romea - logo
10. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ROMEA pořádá v Praze studentskou diskusi o demokracii

Praha, 12.11.2013 15:59, (ROMEA)
V rámci projektu proběhl i workshop v Ústí nad Labem. (FOTO:bau)
V rámci projektu proběhl i workshop v Ústí nad Labem. (FOTO:bau)

U příležitosti výročí „sametové“ revoluce pořádá občanské sdružení ROMEA v pátek 15.11.2013 moderovanou diskusi romských i neromských studentů na téma demokracie a svoboda v Divadle v Korunní v Praze.

Diskusi moderuje Bára Procházková, šéfredaktorka společenského měsíčníku Bel Mondo, který vzniká ve spolupráci s týdeníkem Respekt. Mezi diskutujícími budou studenti z Technické univerzity v Liberci, gymnázia Open Gate, Lauderových škol a Evangelické akademie.

Setkání je vyvrcholením projektu s názvem „Propagace a podpora vzdělávání za pomoci úspěšných romských osobností“, jež má za cíl propagovat vzdělávání, propojit studenty a jejich budoucí možné zaměstnavatele, zapojit studenty do činnosti pro občanskou společnost a ukázat, že studenty zajímají témata demokracie a svobody.

„Chceme přispět k vzájemné diskusi na společných tématech a spolupráci,“ říká Petra Zahradníková, koordinátorka projektu.

Diskusi předcházely dva workshopy – v Ostravě a Ústí nad Labem, na kterých se s romskými studenty setkali zástupci místní samosprávy a neziskových organizací a pravidelná práce s dětmi a studenty v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Studenti dostávali informace nabízející např. stáže v zahraničí, možnosti studia atd.

V obou regionech navíc na vytipovaných základních školách pracovali se smíšenými skupinami dětí vždy pedagog dané školy, mentor z řad romských osobností a výtvarník. Kromě pravidelného setkávání z této spolupráce vznikly koláže na téma demokracie a lidská práva. Právě ty budou v divadle v Korunní vystaveny.

Projekt navazuje na dlouhodobou podporu středoškolských a vysokoškolských studentů v různých předchozích realizovaných projektech a spolupracuje s projektem Romský mentor, díky kterému se pravidelně schází skupiny dětí s romským „mentorem“ – profesionálem ve svém oboru. Zvláště zajímavá je i spolupráce se studenty REF (Roma Education Fund) – stipendijního programu.

Program:

9:30 – 10:00 registrace

10:00 - 10:20 prezentace projektu

10:30 – 12:30 diskuse studentů moderovaná šéfredaktorkou měsíčníku Bel Mondo Bárou Procházkovou

12:40 prezentace Amnesty International Czech Republic

13:00 – 14:030 představení práce s dětmi – žáci ZŠ Dolní Podluží a mentorka Marcela Surmajová, žáci ZŠ Karasova a mentor Lukrecius Chang (prohlédněte si videostream).

Projekt financuje OBSE ODIHR.

Děkujeme Amnesty International za podporu při realizaci projektu.

Více informací naleznete na webu projektu nebo v říjnovém vydání měsíčníku Romano voďi. 


Přečteno: 1271x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

diskuse, Divadlo v Korunní, Bára Procházková, student, demokracie, svoboda, Projekt Romský mentorHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo