romea - logo
9. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Drahoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romea.cz: Špína, urážky, primitivismus? I tak nechme diskuse na internetu žít!

13.2.2015 11:45
Koláž: Romea.cz
Koláž: Romea.cz

Čeká diskuse na internetu zásadní omezení? Budou zpravodajské servery nuceny diskuse rušit nebo přísně regulovat? A budou požadovat, aby diskutující vystupovali pod vlastními skutečnými jmény a vzdali se anonymity? Naznačí to verdikt Evropského soudu pro lidská práva, který právě řeší kauzu estonského portálu Delfi AS. Diskuse Radiožurnálu na toto téma se účastnil editor serveru Romea.cz Michal Komárek.

AUDIO

V kauze,kterou se už od roku 2006 zabývají estonské soudy a která se nyní dostala do Štrasburku jde zjednodušeně řečeno o to, nakolik jsou internetové servery zodpovědné za diskusní příspěvky svých čtenářů, respektive za jakých okolností je musí odstranit, aby se vyhnuly případnému trestnímu stíhání. Stačí, když je odstraní tehdy, když je někdo upozorní na jejich závadný obsah? Musí je odstraňovat bezprostředně poté, co se v diskusi objeví a to aniž by je někdo musel upozornit? Musí dokonce zabránit tomu, aby se na serveru objevily?

Praxe v České republice odpovídá zhruba první možnosti – servery za obsah diskusních příspěvků odpovědné jsou a pokud je ani na základě upozornění na jejich urážlivý obsah neodstraní, může je čekat soudní spor. Romea.cz upozornila na přelomový rozsudek, který v tomto ohledu nedávno vynesla soudkyně Veronika Křesťanová: Server Parlamentní listy má za neodstranění urážlivých diskusních příspěvků zaplatit 150 000 korun Jaroslavu Suchému.

Skončí internetové diskuse?

Pokud by Evropský soud pro lidská práva rozhodl v neprospěch estonského internetového portálu a pokud by platila tvrdá interpretace takového verdiktu, pak by to pro provozovatele diskusí zřejmě znamenalo, že musí:

- buď diskuse plošně zrušit, aby se pojistily proti tomu, že se v nich někde objeví závadný příspěvek, nebo

- diskusní příspěvky vhodné ke zveřejnění předem vybírat, což by pro velké servery znamenalo zaměstnat obrovský počet zaměstnanců, kteří by diskuse sledovali, a pro jistotu ještě požadovat, aby

- se diskutující přihlásili ke své skutečné identitě, aby se tak mohl případný postižený soudit přímo s nimi, nikoli se serverem

Všechny ty možnosti jsou pro internetové diskuse velmi problematické, možná až likvidační. Editor serveru Romea.cz Michal Komárek si o úrovni internetových diskusí nedělá žádné iluze, přesto se nedomnívá, že by měly být regulovány přísněji. „Myslím, že regulace, která u nás platí nyní, je dostatečná,“ říká. „A například prolamování anonymity je i velký etický problém – hodně se o tom diskutovalo v souvislosti s Facebookem, který zavedl „real name policy“, tedy povinnost přihlašovat se pod skutečným jménem. Podle kritiků tak proměnil sociální síť v pole vzájemného špiclování - „falešné“ účty byly rušeny na základě oznámení jiných uživatelů sítě. Navíc také diskriminoval například ty, kdo chtějí zůstat v anonymitě z politických důvodů.“

Podle Komárka navíc není o mnoho vyšší ani úroveň veřejné diskuse jako takové. Cesta od urážlivých a primitivních a útočných diskusních příspěvků nespočívá ve zvýšeném cenzorském dohledu, ale ve snaze kultivovat veřejnou diskusi obecně.

To se nepovede jedním soudním verdiktem, či jedním novým zákonem. A samozřejmě je otázka, zda se to vůbec kdy povede.

Přečteno: 1391x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Internet, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo