romea - logo
6. srpna 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřiška

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ROMEA TV EXKLUZIVNĚ: Vítězný tým architektů popisuje budoucí podobu nového památníku v Letech u Písku, dominuje mu obrovský kruh v místě tábora

9.6.2020 20:18

Zástupci vítězných firem krajinářsko-architektonické soutěže na nový památník v Letech u Písku Atelier Terra Florida a Atelier Světlík dnes podrobně popsali pro ROMEA TV návrh budoucího památníku v Letech u Písku.

"Záleželo nám na každém jednotlivém člověku, který táborem prošel. Chtěli jsme zaznamenat každé jméno," uvedla pro ROMEA TV Lucie Vogelová z Ateliéru Terra Florida.

V budově budoucího památníku budou umístěny informace o historii tábora a také předměty, které byly nalezeny během archeologických průzkumů v minulých letech. Nebude chybět ani předválečná historie Romů, kteří byli v koncentračním táboře vězněni.

"Celá kauza tábora v Letech u Písku, která probíhala ve veřejných médiích pro nás byla silným motorem a my sami jsme chtěli zapojením do soutěže vyjádřit i lítost nad tím, co se v letském táboře stalo. Chtěli jsme vyjádřit i svůj názor, že se to nesmí nikdy opakovat," řekl pro ROMEA TV Jan Světlík z Ateliéru Světlík.

"Součástí našeho projektu je prázdný kruh o průměru 160 metrů, ve kterém je umístěn územně celý tábor a když tam dojdete, tak si uvědomíte, jak tábor byl velký a kolik tam vlastně muselo být uvězněno lidi. Každých 30 centimetrů v kruhu je umístěn v cestě pásek se jménem vězně a to je podle mě ten památník, ta pieta," dodal pro ROMEA TV architekt Jan Sulzer z Ateliéru Terra Florida.

Vítěze soutěže na podobu památníku Lety - Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách dnes slavnostně v zaplněné Konírně Nosticova palác v Praze představilo Muzeum romské kultury. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.

FOTOGALERIE

Přečteno: 1407x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Video, pietní místo, památník, Muzeum, Muzeum romské kulturyHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo