romea - logo
30. května 2020 (sobota)
svátek má Ferdinand
Loading
rozšířené vyhledávaní

RomanoNet: Nová éra internetu pro romskou mládež se blíží! Zapojte se a vzdělávejte se!

7.5.2020 12:34
Ilustrační FOTO
Ilustrační FOTO

Organizace RomanoNet nabízí pro 5 účastníků dvouleté vzdělávání v lidskoprávní a mediální oblasti. Účastníci se budou moci zapojit do projektu "Peer vzdělávání v boji proti anitciganismu a projevům z nenávisti online" a získat měsíční stipendium za odvedenou práci. Zpravodajský server Romea.cz o tom informoval Michal Miko, ředitel organizace RomanoNet.

"Zajímají tě lidská práva? Bojuješ proti nenávistným projevům? Chceš šířit mediální gramotnost a monitorovat mediální obraz Romů v České Republice? Ano, ano a ano? Skvěle! Staň se účastníkem/účastnicí dva roky dlouhého projektu PECAO, nakopni svou kariéru i kreativního ducha!" píše se ve výzvě.

Účastníci získají možnost podílet se na vývoji nových vzdělávacích metod v lidskoprávní a mediální oblasti, naučí se, jak bojovat proti anticiganismu a nenávistným projevům ve společnosti a načerpají množství zkušeností.

"Projekt "Peer vzdělávání v boji proti anitciganismu a projevům z nenávisti online"  (PECAO), se zaměří na klíčový problém, který je společný pro celou Evropu: široce rozšířený anticiganismus ve společnosti," dodává Michal Miko.

Romové jsou největší etnickou menšinou v Evropě a podle studie "EU-Midis II" Agentury pro základní práva jsou zároveň nejvíce diskriminovanou menšinou. Jak ukazují stínové zprávy občanské společnosti  z projektu Roma Civil Monitor, většina členských států EU postrádá dostatečná opatření k účinnému boji proti anticiganismu.

"Pro realizaci projektu v České Republice, organizace RomanoNet hledá 5 účastníků  "Peer vzdělávání" a také mentory, kteří se zapojí do  projektu po dobu dvou let, účastníci budou získat měsíční stipendium za odvedenou práci," vysvětlil Michal Miko.

Základní informace pro zapojení do projektu

Profil účastníků "Peer vzdělávání":

  • Mladí lidé ve věku 18 až 30 let romského původu, kteří projevují zájem a motivaci v boji proti anticiganismu
  • Ochotný/á zůstat v projektu zapojen/á po celou dobu trvání projektu (2 roky)
  • Mít již nějaké zkušenosti s prací na tématech boje proti anticiganismu, práce s mládeží nebo boj proti nenávistným projevům (např. účastí v aktivitách nevládních organizací,  anebo  studiem humanitních oborů na VŠ)
  • Baví tě sociální sítě a umíš je spravovat?
  • Účastník by měl mít kontakty, které bude moci v budoucnu použít k propojení s mládežnickými skupinami v České Republice (např. zapojením se do mládežnické nebo studentské organizace).
  • Znalost angličtiny za účelem usnadnění účasti na mezinárodním školení.

Profil mentorů:

  • Věk nad 35 let 
  • zkušenosti v práci s mládeží
  • Mít zkušenosti s bojem proti diskriminaci, anticiganismu a projevům z nenávisti
  • Být schopný pracovat a mentorovat Peer to peer (vzdelávání vrstevníků)

Pokud máte zájem se projektu účastnit buď jako peer a nebo jako mentor pošlete svůj strukturovaný životopis s fotkou a motivační dopis, nebo video na email: miko.michal@gmail.com do 25. 5. 2020. Vybraní účastníci budou pozváni k online pohovoru.

Tento projekt je financován Evropskou unií z programu Práv, rovnoprávnosti a občanství a také za finanční podpory Googlu z programu Impact challenge on Safety v rámci projektu European Roma Grassroot´s Organization "Peer education to counter antigypsyist online hate speech".

Přečteno: 901x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, projekt, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo