romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ROMEA pořádala mediální trénink. Chce zlepšit zobrazování Romů v médiích

Praha, 26.9.2014 13:30, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 10. 10. 2014, 10:45)
Ilustrační foto: Archiv Romea.cz
Ilustrační foto: Archiv Romea.cz

ROMEA, o.p.s. ve spolupráci s Vyšší odbornou školou publicistiky v Praze pořádala o posledním zářijovém víkendu mediální trénink zaměřený na praktické dovednosti v komunikaci s různými druhy médií. Školení vedli profesionální žurnalisté Roman Bradáč a Václav Sochor.

„Způsob, jakým mnohá média informují o Romech, přispívá v obrovské míře k vytváření a upevňování předsudků a negativních postojů vůči Romům. Jedním z rysů současné mediální scény je také nízká ochota poskytovat prostor Romům samotným. Chtěli bychom proto umožnit romským účastníkům našeho workshopu nahlédnout do mediálního zákulisí a vybavit je praktickými radami a zkušenostmi, jak v kontaktu s novináři obstát a nenechat se zahnat do kouta,“ přibližuje Zdeněk Ryšavý, ředitel organizace ROMEA.

Na účastníky však nečekaly hodiny přednášek a teorie, ale především praktická cvičení v profesionálních studiích Vyšší odborné školy publicistiky - vyzkoušeli si, jaké to je hovořit v různých situacích v rozhlase a před kamerou.

„Kromě rozboru vlastních audiovizuálních výstupů účastníků se část školení věnovala i konkrétním ukázkám pořadů, kde vystoupení nějakého Roma nebo Romky bylo spíše rozpačité namísto toho, aby využilo prostoru pro možnost něco důležitého sdělit, případně ustát tlak ostříleného moderátora,“ říká Ryšavý.

Dvoudenní trénink účastníkům představil také mediální mapu České republiky, rozdíly mezi veřejnou službou a komerčními médii, věnoval se novinářské etice a objasnil, jaké mají respondenti v kontaktu s médii práva, představil základní zásady komunikace s médii.

Školení je součástí projektu, který usiluje o snížení diskriminace a rasismu prostřednictvím objektivnějšího zobrazování Romů v médiích. Jeho součástí je také každodenní kontrola a náprava mediálních výstupů, romský mediální servis, vlastní zpracovávání romských témat pro zpravodajský server Romea.cz nebo podpora studentů žurnalistiky.

VIDEO

FOTOGALERIE

Roman Bradáč - zahraniční redakce ČT, šéf zahraničního zpravodajství, stálý zpravodaj v USA (2003 – 2008), ředitel vnějších vztahů, vedoucí sekretariátu generálního ředitele, ředitel zpravodajského kanálu ČT24, kandidát na generálního ředitele ČT, stál u vzniku nové relace Hlavní zprávy na TV Barrandov, později její výkonný ředitel.

Václav Sochor – zahraniční redakce TV Nova, česká redakce BBC v Praze, BBC v Londýně, vedoucí zahraničního zpravodajství televize Z1, šéf týdeníku o médiích a komerční komunikaci Strategie, šéfredaktor týdeníku Marketing & Media vydavatelství Economia, moderátor pořadu Média a svět v České televizi, Český rozhlas - šéfredaktor Rádio Česko.

Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

Přečteno: 2406x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ROMEA, Vyšší odborná škola publicistiky, Roman Bradáč, Václav Sochor, Romové, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo