romea - logo
19. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Ivo

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Roma Pride 2017 proběhne v neděli v Praze. Pochod v Ústí nad Labem byl odvolán

29.9.2017 0:30
Roma Pride 2014 (FOTO: František Kostlán)
Roma Pride 2014 (FOTO: František Kostlán)

V neděli 1. října 2017 proběhne v Praze a dalších 14 městech Evropy Roma Pride/Pochod romské hrdosti 2017. V České republice se jedná už o šestý ročník akce. Hlavními lákadly programu jsou například veřejná prezentace výsledků archeologického výzkumu v Letech u Písku, nebo premiéra nového divadelního představení skupiny ARA ART. Proběhne také politická debata o situaci romských komunit v České republice. Program doplní hudební a taneční vystoupení.

PROGRAM

Žižkostel – nám.Barikád 1, Praha 3

  • 12:00 Společný oběd příslušníků menšin
  • 13:00 taneční a hudební vystoupení
  • 14:30 Veřejná prezentace výsledků archeologického výzkumu v Letech u Písku (doc.Vařeka a jeho tým)
  • 15:00 Politické okénko – projevy
  • 16:00 Bohoslužba romské hrdosti
  • 16:30 Politické okénko II
  • 17:30 Taneční a hudební vystoupení

Divadlo Ponec – Husitská 899/24A , Praha 3

  • 19:00 „ … a zase jsme spali pindral“ premiéra divadelního představení (ARA ART)

Původně měl pochod v rámci Roma Pride 2017 proběhnout i v sobotu 30. 9. v Ústí nad Labem. Pochod měl kromě jiného ukázat veřejně na špatnou situaci ústeckých Romů. Celá akce však byla odvolána a proběhne pouze pražská část.

Úvodní část programu Roma Pride 2017 v Praze se bude odehrávat v komunitním centru Žižkostel a začne společným obědem příslušníků menšin. Následovat bude veřejná prezentace výsledků archeologického výzkumu v Letech u Písku od doc. Vařeky a jeho týmu, kterou doplní výstavka artefaktů objevených při výzkumu.

"Při letošní Roma Pride se opět chceme zaměřit na kauzu bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku. Snad už je čas oslavit vítězství v boji za odstranění prasečáku provozovaného v místech genocidy, před námi ale leží další velký úkol. Totiž zjistit pravdu o táboře v Letech. Velmi důležité pro nás je, aby archeologický výzkum proběhl v celé oblasti, tedy i v místech, kde je stále prasečák," uvedl Jozef Miker z pořádající organizace Konexe.

"Roma Pride 2017 nabídne také prostor pro debatu o budoucí podobě místa genocidy v Letech, až se odstraní prasečák. Není možné, aby o tomto rozhodovali státní úředníci, bez diskuze s romskou menšinou. Bojíme se, že už se to děje," dodal Miker.

Kromě politického programu nabízí Roma Pride 2017 i bohatý program kulturní. Po celý den budou v Žižkostele probíhat taneční a hudební vystoupení romských souborů, večer proběhne v žižkovském divadle Ponec premiéra nového představení romské divadelní skupiny ARA ART „ … a zase jsme spali pindral“, která Roma Pride 2017 zakončí.

Roma Pride je v Evropě organizován pod záštitou EGAM (European Grassroot Antiracist Movement - Evropské grassrootové antirasistické hnutí). Roma Pride 2017 v České republice je organizován koalicí organizací – Konexe, Žižkostel, Společně žít v Míru, AMARE Předlice, ARA ART, Institut Terezínské iniciativy a Divadlem Ponec. Mediálním partnerem je zpravodajský server Romea.cz.

ARCHIVNÍ VIDEO

Přečteno: 2511x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Roma Pride, Praha, Romská hrdost, Konexe, o. s., EGAMHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo