romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

ROMEA přijala velkou výzvu. Spustila novou kampaň MÁM SEN! I HAVE A DREAM! na podporu romských studentů

19.4.2018 12:12
ROMEA spustila kampaň MÁM SEN! I HAVE A DREAM! na podporu romských studentů (Foto: koláž Romea.cz)
ROMEA spustila kampaň MÁM SEN! I HAVE A DREAM! na podporu romských studentů (Foto: koláž Romea.cz)

Organizace ROMEA spustila ve spolupráci s nadací Bader Philanthropies další kampaň na podporu studentů v rámci Stipendijního programu pro romské středoškoláky a studenty vyšších odborných a vysokých škol. Kampaň nese název MÁM SEN! I HAVE A DREAM! a jasně odkazuje na silný vzkaz bojovníka za lidská práva Martina Luthera Kinga, který byl ústředním představitelem hnutí za zrovnoprávnění Afroameričanů v USA.

"Každý máme nějaký sen. My chceme podpořit studenty v jejich studijních a profesních snech, a proto jsme přijali tuto opravdu velkou výzvu nadace Bader Philantrophies. Díky vybrané částce zabezpečíme stipendijní podporu na příští školní rok a pomůžeme tak nejméně 60 romským studentům na cestě za jejich sny. Chci vyzvat všechny ty, kteří vidí ve vzdělání hodnotu, aby také svým darem tuto výzvu podpořili. A můžete to udělat jednorázově větší částkou a nebo zadat trvalý příkaz, který se zdvojnásobí, dokud na program nezískáme 300 000 korun. Mám sen, že společně s vámi to dáme!" říká fundraiserka stipendijního programu a autorka kampaně Monika Mihaličková.

Když se organizaci ROMEA podaří do 15. června získat od dárců 300 tisíc korun, nadace Bader Philantrophies částku zdvojnásobí. Ke kampani vznikla také speciální stránka, prostřednictvím které mohou lidé na program přispět. Mohou tak učinit jednorázově nebo zadat trvalý příkaz. 

Stipendijní program pomáhá studentům realizovat své studijní a v budoucnu také profesní sny. Každý z nás nějaký takový sen měl, když chodil na školu. Mnozí romští studenti se musí ale k němu probojovávat přes bariéry, které jsou důsledkem dlouhodobého vyčleňování Romů z české společnosti a institucionální diskriminace, která se projevuje právě například nerovným přístupem ke vzdělání a na pracovní trh.

Odkaz Martina Luthera Kinga je v boji za lidská práva a zrovnoprávnění příslušníků menšin dodnes pro mnohá lidskoprávní hnutí hluboce inspirativní a živý. Jeho legendární projev, pro který se vžil název I have a dream (česky Mám sen) a jenž pronesl 28. srpna 1963 během Pochodu na Washington za práci a svobodu, se stal jedním z mezníků amerického hnutí za občanská práva. 

FOTOGALERIE

Během historického projevu Martina Luthera Kinga například zaznělo toto: "Sním o tom, že mé čtyři malé děti budou jednoho dne žít v zemi, kde nebudou posuzovány podle barvy své kůže, ale podle kvality charakteru. O tom dnes sním!"

"Organizace ROMEA usiluje skrze stipendijní program o podporu romských studentů v jejich cestě za vzděláním. To totiž z dlouhodobého hlediska povede ke zvyšování společenské, politické a ekonomické síly Romů jako jednotlivců, ale také jako představitelů romských komunit. Díky tomu se budou moci efektivněji zapojit do rozhodovacích společenských procesů, kterými bude možné dosáhnout změny společenských a strukturálních nerovností," říká k vizi, kterou v sobě stipendijní program nese, projektová manažerka Jitka Votavová. 

Stipendijní program pro romské středoškoláky a studenty VOŠ organizace ROMEA spustila roku 2016. Od té doby získala podporu řady nadací, mezi nimiž jsou největšími podporovateli dánská nadace VELUX, nadace Albatros či nadace Bader Philanthropies a také mnoho individuálních dárců.

Na základě výběrového řízení získalo v prvním roce projektu stipendium na 60 romských studentů středních a vyšších odborných škol. V aktuálním školním roce to je 81 studentů. Student střední školy získá na školní rok stipendium ve výši 14 000 Kč, student vyšší odborné školy pak 21 000 Kč.

Zároveň díky projektu získalo od jeho začátku zhruba 200 studentů také možnost absolvovat různé vzdělávací kurzy nebo v případě potřeby doučování. Společně s romskými vysokoškoláky pak studenti zažívají vícedenní setkání "BARUVAS - Rosteme". Koncept pravidelných setkávání podporuje vybrané účastníky ve vzdělávání, seberozvoji a prohlubování znalostí, zkušeností a kontaktů, které budou moci použít jak v profesním, tak soukromém životě. Na druhou stranu stipendisté vykonávají stáže či dobrovolnickou službu v rozličných organizacích, například v nízkoprazích pro děti a mládež.

Více informací o Romském stipendijním programu naleznete na stránkách www.romskastipendia.cz.

Přečteno: 1467x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Studenti, Stipendia, Vzdělávání, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo