romea - logo
15. ledna 2021 (pátek)
svátek má Alice

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ROMEA pořádá v Praze studentskou diskusi o demokracii

Praha, 12.11.2013 15:59, (ROMEA)
V rámci projektu proběhl i workshop v Ústí nad Labem. (FOTO:bau)
V rámci projektu proběhl i workshop v Ústí nad Labem. (FOTO:bau)

U příležitosti výročí „sametové“ revoluce pořádá občanské sdružení ROMEA v pátek 15.11.2013 moderovanou diskusi romských i neromských studentů na téma demokracie a svoboda v Divadle v Korunní v Praze.

Diskusi moderuje Bára Procházková, šéfredaktorka společenského měsíčníku Bel Mondo, který vzniká ve spolupráci s týdeníkem Respekt. Mezi diskutujícími budou studenti z Technické univerzity v Liberci, gymnázia Open Gate, Lauderových škol a Evangelické akademie.

Setkání je vyvrcholením projektu s názvem „Propagace a podpora vzdělávání za pomoci úspěšných romských osobností“, jež má za cíl propagovat vzdělávání, propojit studenty a jejich budoucí možné zaměstnavatele, zapojit studenty do činnosti pro občanskou společnost a ukázat, že studenty zajímají témata demokracie a svobody.

„Chceme přispět k vzájemné diskusi na společných tématech a spolupráci,“ říká Petra Zahradníková, koordinátorka projektu.

Diskusi předcházely dva workshopy – v Ostravě a Ústí nad Labem, na kterých se s romskými studenty setkali zástupci místní samosprávy a neziskových organizací a pravidelná práce s dětmi a studenty v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Studenti dostávali informace nabízející např. stáže v zahraničí, možnosti studia atd.

V obou regionech navíc na vytipovaných základních školách pracovali se smíšenými skupinami dětí vždy pedagog dané školy, mentor z řad romských osobností a výtvarník. Kromě pravidelného setkávání z této spolupráce vznikly koláže na téma demokracie a lidská práva. Právě ty budou v divadle v Korunní vystaveny.

Projekt navazuje na dlouhodobou podporu středoškolských a vysokoškolských studentů v různých předchozích realizovaných projektech a spolupracuje s projektem Romský mentor, díky kterému se pravidelně schází skupiny dětí s romským „mentorem“ – profesionálem ve svém oboru. Zvláště zajímavá je i spolupráce se studenty REF (Roma Education Fund) – stipendijního programu.

Program:

9:30 – 10:00 registrace

10:00 - 10:20 prezentace projektu

10:30 – 12:30 diskuse studentů moderovaná šéfredaktorkou měsíčníku Bel Mondo Bárou Procházkovou

12:40 prezentace Amnesty International Czech Republic

13:00 – 14:030 představení práce s dětmi – žáci ZŠ Dolní Podluží a mentorka Marcela Surmajová, žáci ZŠ Karasova a mentor Lukrecius Chang (prohlédněte si videostream).

Projekt financuje OBSE ODIHR.

Děkujeme Amnesty International za podporu při realizaci projektu.

Více informací naleznete na webu projektu nebo v říjnovém vydání měsíčníku Romano voďi. 


Přečteno: 1277x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

diskuse, Divadlo v Korunní, Bára Procházková, student, demokracie, svoboda, Projekt Romský mentorHLAVNÍ ZPRÁVY

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

Renata Berkyová: Jak na dějiny Romů ve výuce

12.1.2021 15:05
Romská menšina je jednou z nejpočetnějších menšin žijících v ČR po staletí. Také proto by poznávání romské kultury, jazyka a dějin, které jsou neoddělitelně spjaty s českou historií, mělo být v rámci dalšího vzdělávání žáků a studentů samozřejmostí.
 celý článek

Lucie Lucassen (FOTO: archiv Lucie Lucassen)

Lucie Lucassen: Pomáhat druhým mi dává smysl. Jednou si adoptuji romské dítě z dětského domova

12.1.2021 12:08
Vyrostla v rodině pěstounů a dlouho si nechtěla své romství přiznat. Když ale začala pracovat v jedné z největších romských neziskových organizací v Česku a poznala tak Romy zblízka, vyrovnala se i ona sama se svojí identitou a začala se zajímat o romskou historii.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo