romea - logo
22. ledna 2018 (pondělí)
svátek má Slavomír
Zprávy e-mailem - Nemáte čas číst naše zprávy každý den? Nechte si posílat souhrn toho nejdůležitějšího tak často, jak  chcete Vy.
Loading
rozšířené vyhledávaní

ROMEA je s vámi už 15 let!

31.12.2017 17:35
ROMEA byla založena 31. 12. 2002
ROMEA byla založena 31. 12. 2002

 

2003

Přesně na Silvestra 31. 12. 2002 je občanské sdružení ROMEA oficiálně zaregistrováno. Jeho založení na podzim 2002 iniciovala pětice (tehdy mladých) přátel: Jarmila Balážová, Zdeněk Ryšavý, Soňa Kalejová, Vojta Lavička a David Pešta.

24. 2. 2003 vychází historicky první číslo časopisu Romano voďi.

V únoru 2003 ROMEA spouští zpravodajský server Romea.cz. Textové zpravodajství je záhy doplněno i o videa, která se nejdříve zaměřují na kulturu. Vzniká pořad hudební show Čhinger Phager, jsou položeny základy vůbec první romské internetové televize ROMEA TV.

2004

Rok 2004 znamená pro organizaci další rozvoj a rozšíření z mediální oblasti i do vzdělávací. Je založen vzdělávací web skola.romea.cz, probíhá 1. ročník literární soutěže Menšiny mezi námi, která bude pravidelně pokračovat až do roku 2011, pořádáme besedy na školách.

2005

ROMEA pořádá 8. 12. 2005 v Mramorovém sále Paláce Lucerna pietní večer k uctění památky zesnulé Mileny Hübschmannové, jejíž literární cenu pak v dalších letech ROMEA dvakrát udělí.

OCENĚNÍ

  • 2006 – Stříbrná Effie
  • 2010 – Gypsy Spirit v kategorii Organizace
  • 2012 – Cena Alice Garrigue Masarykové, kterou uděluje Velvyslanectví USA
  • 2013 – Redaktor Romea.cz František Kostlán získává cenu Roma Spirit v kategorii Média
  • 2013 – Server Romea.cz skončil v prestižní soutěži Křišťálová Lupa na devátém místě
  • 2015 – Vedoucí Romea.cz Zdeněk Ryšavý získává cenu Roma Spirit v kategorii Média
  • 2016 – European Roma Spirit pro Romea.cz v kategorii Média
  • 2017 – Cena za odvahu, kterou uděluje Nadační fond proti korupci

Poprvé se snažíme získat peníze od drobných dárců a zapojujeme se do projektu Coolhelp a prodáváme tehdy velmi populární černé náramky. Prodáme jich 12 tisíc.

2006

ROMEA rozšiřuje svou činnost o sociální oblast. Zapojuje se do projektu Equal společně s organizací Slovo 21 ad. Otevíráme vzdělávací a internetové centrum, pomáháme Romům hledat práci a budeme to dělat až do roku 2015, spouštíme svůj první kurz pro mladé romské novináře.

V říjnu 2006 přijímá náš pracovník první telefonát na antidiskriminační linku. Ta funguje až do roku 2015

2007

Vznikají samostatné stránky romské internetové televize ROMEA TV, na níž lze sledovat několik stálých pořadů. Například pořady Hiri nebo pořad pro mladé TERNO, který uvádí tehdy 17letý Tomáš Bystrý. Dnes je Tomáš editorem na stanici Radiožurnál.

V červenci 2007 podáváme trestní oznámení na Lianu Janáčkovou, mluvila o „přemnožení cigánů“, které dá za elektrický plot. Připojujeme se k trestnímu oznámení na Jiřího Čunka.

2008

Rozjíždíme kampaň Udělej něco! – Ker vareso!, která se zaměřuje na samotné Romy, chceme je motivovat prostřednictvím pozitivních vzorů, klademe důraz na nezbytnou iniciativu a jejich angažovanost.

I na základě kauzy Liany Janáčkové začínáme v roce 2008 monitorovat protiprávní, rasistické nebo diskriminační případy, monitorujeme protiromské demonstrace. Zaměřujeme se i na média – vzniká projekt mediální watchdog, který v dalších letech nabere na síle.

2009

Další zlomový rok a nové aktivity. Tři roky bude vycházet časopis pro mládež Romano voďori, rozšiřujeme náš vzdělávací server založený v roce 2004, pracujeme na metodické příručce pro pedagogy ZŠ a SŠ na téma romské literatury a historie. Vyjde v roce 2012.

V roce 2009 je odvysílán poprvé pořad Desetiminutovka. Speciální talk show, které postupně uvádějí Tomáš Bystrý, Jarmila Balážová, Robert Ferko a Richard Samko.

2010

ROMEA začíná administrovat stipendijní program pro romské vysokoškolské studenty. Hlavním cílem programu je skrze stipendia zvýšit vzdělanostní úroveň romské minority v terciárním stupni vzdělání a působit desegregačně na vzdělávací systém.

2011

Začínáme realizovat projekt Romský mentor, jehož hlavním cílem je přispět k integraci znevýhodněných dětí prostřednictvím realizace volnočasových aktivit z oblasti umění a kultury a později sportu na školách.

2012

Zažíváme výrazný úspěch na poli mediálního watchdogu. Parlamentní listy vymyslely falešnou protiromskou zprávu, kterou přebírá na své titulky většina médií. Zpravodajský server Romea.cz je odhalil. Některá média se pak za uveřejnění zprávy omlouvají a redaktoři serveru si mohli přečíst několik pochvalných stanovisek mediálních analytiků – Jindřich Šídlo: „Tohle je případ do učebnic žurnalistiky, a pokud možno, už od tohoto semestru.“

2013

V rámci projektu Evropa: Domov Romů natáčíme společně s organizací Transitions Online dokumentární film Protože je naděje, který vypráví o romském aktivistovi z o. s. Konexe Jožkovi Mikerovi.

2014

V plném proudu je mediálně-watchdogový projekt, zaměřený na nápravu zkresleného mediálního obrazu Romů. ROMEA vydává analýzu médii a ukazuje, jakým způsobem jsou Romové zobrazováni. V září probíhá ve spolupráci s VOŠP v Praze mediální trénink zaměřený na praktické dovednosti v komunikaci s různými druhy médií. Vznikají filmy Ve stínu holocaustu Romů, o táboře v Letech u Písku, a film Splněný sen, věnovaný romskému internetovému rádiu a skupině Gipsy Kubo.

2015

Server Romea.cz poprvé od jeho vzniku díky úspěchu v programu Nadace Vodafone Rok jinak vede novinář “zvenčí” Michal Komárek. Zaměřuje se na oblast školství, ale i na větší proniknutí serveru do velkých médií. Realizujeme také dva praktické semináře o mediálním zobrazování Romů pro studenty VOŠP v Praze.

2016

Další zlomový rok. Rozjíždíme komplexní Stipendijní program pro romské studenty SŠ a VOŠ. V listopadu pak posíláme první stipendia téměř šedesátce studentů. V roce 2017 už to bude 86 studentů. Pořádáme setkání romských studentů, statisíce korun směřují na doučování a jejich osobnostní rozvoj.

Startuje projekt Romská paměť. Cílem projektu je přiblížit širší veřejnosti historii Romů prostřednictvím osobních příběhů romských pamětníků.

2017

Další posun internetové televize ROMEA TV. Soustředíme se na přímé přenosy tiskových konferencí a různých dalších akcí. Trénujeme další romské novináře, kteří se budou podílet na vysílání televize v roce 2018.

Jako jedna z mála organizací zabývající se romskou tematikou se soustředíme na drobné dárce. Hned v první fundraisingové kampani v září 2017 vybereme přes 120 tisíc korun a 65 procent dárců tvoří Romové. V další kampani ONI JE DO PLYNU. MY JE DO ŠKOL vybíráme skoro půl milionu.

Přečteno: 1476x

Kam dál:

Štítky:  

ROMEA, VýročíHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

VIDEO: Server Romea.cz vyzpovídal napadeného chlapce, jeho matku a svědka incidentu v ústecké MHD

18.1.2018 13:55
Pracovníci serveru Romea.cz hovořili s chlapcem, kterého chtěla revizorka ústeckého dopravního podniku minulý týden násilím vyhodit z ranního spoje do školy. Prostor dostala také matka chlapce a mladík, který incident natočil na telefon. 
 celý článek

Ilustrační FOTO

Policie k případu úmrtí malé Janičky v Sheffieldu: Neexistují žádné podezřelé okolnosti její smrti

12.1.2018 14:45
Podle policejního velitelství v South Yorkshire, které vyšetřuje smrt malé Janičky v Sheffieldu, neexistují žádné podezřelé okolnosti její smrti. Vyplývá to z vyjádření pro server Romea.cz k případu, který mezi Romy na sociálních sítí vyvolal bouřlivou diskuzi.
 celý článek

Revizorka 11. 1. 2018 vyhodila z autobusu romské děti jedoucí do školy do Trmic. Vadilo jí, že měly na zádech batohy (FOTO: Repro Facebook, koláž: Romea.cz)

videoÚstecký dopravní podnik stojí za svou revizorkou, která vyhodila romské děti z autobusu. Uznává ale, že neměla chlapce chytit za ruku

12.1.2018 14:20
Dopravní podnik města Ústí nad Labem uznává (DPMUL), že revizorka v rámci svých pravomocí chlapce neměla chytit za ruku. Vzhledem k tomu, že chlapec měl být k ženě vulgární a měl si odmítnout sundat batoh ze zad, stojí ale dopravní podnik za svou zaměstnankyní. DPMUL to uvádí v dnes zveřejněné tiskové zprávě. Incident se odehrál včera ráno během cesty školáků do trmické základní školy.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky..
romea - logo