romea - logo
9. srpna 2020 (neděle)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

RomanoNet: Nová éra internetu pro romskou mládež se blíží! Zapojte se a vzdělávejte se!

7.5.2020 12:34
Ilustrační FOTO
Ilustrační FOTO

Organizace RomanoNet nabízí pro 5 účastníků dvouleté vzdělávání v lidskoprávní a mediální oblasti. Účastníci se budou moci zapojit do projektu "Peer vzdělávání v boji proti anitciganismu a projevům z nenávisti online" a získat měsíční stipendium za odvedenou práci. Zpravodajský server Romea.cz o tom informoval Michal Miko, ředitel organizace RomanoNet.

"Zajímají tě lidská práva? Bojuješ proti nenávistným projevům? Chceš šířit mediální gramotnost a monitorovat mediální obraz Romů v České Republice? Ano, ano a ano? Skvěle! Staň se účastníkem/účastnicí dva roky dlouhého projektu PECAO, nakopni svou kariéru i kreativního ducha!" píše se ve výzvě.

Účastníci získají možnost podílet se na vývoji nových vzdělávacích metod v lidskoprávní a mediální oblasti, naučí se, jak bojovat proti anticiganismu a nenávistným projevům ve společnosti a načerpají množství zkušeností.

"Projekt "Peer vzdělávání v boji proti anitciganismu a projevům z nenávisti online"  (PECAO), se zaměří na klíčový problém, který je společný pro celou Evropu: široce rozšířený anticiganismus ve společnosti," dodává Michal Miko.

Romové jsou největší etnickou menšinou v Evropě a podle studie "EU-Midis II" Agentury pro základní práva jsou zároveň nejvíce diskriminovanou menšinou. Jak ukazují stínové zprávy občanské společnosti  z projektu Roma Civil Monitor, většina členských států EU postrádá dostatečná opatření k účinnému boji proti anticiganismu.

"Pro realizaci projektu v České Republice, organizace RomanoNet hledá 5 účastníků  "Peer vzdělávání" a také mentory, kteří se zapojí do  projektu po dobu dvou let, účastníci budou získat měsíční stipendium za odvedenou práci," vysvětlil Michal Miko.

Základní informace pro zapojení do projektu

Profil účastníků "Peer vzdělávání":

  • Mladí lidé ve věku 18 až 30 let romského původu, kteří projevují zájem a motivaci v boji proti anticiganismu
  • Ochotný/á zůstat v projektu zapojen/á po celou dobu trvání projektu (2 roky)
  • Mít již nějaké zkušenosti s prací na tématech boje proti anticiganismu, práce s mládeží nebo boj proti nenávistným projevům (např. účastí v aktivitách nevládních organizací,  anebo  studiem humanitních oborů na VŠ)
  • Baví tě sociální sítě a umíš je spravovat?
  • Účastník by měl mít kontakty, které bude moci v budoucnu použít k propojení s mládežnickými skupinami v České Republice (např. zapojením se do mládežnické nebo studentské organizace).
  • Znalost angličtiny za účelem usnadnění účasti na mezinárodním školení.

Profil mentorů:

  • Věk nad 35 let 
  • zkušenosti v práci s mládeží
  • Mít zkušenosti s bojem proti diskriminaci, anticiganismu a projevům z nenávisti
  • Být schopný pracovat a mentorovat Peer to peer (vzdelávání vrstevníků)

Pokud máte zájem se projektu účastnit buď jako peer a nebo jako mentor pošlete svůj strukturovaný životopis s fotkou a motivační dopis, nebo video na email: miko.michal@gmail.com do 25. 5. 2020. Vybraní účastníci budou pozváni k online pohovoru.

Tento projekt je financován Evropskou unií z programu Práv, rovnoprávnosti a občanství a také za finanční podpory Googlu z programu Impact challenge on Safety v rámci projektu European Roma Grassroot´s Organization "Peer education to counter antigypsyist online hate speech".

Přečteno: 1260x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, projekt, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo