romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Roman Slivka: Na českobudějovickém sídlišti Máj nám jde o dobré soužití

České Budějovice, 1.7.2013 15:22, (ROMEA)
Zhruba 200 převážně Romů se díky aktivitám sdružení Konexe shromáždilo 29. 6. 2013 na českobudějovickém sídlišti Máj v reakci na protiromskou demonstraci v centru Českých Budějovic (FOTO: Ivanka Mariposa Čonková)
Zhruba 200 převážně Romů se díky aktivitám sdružení Konexe shromáždilo 29. 6. 2013 na českobudějovickém sídlišti Máj v reakci na protiromskou demonstraci v centru Českých Budějovic (FOTO: Ivanka Mariposa Čonková)

Demonstraci, během které páchali násilí neonacisté a další extremisté, čelili místní Romové protiakcí, během níž vyzývali své sousedy ke spolupráci při řešení problémů. O násilnících si nemyslí nic dobrého, nakolik je ale překvapilo, že s nimi proti Romům demonstrovali i jejich sousedé?

Z toho, že běžní lidé proti Romům demonstrují společně s neonacisty a dalšími násilníky má velice špatný pocit Roman Slivka, romský koordinátor Jihočeského kraje, který žije přímo na sídlišti Máj, v ulici V.Volfa, kde bydlí nejvíce lidí z tamní romské komunity. Radikalizace společnosti se obává, je zároveň přesvědčen, že tento trend je dlouhodobý.

Tato akce se nám hodně vryje do paměti, nejvíce dětem a mládeži. A zhorší se psychické obtíže lidí, kteří i tak žijí v neustálém strachu a stresu

"Už delší dobu pozorujeme, že více běžných lidí z majoritní části společnosti je takto nastaveno. Během demonstrace tu nebylo zas tolik extremistů, většina účastníků byli lidé, které tu často potkáváme na ulici. Tato akce se nám hodně vryje do paměti, nejvíce dětem a mládeži. A zhorší se psychické obtíže lidí, kteří i tak žijí v neustálém strachu a stresu," dodal Slivka pro server Romea.cz.

Romský koordinátor vysvětluje, že poklidné shromáždění, které probíhalo souběžně s protiromskou demonstrací na sídlišti Máj, pořádali místní Romové kvůli zlepšení sousedského soužití. "Pokusili jsme se Neromům vysvětlit, že i nám jde o dobré soužití. Nabízeli a nabízíme jim spolupráci, na prvním místě těm, kteří si na Romy stěžují. Je to těžké, protože některým ze stěžovatelů nejde o zlepšení soužití, ale je jasné, že Romy nenávidí. Budeme však rádi jednat s každým, kdo o to bude stát."

Problémy v soužití jsou mizivé

Problémy v soužití na sídlišti Máj - kde žije 22 000 obyvatel, z toho je podle jeho odhadu asi 350 až 380 Romů - jsou podle něj mizivé, obzvlášť ve srovnání s těmi, které existují na některých místech na severu Čech.

To potvrzuje i primátor Českých Budějovic Juraj Thoma Sídliště. Fakt, že se protiromská demonstrace změnila v pochod a následné střety s policisty, ho překvapil. "Situace na sídlišti není tak dramatická, jak by se mohlo zdát. Čas od času to vybublá v nějaký jednotlivý problém. Ale Máj rozhodně není Chanov nebo jiné problémové sídliště v republice. Všichni víme, že tady žijí romští spoluobčané, kteří mají odlišný životní rytmus a chovají se jinak než většinová populace, což samozřejmě rozpaky a napětí vyvolává. Ale dlouhodobý, brutálnější konflikt tady neexistuje," uvedl Thoma.

Romové jsou hlučnější, což některým Neromům vadí. A na velmi malém prostoru jich žije natěsnáno více, než je obvyklé.

V obecné rovině spočívají problémy podle romského koordinátora spíše v běžných záležitostech jako je nespokojenost s projevy na základě odlišné mentality. "Romové jsou hlučnější, což některým Neromům vadí. A na velmi malém prostoru jich žije natěsnáno více, než je obvyklé. Všechno by se ale dalo srovnat a domluvit, kdyby českobudějovický magistrát konečně začal v tomto směru dělat něco pozitivního," říká Roma Slivka.

Situaci zhoršuje magistrát

Magistrát podle něj celou situaci zatím jen zhoršoval, odstranil například lavičky a dětské hřiště z veřejného prostranství. Namísto toho posílil represi v podobě posílení hlídek městské policie a zřízení její pobočky blízko sídliště. "Z našeho pohledu to byly kroky, které napomohly k tomu, že se Romové ještě více než dříve shromažďují na jednom místě, v blízkosti svých bydlišť, na chodnících, na trávě či veřejných prostranstvích vůbec."

Roman Slivka však doufá, že magistrát bude ochoten jednat. "Děti si nemají kde hrát, je tu jen jedno dětské hřiště a to je na 22 000 obyvatel sídliště málo. A mládež nemá kam chodit, ani kde se pobavit, nepustí je ani na diskotéku. Děti a dospívající mladí lidé proto vyrůstají na ulici, což sebou občas nese i problémy s jejich chováním," dodává pan Slivka.

Poděkování policistům

S magistrátem chtějí místní Romové jednat i o tom, že by s hlídkami městských policistů chodili i romští strážníci či asistenti prevence kriminality. "Romské hlídky by problém vyřešily. Když přijde policista a okřikne děti, tak se mu vysmějí. Kdyby to byl romský strážník, děti by poslechly. Tak to mezi námi prostě funguje, Cigáni mají větší autoritu než bílí," míní Jozef Vasl, další z Romů bydlících na sídlišti Máj.

Radnice namítá, že se o to už snažila, ale nepřihlásil se nikdo, kdo by splňoval stanovené požadavky. "Bohužel, nikdo tehdy nesplňoval, aby byl v jednadvaceti letech bezúhonný, beztrestný a ještě měl vzdělání, tedy maturitu. To jsou zákonem stanovené požadavky, které prostě musí splnit. Můžeme se o to znovu pokusit, ale jak říkám, zkušenost s tímto už máme," řekl primátor Thoma serveru iDnes.cz. S tím ale Romové nesouhlasí a říkají, že mezi sebou najdou mladé muže, kteří budou moci k městské policii nastoupit.

Romský koordinátor Roman Slivka je naopak spokojen s prací policistů během protiromské demonstrace. "Chtěl bych veřejně poděkovat Policii České republiky za to, že nás ochránila a zabránila pogromu, který na nás chystali extremisté.

Přečteno: 3420x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Extremismus, Neonacismus, Rasismus, Romové, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo