romea - logo
11. prosince 2019 (středa)
svátek má Dana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romea.cz: Špína, urážky, primitivismus? I tak nechme diskuse na internetu žít!

13.2.2015 11:45
Koláž: Romea.cz
Koláž: Romea.cz

Čeká diskuse na internetu zásadní omezení? Budou zpravodajské servery nuceny diskuse rušit nebo přísně regulovat? A budou požadovat, aby diskutující vystupovali pod vlastními skutečnými jmény a vzdali se anonymity? Naznačí to verdikt Evropského soudu pro lidská práva, který právě řeší kauzu estonského portálu Delfi AS. Diskuse Radiožurnálu na toto téma se účastnil editor serveru Romea.cz Michal Komárek.

AUDIO

V kauze,kterou se už od roku 2006 zabývají estonské soudy a která se nyní dostala do Štrasburku jde zjednodušeně řečeno o to, nakolik jsou internetové servery zodpovědné za diskusní příspěvky svých čtenářů, respektive za jakých okolností je musí odstranit, aby se vyhnuly případnému trestnímu stíhání. Stačí, když je odstraní tehdy, když je někdo upozorní na jejich závadný obsah? Musí je odstraňovat bezprostředně poté, co se v diskusi objeví a to aniž by je někdo musel upozornit? Musí dokonce zabránit tomu, aby se na serveru objevily?

Praxe v České republice odpovídá zhruba první možnosti – servery za obsah diskusních příspěvků odpovědné jsou a pokud je ani na základě upozornění na jejich urážlivý obsah neodstraní, může je čekat soudní spor. Romea.cz upozornila na přelomový rozsudek, který v tomto ohledu nedávno vynesla soudkyně Veronika Křesťanová: Server Parlamentní listy má za neodstranění urážlivých diskusních příspěvků zaplatit 150 000 korun Jaroslavu Suchému.

Skončí internetové diskuse?

Pokud by Evropský soud pro lidská práva rozhodl v neprospěch estonského internetového portálu a pokud by platila tvrdá interpretace takového verdiktu, pak by to pro provozovatele diskusí zřejmě znamenalo, že musí:

- buď diskuse plošně zrušit, aby se pojistily proti tomu, že se v nich někde objeví závadný příspěvek, nebo

- diskusní příspěvky vhodné ke zveřejnění předem vybírat, což by pro velké servery znamenalo zaměstnat obrovský počet zaměstnanců, kteří by diskuse sledovali, a pro jistotu ještě požadovat, aby

- se diskutující přihlásili ke své skutečné identitě, aby se tak mohl případný postižený soudit přímo s nimi, nikoli se serverem

Všechny ty možnosti jsou pro internetové diskuse velmi problematické, možná až likvidační. Editor serveru Romea.cz Michal Komárek si o úrovni internetových diskusí nedělá žádné iluze, přesto se nedomnívá, že by měly být regulovány přísněji. „Myslím, že regulace, která u nás platí nyní, je dostatečná,“ říká. „A například prolamování anonymity je i velký etický problém – hodně se o tom diskutovalo v souvislosti s Facebookem, který zavedl „real name policy“, tedy povinnost přihlašovat se pod skutečným jménem. Podle kritiků tak proměnil sociální síť v pole vzájemného špiclování - „falešné“ účty byly rušeny na základě oznámení jiných uživatelů sítě. Navíc také diskriminoval například ty, kdo chtějí zůstat v anonymitě z politických důvodů.“

Podle Komárka navíc není o mnoho vyšší ani úroveň veřejné diskuse jako takové. Cesta od urážlivých a primitivních a útočných diskusních příspěvků nespočívá ve zvýšeném cenzorském dohledu, ale ve snaze kultivovat veřejnou diskusi obecně.

To se nepovede jedním soudním verdiktem, či jedním novým zákonem. A samozřejmě je otázka, zda se to vůbec kdy povede.

Přečteno: 1384x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Internet, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo