romea - logo
23. ledna 2020 (čtvrtek)
svátek má Zdeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

ROMEA pořádá v Praze studentskou diskusi o demokracii

Praha, 12.11.2013 15:59, (ROMEA)
V rámci projektu proběhl i workshop v Ústí nad Labem. (FOTO:bau)
V rámci projektu proběhl i workshop v Ústí nad Labem. (FOTO:bau)

U příležitosti výročí „sametové“ revoluce pořádá občanské sdružení ROMEA v pátek 15.11.2013 moderovanou diskusi romských i neromských studentů na téma demokracie a svoboda v Divadle v Korunní v Praze.

Diskusi moderuje Bára Procházková, šéfredaktorka společenského měsíčníku Bel Mondo, který vzniká ve spolupráci s týdeníkem Respekt. Mezi diskutujícími budou studenti z Technické univerzity v Liberci, gymnázia Open Gate, Lauderových škol a Evangelické akademie.

Setkání je vyvrcholením projektu s názvem „Propagace a podpora vzdělávání za pomoci úspěšných romských osobností“, jež má za cíl propagovat vzdělávání, propojit studenty a jejich budoucí možné zaměstnavatele, zapojit studenty do činnosti pro občanskou společnost a ukázat, že studenty zajímají témata demokracie a svobody.

„Chceme přispět k vzájemné diskusi na společných tématech a spolupráci,“ říká Petra Zahradníková, koordinátorka projektu.

Diskusi předcházely dva workshopy – v Ostravě a Ústí nad Labem, na kterých se s romskými studenty setkali zástupci místní samosprávy a neziskových organizací a pravidelná práce s dětmi a studenty v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Studenti dostávali informace nabízející např. stáže v zahraničí, možnosti studia atd.

V obou regionech navíc na vytipovaných základních školách pracovali se smíšenými skupinami dětí vždy pedagog dané školy, mentor z řad romských osobností a výtvarník. Kromě pravidelného setkávání z této spolupráce vznikly koláže na téma demokracie a lidská práva. Právě ty budou v divadle v Korunní vystaveny.

Projekt navazuje na dlouhodobou podporu středoškolských a vysokoškolských studentů v různých předchozích realizovaných projektech a spolupracuje s projektem Romský mentor, díky kterému se pravidelně schází skupiny dětí s romským „mentorem“ – profesionálem ve svém oboru. Zvláště zajímavá je i spolupráce se studenty REF (Roma Education Fund) – stipendijního programu.

Program:

9:30 – 10:00 registrace

10:00 - 10:20 prezentace projektu

10:30 – 12:30 diskuse studentů moderovaná šéfredaktorkou měsíčníku Bel Mondo Bárou Procházkovou

12:40 prezentace Amnesty International Czech Republic

13:00 – 14:030 představení práce s dětmi – žáci ZŠ Dolní Podluží a mentorka Marcela Surmajová, žáci ZŠ Karasova a mentor Lukrecius Chang (prohlédněte si videostream).

Projekt financuje OBSE ODIHR.

Děkujeme Amnesty International za podporu při realizaci projektu.

Více informací naleznete na webu projektu nebo v říjnovém vydání měsíčníku Romano voďi. 


Přečteno: 1262x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

diskuse, Divadlo v Korunní, Bára Procházková, student, demokracie, svoboda, Projekt Romský mentorHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo