romea - logo
18. září 2021 (sobota)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ROMEA a Muzeum romské kultury pořádají veřejnou diskuzi k budoucí podobě a roli Památníku Lety u Písku

23.2.2018 11:10
Model tzv. cikánského tábora Lety u Písku (Foto: archiv Romea.cz)
Model tzv. cikánského tábora Lety u Písku (Foto: archiv Romea.cz)

ROMEA o.p.s. a Muzeum romské kultury, s.p.o. pořádají veřejnou diskuzi k budoucí možné podobě a roli Památníku Lety u Písku nazvanou Návrat důstojnosti pietnímu místu v Letech u Písku.

Debata navazuje na setkání pracovní skupiny Platformy Lety iniciované Institutem Terezínské iniciativy a Muzeem romské kultury a bude se snažit dále rozvíjet dialog mezi pozůstalými, historiky, relevantními institucemi a veřejností se zájmem o Lety u Písku jako místo paměti a symbolu uznání holocaustu Romů v ČR.

Diskuze se bude konat v pátek 2. března 2018 od 13 hodin ve Skautském institutu v Praze na Staroměstském náměstí.

V panelové diskuzi vystoupí Zdeněk Daniel (autorizovaný architekt a pozůstalý) s panem Janem Hauerem – spolupracovníkem Institutu Terezínské iniciativy a pozůstalým. Muzeum romské kultury zastupuje jeho ředitelka a historička Jana Horváthová a také se zúčastní paní Veronika Patočková z organizace Romatrial a Stiftung Denkmal für die ermordeten Juden Europas.

Přímými účastníky debaty v sále budou vedle pracovní skupiny Platformy Lety především členové rodin, kterých se internace v Letech u Písku potažmo v Hodoníně u Kunštátu bolestně týkala. 

„Chceme umožnit veřejnosti účastnit se debaty o budoucí podobě památníku v Letech, protože vnímáme jako důležité, aby zazněl hlas pozůstalých, odborníků ale také i všech ostatních, které toto téma zajímá. Nechceme rozhodovat o podobě takto důležitého místa sami,“ dodává ředitelka Muzea romské kultury, Jana Horváthová. 

„Celá diskuze bude on-line přenášena přes Romea.cz. Záznam tak bude dostupný i veřejnosti. ROMEA a muzeum budou pořádat i další kulaté stoly, dubnový probere téma s občany přímo z míst nedalekých památníku (Písek a okolí), květnový bude věnovaný historickému pohledu na tzv. cikánský tábor v Letech u Písku a srpnový se zaměří na vzdělávání o holokaustu Romů“, upřesňuje Eva Zdařilová za ROMEA o.p.s.

Informace a diskuze o budoucí podobě památníku v Letech naleznete na nové stránce věnované památníku v Letech u Písku a také na stránkách Muzea romské kultury.

http://letypamatnik.cz

http://www.rommuz.cz/pamatniky/lety-u-pisku/

https://www.facebook.com/PamatnikLety/

Veškeré publikované články k Letům u Písku můžete sledovat v tematické sekci na serveru Romea.cz: http://www.romea.cz/cz/stitek/lety-u-pisku-2

Eva Zdařilová
Přečteno: 1449x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, památník, Diskuze, Muzeum romské kulturyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo