romea - logo
29. září 2022 (čtvrtek)
svátek má Michal

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

RomanoNet vyzývá vedení STAN k odvolání starosty Poděbrad z kandidátky a podává na starostu trestní oznámení

14.7.2022 11:20
Jaroslav Červinka (FOTO: https://www.starostove-nezavisli.cz/)
Jaroslav Červinka (FOTO: https://www.starostove-nezavisli.cz/)

Zastřešující organizace romských a proromských organizací RomanoNet vyzvala vedení hnutí STAN, aby stáhlo starostu Poděbrad Jaroslava Červinku z kandidátní listiny v letošních komunálních volbách. Zároveň chce na starostu podat trestní oznámení.

"Svými výroky se starosta dopouští institucionálního rasismu. Tento přečin považujeme za velice nebezpečný a proto se domníváme že může vést v budoucnu pouze k prohlubování sociálního vyloučení romské komunity v Poděbradech a okolí," uvádí RomanoNet v prohlášení, které zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Prohlášení organizace RomanoNet k rasistickým výrokům starosty Poděbrad

Starosta, který by nejraději po Romech střílel by měl být exemplárně vedením strany potrestán.

Takový člověk, který odmítá řešit problém se sociálně nepřizpůsobivými, tak starosta Červinka označuje Romy ze svého města, není personou, která by měla znovu zasednout v zastupitelstvu města a být starostou na další čtyři roky, protože není starostou všech.

My, jako zástupci občanské společnosti považujeme výroky starosty Poděbrad za zrůdné a motivující ostatní k nesnášenlivosti a anticiganistickým postojům.

RomanoNet se skrze členské organizace v minulých letech podílel na přípravě Strategie rovnosti, začlenění a participace Romů (Strategie romské integrace) 2021–2030, která byla přijata 10. května 2021.

V této vládní strategii se vláda jasně zavazuje bojovat proti anticiganismu a projevům nesnášenlivosti. 

Svými výroky se starosta dopouští institucionálního rasismu. Tento přečin považujeme za velice nebezpečný a proto se domníváme že může vést v budoucnu pouze k prohlubování sociálního vyloučení romské komunity v Poděbradech a okolí.  

Jako členové občanské společnosti se domníváme, že toto chování by mělo přimět vedení hnutí STAN odvolat starostu z kandidátky na nadcházející komunální volby.

Vyzýváme tedy vedení hnutí STAN, aby Jaroslava Červinku odvolalo z volební kandidátky.

Tato situace nám bohužel připomíná počínání některých politiků před minulými komunálním volbami v roce 2018, kdy protiromské postoje mnohdy pomohly získat volební hlasy.

Romanonet zároveň podá v nejbližší době na starostu Poděbrad trestní oznámení.

RomanoNet vznikl v únoru 2017 za účelem zastřešovat a koordinovat součinnost nevládních a neziskových organizací pracujících s romskou menšinou v ČR. Posláním organizace RomanoNet je prosazovat integrační politiku, která klade důraz na dodržování lidských práv, rovnosti, participaci Romů ve veřejném životě a jejich zapojení do rozhodovacích procesů. Členy RomanoNetu v tuto chvíli jsou Awen Amenca, IQ Roma servis, Khamoro, Kleja, Otevřená společnost, Romano jasnica, ROMEA, Romodrom, Slovo 21, Společně-Jekhetane a Vzájemné soužití.

Přečteno: 924x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

starosta, Rasismus, trest, trestní oznámení, Jaroslav Červinka, Komunální volby 2022HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo