romea - logo
31. října 2020 (sobota)
svátek má Štěpánka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ROMEA TV EXKLUZIVNĚ: Vítězný tým architektů popisuje budoucí podobu nového památníku v Letech u Písku, dominuje mu obrovský kruh v místě tábora

9.6.2020 20:18

Zástupci vítězných firem krajinářsko-architektonické soutěže na nový památník v Letech u Písku Atelier Terra Florida a Atelier Světlík dnes podrobně popsali pro ROMEA TV návrh budoucího památníku v Letech u Písku.

"Záleželo nám na každém jednotlivém člověku, který táborem prošel. Chtěli jsme zaznamenat každé jméno," uvedla pro ROMEA TV Lucie Vogelová z Ateliéru Terra Florida.

V budově budoucího památníku budou umístěny informace o historii tábora a také předměty, které byly nalezeny během archeologických průzkumů v minulých letech. Nebude chybět ani předválečná historie Romů, kteří byli v koncentračním táboře vězněni.

"Celá kauza tábora v Letech u Písku, která probíhala ve veřejných médiích pro nás byla silným motorem a my sami jsme chtěli zapojením do soutěže vyjádřit i lítost nad tím, co se v letském táboře stalo. Chtěli jsme vyjádřit i svůj názor, že se to nesmí nikdy opakovat," řekl pro ROMEA TV Jan Světlík z Ateliéru Světlík.

"Součástí našeho projektu je prázdný kruh o průměru 160 metrů, ve kterém je umístěn územně celý tábor a když tam dojdete, tak si uvědomíte, jak tábor byl velký a kolik tam vlastně muselo být uvězněno lidi. Každých 30 centimetrů v kruhu je umístěn v cestě pásek se jménem vězně a to je podle mě ten památník, ta pieta," dodal pro ROMEA TV architekt Jan Sulzer z Ateliéru Terra Florida.

Vítěze soutěže na podobu památníku Lety - Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách dnes slavnostně v zaplněné Konírně Nosticova palác v Praze představilo Muzeum romské kultury. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.

FOTOGALERIE

Přečteno: 1511x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Video, pietní místo, památník, Muzeum, Muzeum romské kulturyHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo