdosti lidí na své romství i na vstřícnost k lidem z většiny. Oslavuje romskou kulturu a identitu a snaží se přitáhnout pozornost veřejnosti k tématům, jako je existence prasečí velkofarmy v místech bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku. Pochody romské hrdosti se o víkendu konaly v 15 evropských zemích.

V čele průvodu jel kočár tažený koňmi, v němž seděli hudebníci z Terne Čhave a zpěvačka Veronika Kačová - ti po celou dobu zpívali romské lidové písně, V průvodu vyvolávali romští mladíci hesla Stop rasismu či Černí, bílí, spojme síly. Zvali také kolemstojící lidi do průvodu: Gádžové pojďte s námi - přičemž někteří se skutečně přidávali, tlekali a tanacovali na romské rytmy. Lidé v průvodu nesli romské vlajky a transparenty s nápisy 

  • Černí, bílí, spojme síly,
  • V jednotě je síla,
  • Romská hrdost,
  • Konec ghet,
  • Chceme školy pro všechny.

Hlavním mottem Roma Pride jsou podle Ivanky Čonkové města bez rasismu a školy pro všechny děti. Romové chtějí být součástí české společnosti. „Ceká Evropa vidí, že anticiganismus v ČR je problém. Je potřeba přestat lidi segregovat," dodala. Podle ní je nutné pracovat na tom, aby se majoritní část společnosti pro Romy otevřela. „Jsme hrdí Romové, kteří v Čechách mají své místo," dodala.

Sobotní program uzavřela podvečerní diskuse s Paulem Polanskym a jeho hosty o genocidě v Letech a workshop tradičního romského tance a zpěvu. Původním kárným a pracovním táborem u let, který nacistická protektorátní správa přeměnila v srpnu 1942 na cikánský, prošlo do května následujícího roku 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi, kde byla většina z nich zavražděna. Pozůstalí trvají na odstranění prasečí farmy, umístění se nelíbí ani OSN a dalším nadnárodním institucím. Vláda ale tvrdí, že na odkup a likvidaci zemědělského areálu nemá peníze.

Večer se v prostorách Podniku na Bubenské představila rom-popová kapela Gypsy Kubo, taneční soubor Cikne Čhave či angažovaný mladý hip hop z Krupky De La Negra and dance group. 

VIDEO

Přečteno: 3040x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Roma Pride, Romové, Hudba, Tanec, romská kultura, Romská hrdostHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo