romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Roma Pride 2014: V Praze se sešli Romové k Pochodu hrdosti. Zahráli jim Terne Čhave

Praha, 4.10.2014 18:22, (ROMEA)
Roma Pride zahájila skupina Terne Čhave se zpěvačkou Veronikou Kačovou.  Foto k článku: František Kostlán
Roma Pride zahájila skupina Terne Čhave se zpěvačkou Veronikou Kačovou. Foto k článku: František Kostlán

Praha hostila další ročník Pochodu romské hrdosti - Roma Pride 2014. S Romy ho prožívalo i dost lidí z většinové části společnosti, migrantů žijících v ČR a turistů. Téměř třista lidí došlo ze Staroměstského náměstí přes Karlův most do kostela Pražského Jezulátka, kde se společně pomodlili za smíření a dobré soužití. Přijeli Romové z mnoha měst, Brňáci dokonce obhospodařovali stánek Roma Pride.

Celá akce začala programem na Staroměstském náměstí, kde byla hlavním hudebním tahákem  královéhradecká skupina Terne Čhave a indický chrámový tanec. Rytmická romská muzika lidi roztančila, tleskali a zpívali. Na pódiu, vyzdobeném květy a nápisy Nenávist není řešení a Romská hrdost zaznělo také reggae Michala Šepse. Během koncertu Terne Čhave se akce účastnilo přes pět set lidí, do průvodu se jich vydalo kolem tří set.

Účastníky pozdravila jak Ivanka Mariposa Čonková z pořádajících Konexí, tak například i Olga Fečová, Margita Rácová z Brna či Jožka Miker z Krupky. „Jsme tady společně, bílí, černí, a tak je to správně," zaznělo z pódia v projevech mezi vystoupeními hudebníků. Zástupci Romů poděkovali přítomným, že svou účastí na dnešní akci dali najevo, že nebudou tolerovat žádnou formu rasismu. „Dokud nebude zničen prasečák postavený na místě romského holokaustu, nebude v této zemi tolerance. Napřed odstraňte prasečák a až potom hovořte o ,nepřizpůsobivých,´" řekl během projevu Jožka Miker.

Akce je zaměřena na vzájemné sdílení pocitu hrdosti lidí na své romství i na vstřícnost k lidem z většiny. Oslavuje romskou kulturu a identitu a snaží se přitáhnout pozornost veřejnosti k tématům, jako je existence prasečí velkofarmy v místech bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku. Pochody romské hrdosti se o víkendu konaly v 15 evropských zemích.

V čele průvodu jel kočár tažený koňmi, v němž seděli hudebníci z Terne Čhave a zpěvačka Veronika Kačová - ti po celou dobu zpívali romské lidové písně, V průvodu vyvolávali romští mladíci hesla Stop rasismu či Černí, bílí, spojme síly. Zvali také kolemstojící lidi do průvodu: Gádžové pojďte s námi - přičemž někteří se skutečně přidávali, tlekali a tanacovali na romské rytmy. Lidé v průvodu nesli romské vlajky a transparenty s nápisy 

  • Černí, bílí, spojme síly,
  • V jednotě je síla,
  • Romská hrdost,
  • Konec ghet,
  • Chceme školy pro všechny.

Hlavním mottem Roma Pride jsou podle Ivanky Čonkové města bez rasismu a školy pro všechny děti. Romové chtějí být součástí české společnosti. „Ceká Evropa vidí, že anticiganismus v ČR je problém. Je potřeba přestat lidi segregovat," dodala. Podle ní je nutné pracovat na tom, aby se majoritní část společnosti pro Romy otevřela. „Jsme hrdí Romové, kteří v Čechách mají své místo," dodala.

Sobotní program uzavřela podvečerní diskuse s Paulem Polanskym a jeho hosty o genocidě v Letech a workshop tradičního romského tance a zpěvu. Původním kárným a pracovním táborem u let, který nacistická protektorátní správa přeměnila v srpnu 1942 na cikánský, prošlo do května následujícího roku 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi, kde byla většina z nich zavražděna. Pozůstalí trvají na odstranění prasečí farmy, umístění se nelíbí ani OSN a dalším nadnárodním institucím. Vláda ale tvrdí, že na odkup a likvidaci zemědělského areálu nemá peníze.

Večer se v prostorách Podniku na Bubenské představila rom-popová kapela Gypsy Kubo, taneční soubor Cikne Čhave či angažovaný mladý hip hop z Krupky De La Negra and dance group. 

VIDEO

Přečteno: 2944x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Roma Pride, Romové, Hudba, Tanec, romská kultura, Romská hrdostHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo