romea - logo
25. ledna 2021 (pondělí)
svátek má Miloš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ROMEA TV EXKLUZIVNĚ: Vítězný tým architektů popisuje budoucí podobu nového památníku v Letech u Písku, dominuje mu obrovský kruh v místě tábora

9.6.2020 20:18

Zástupci vítězných firem krajinářsko-architektonické soutěže na nový památník v Letech u Písku Atelier Terra Florida a Atelier Světlík dnes podrobně popsali pro ROMEA TV návrh budoucího památníku v Letech u Písku.

"Záleželo nám na každém jednotlivém člověku, který táborem prošel. Chtěli jsme zaznamenat každé jméno," uvedla pro ROMEA TV Lucie Vogelová z Ateliéru Terra Florida.

V budově budoucího památníku budou umístěny informace o historii tábora a také předměty, které byly nalezeny během archeologických průzkumů v minulých letech. Nebude chybět ani předválečná historie Romů, kteří byli v koncentračním táboře vězněni.

"Celá kauza tábora v Letech u Písku, která probíhala ve veřejných médiích pro nás byla silným motorem a my sami jsme chtěli zapojením do soutěže vyjádřit i lítost nad tím, co se v letském táboře stalo. Chtěli jsme vyjádřit i svůj názor, že se to nesmí nikdy opakovat," řekl pro ROMEA TV Jan Světlík z Ateliéru Světlík.

"Součástí našeho projektu je prázdný kruh o průměru 160 metrů, ve kterém je umístěn územně celý tábor a když tam dojdete, tak si uvědomíte, jak tábor byl velký a kolik tam vlastně muselo být uvězněno lidi. Každých 30 centimetrů v kruhu je umístěn v cestě pásek se jménem vězně a to je podle mě ten památník, ta pieta," dodal pro ROMEA TV architekt Jan Sulzer z Ateliéru Terra Florida.

Vítěze soutěže na podobu památníku Lety - Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách dnes slavnostně v zaplněné Konírně Nosticova palác v Praze představilo Muzeum romské kultury. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.

FOTOGALERIE

Přečteno: 1555x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Video, pietní místo, památník, Muzeum, Muzeum romské kulturyHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo