romea - logo
8. srpna 2022 (pondělí)
svátek má Soběslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ROMEA: Diskuse k výročí 17.listopadu se zúčastnilo téměř sto čtyřicet studentů

Praha, 18.11.2013 12:14, (ROMEA)
Diskusi moderovala Bára Procházková, šéfredaktorka měsíčníku Bel Mondo (FOTO: bau)
Diskusi moderovala Bára Procházková, šéfredaktorka měsíčníku Bel Mondo (FOTO: bau)

U příležitosti výročí „sametové“ revoluce pořádalo občanské sdružení ROMEA v pátek 15.11.2013 moderovanou diskusi romských i neromských studentů na téma demokracie a svoboda v Divadle v Korunní v Praze.

Diskusi moderovala Bára Procházková, šéfredaktorka společenského měsíčníku Bel Mondo, který vzniká ve spolupráci s týdeníkem Respekt. Mezi diskutujícími byli studenti z Technické univerzity v Liberci, gymnázia Open Gate, Lauderových škol, Evangelické akademie a Mezinárodní konzervatoře Praha..

Setkání bylo vyvrcholením projektu s názvem „Propagace a podpora vzdělávání za pomoci úspěšných romských osobností“, jež má za cíl propagovat vzdělávání, propojit studenty a jejich budoucí možné zaměstnavatele, zapojit studenty do činnosti pro občanskou společnost a ukázat, že studenty zajímají témata demokracie a svobody.

„Jsem nadšená z toho, že studenti se nebáli jít do hloubky témat a velice mě potěšila úroveň diskuse. Doufám, že setkání pro ně bylo přínosem stejně tak jako pro mě,“ říká Petra Zahradníková, koordinátorka projektu.

Diskusi předcházely dva workshopy – v Ostravě a Ústí nad Labem, na kterých se s romskými studenty setkali zástupci místní samosprávy a neziskových organizací a pravidelná práce s dětmi a studenty v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Studenti dostávali informace nabízející např. stáže v zahraničí, možnosti studia atd.

V obou regionech navíc na vytipovaných základních školách pracovali se smíšenými skupinami dětí vždy pedagog dané školy, mentor z řad romských osobností a výtvarník. Kromě pravidelného setkávání z této spolupráce vznikly koláže na téma demokracie a lidská práva. Právě ty byly v divadle v Korunní vystaveny a na pódiu tvořily nevšední výtvarné kulisy.

V odpoledním programu diskuse pak vystoupily děti ze ZŠ Karasova v Ostravě spolu se svým mentorem Lukreciem Kiššem a děti ze ZŠ Dolní Podluží s mentorkou Marcelou Surmajovou.

VIDEO

Projekt navazuje na dlouhodobou podporu středoškolských a vysokoškolských studentů v různých předchozích realizovaných projektech a spolupracuje s projektem Romský mentor, díky kterému se pravidelně schází skupiny dětí s romským „mentorem“ – profesionálem ve svém oboru. Zvláště zajímavá je i spolupráce se studenty REF (Roma Education Fund) – stipendijního programu.

Projekt financuje OBSE ODIHR.

Děkujeme Amnesty International za podporu při realizaci projektu a Divadlu v Korunní za poskytnutý prostor, podporu a spolupráci. 

Více informací naleznete na webu projektu nebo v říjnovém vydání měsíčníku Romano voďi.

Přečteno: 1337x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

diskuse, Divadlo v Korunní, student, svoboda, demokracie, Bára Procházková, Projekt Romský mentorHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo